Ця пекельна печінкова коліка
Печінкову (або жовчну) коліку можуть викликати довгострокові хронічні та гострі захворювання печінки і жовчних шляхів. Найбільш часто вона виникає при жовчнокам'яній хворобі. Причому камені в жовчному міхурі можуть тривалий час не викликати ніяких симптомів, якщо знаходяться у тілі або на дні міхура. Але як тільки вони починають рухатися...
І потрапляють у так звану чутливу зону, тобто в шийку міхурової або загальну жовчну протоку, з'являється болючий напад - печінкова коліка.
Що ж рекомендують лікарі «швидкої» з надання першої допомоги при печінковій коліці?
НАЙЧАСТІША ПРИЧИНА - КАМІНЬ У ПРОТОКАХ
У виникненні нападу важливу роль можуть грати нервові й емоційні фактори, надмірна фізична напруга. Найчастіше причиною коліки стає різке підвищення тиску в жовчних шляхах через закупорку каменем загальної жовчної протоки. У результаті сильно розтягуються стінки жовчної протоки та позапечінкових жовчних шляхів.
Буває печінкова коліка й у страждаючих функціональними розладами - діскінезієй жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, а також при гострому і хронічному холециститі, що часто загострюється.
Напад найчастіше починається в другій половині дня, увечері або вночі та нерідко буває пов'язаний з грубими погрішностями в харчуванні.
Лікарі «швидкої» неодноразово констатують розвиток коліки після вживання гострої та жирної їжі, смаженого м'яса, яєць, вершків, майонезу, шоколаду і т.п.
НЕСТЕРПНИЙ БІЛЬ
Зазвичай болючий напад швидко досягає великої сили та переходить у різку, нестерпну, тривалу коліку, що завдає більш жорстокі страждання, чим, наприклад, біль при гострому гастриті, виразці шлунка або дванадцятипалої кишки.
Локалізація болю не дуже чітка. Хоча в більшості випадків він виникає в правому підребер'ї, нижче краю реберної дуги, але іноді сильніше відчувається в підключичній області. Зазвичай біль віддає в спину, під праву лопатку, у праве плече. Живіт стає роздутим. Спочатку з'являється нудота, потім упорна блювота, що не приносить полегшення. Іноді температура тіла підвищується до 37,5-38 градусів.
Тривалість нападу коливається в межах двох-чотирьох або п'яти годин, але буває він і більш коротким або більш тривалим. Крім вираженої типової картини болючого нападу, при калькульозному (кам'яному) і безкам’яному холециститі нерідко відзначається давлячий біль, у підключичній області або в правому підребер'ї.
Такий напад, хоча й не буває занадто сильним, по суті своїй є різновидом печінкової коліки. Викликають його порушення дієти, занадто холодні напої, а також продукти, що сприяють розвитку алергійних реакцій. Поява болю може бути пов'язана і з надмірною фізичною напругою або нервово-психічними переживаннями.
ЩО РОБИТИ ДО ПРИЇЗДУ ЛІКАРІВ
При виникненні печінкової коліки необхідно спробувати зняти біль до приходу лікаря. Декому допомагає тимчасово полегшити стан таблетка нітрогліцерину під язик або дві-три краплі на маленький шматочок цукру.
Можна скористатися тими лікарськими засобами, які були призначені лікарем колись. Знімають біль ректальні свічі з екстрактом беладони і папаверином; їх продають без рецепта. Однак треба порадитися з лікарем, чи можна ними користуватися. Хворим глаукомою, свічі з беладоною застосовувати не можна.
Дозволяється також зробити зігрівальний компрес на верхню частину живота або покласти негарячу грілку. Якщо через 5-10 хвилин тепло не допомогло, грілку необхідно зняти! При нерізко вираженій хворобливості можна прийняти 5-10 крапель 0,1%-вого розчину атропіну, накапавши їх у столову ложку і доливши холодною водою.
При важкому нападі печінкової коліки всі ці заходи не принесуть полегшення. Потрібно терміново викликати нас, бригаду швидкої медичної допомоги! Хворий має потребу у внутрім'язовій і внутрішньовенній знеболюючіх ін'єкціях, введенні спазмолітичних засобів. А це роблять тільки за призначенням лікаря і тільки медичні працівники. Нерідко буває необхідним і хірургічне втручання.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 11975 |
|
© Газета Домовик 2012-2023