Харчуємося за сезоном: кавун
Кавун - однолітня трав'яна ягода сімейства Гарбузових. Але головне - це смачний і освіжаючий плід, який, до того ж, прекрасно допомагає зміцнити здоров'я.
У кавуновій м'якоті є: пектини, клітковина, вітамін В1, С, РР, В2, геміцелюлоза, провітамін А, фолієва кислота, каротин, нікель, марганець, магній, залізо, калій, цукор, що легко засвоюється, аскорбінова кислота, каротин, трохи тіаміну, рибофлавіну й нікотинової кислоти, інші органічні кислоти.
Насіння кавуна також багате на токофероли, каротиноїди, вітаміни групи В (рибофлавін, фолієву кислоту, тіамін, нікотинову кислоту), цинк і селен, поліненасичені жирні кислоти, вітамін D.
Крім високих смакових якостей кавун корисний при: набряках, що викликаються серцево-судинними захворюваннями і захворюваннями нирок (наприклад, сечокам'яною хворобою); при склерозі, подагрі, гіпертонії, діабеті, недокрів'ї, артриті й ожирінні (ця трав'яна ягода низькокалорійна. У сирому виді вона містить усього 25 ккал на 100 г). Її також варто їсти людям, що страждають циститом, нефритом або хронічним гепатитом.
Кавун ще має й загальнозміцнювальну дію, виводить з організму надлишок холестерину й отруйних речовин, збуджує перистальтику кишечнику та відмінно вгамовує спрагу.
Крім уживання у свіжому виді, його можна використовувати для готування десертів, кавунового меду, фруктового морозива, соку.
Однак, незважаючи на свої позитивні якості, кавун протипоказаний людям, що страждають порушенням відтоку сечі в результаті вроджених аномалій сечостатевої системи, аденоми передміхурової залози або післяопераційних спаєчних процесів.
Небезпечний і для тих, у кого в організмі є камені великих розмірів. Не можна їсти кавун при колітах і поносах. При захворюваннях серця, які супроводжуються затримкою рідини в організмі. А хворим атеросклерозом не рекомендується вживати кавунове варення та кавуновий мед.
І ще. Лікарі радять їсти баштанні не з холодильника. Тому що низькі температури знижують рівень антиоксидантів у м'якоті. А от якщо зберігати плоди при кімнатній температурі - рівень корисних речовин зростає, тому що кавун і диня продовжують дозрівати.
Не купуйте баштанні різаними. Адже на поверхні баштанних можуть перебувати збудники кишкових інфекцій. Також краще відмовитися від проб шматочка кавуна або дині перед покупкою. Якщо здоровий стан ваших нирок і жовчного міхура не підтверджені діагностично, і ви не знаєте напевно, є у вас пісок або камені в цих органах, захоплення баштанними може зрушити їх і закінчитися хірургічним втручанням. Кавун і диня мають бути на столі один раз на день, і їсти їх варто в міру.
Кавун або диню можна їсти або за півтори години до їжі, або через дві години після, щоб не спровокувати проблеми із травленням. Адже кавун і диня переварюються в кишечнику, у той час як основна їжа - у шлунку. І ще, якщо ви любите їсти кавун із чорним хлібом, то це може привести до загострень хвороби шлунка або дванадцятипалої кишки. А комбінація кавуна й білого хліба викликає підвищене газоутворення.
КАВУНОВЕ ВАРЕННЯ (З М'ЯКОТІ)
Кавун (м'якоть) - 400 г; цукор - 600-800 г; вода - 0,5-0,75 склянки; лимон - 1 шт.
Кавун очистіть від шкірки і розріжте шматочками приблизно в половину сірникової коробки (насіння видаліть). У ємкість для варіння варення викладіть кавун, налийте 0,25 склянки води й варіть до розм'якшення (при слабкому кипінні) хвилин 45. Потім додайте частину цукру (400 г). Натріть цедру лимона і видавите сік.
З води, що залишилася, цукру й соку лимона приготуйте сироп. Вилийте сироп і цедру в кавунову масу й варіть варення (перемішуючи) на слабкому вогні до готовності (загустіння сиропу), 30-40 хвилин.
Готове варення перекладіть в ретельно вимиті банки і закрийте кришками.
КАВУНОВИЙ ЛИМОНАД
Кавун - 2 кг; лайм (можна лимон) - 1 шт.; м'ята - 1 гілочка; вода газована - 200 мл; мед - 1 ч. л.
Очистіть кавун від шкірки і наріжте кубиками. Видаліть кісточки й помістіть їх у чашу блендера. Додайте мед (можна замінити цукровою пудрою або цукровим сиропом). Туди ж додайте м'яту і подрібніть блендером.
Додайте газовану воду, сік половини лайма, перемішайте та процідіть через сито. Кавуновий лимонад готовий.
СМУЗІ З КАВУНА З ЛИМОННИМ СОКОМ І МЕДОМ
Смузі - це густі напої з фруктів, ягід і овочів з м'якоттю. Завдяки своїй користі вони стають усе більш популярними. До того ж смузі можуть замінити легкий перекус або десерт, при цьому їх можна вживати без ризику набрати зайві кілограми.
Кавун - 5-7 кг; лимон - 2 шт.; мінеральна вода з газом - 0,25 л; мед - за смаком.
Помийте кавун, розріжте його, поріжте на шматки. Відокремте м'якоть від шкірки, видаліть насіння. М'якоть покладіть в морозильну камеру приблизно на годину.
Помийте лимони, розріжте їх навпіл і за допомогою соковичавниці для цитрусових видавіть лимонний сік. Якщо ви вирішили вижати сік вручну, лимонів буде потрібно більше (3 шт.), і з соку потрібно вийняти зернятка або їх осколки.
Мед перед готуванням смузі слід розтопити. Робити це краще на водяній бані, щоб він не втратив свої корисні властивості.
Розтоплений мед змішайте з лимонним соком. Вийміть із морозилки кавунову м'якоть, складіть в каструлю, влийте в неї лимонно-медову суміш і склянку охолодженої мінеральної води.
Розбийте кавун блендером, одночасно змішавши з іншими інгредієнтами.
Перед подачею напій прикрасьте гілочкою м'яти.
ЦУКАТИ З КАВУНОВИХ КІРОК
200 г кавунових кірок, 2 скл. цукру, 1/2 скл. води, сік і цедра одного лимона.
З кірок зрізати зелену частину, а білу – нарізати смужками. Опустити їх у холодну воду, поставити на вогонь і варити до м'якості, стежачи, щоб не розварилися.
З однієї склянки цукру й половини склянки води приготувати сироп, у який потрібно додати цедру й сік одного лимона. Сироп довести до кипіння, покласти в нього кавунові кірки й варити на слабкому вогні, поступово посипаючи цукром, що залишився.
Готові цукати викласти на лист, дати обсохнути і перекласти на зберігання в банки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3428 |
|
© Газета Домовик 2012-2023