Як не треба лікувати застуду

11 січня 2017

Те, що застудні захворювання набагато частіше мучать людей з осені до весни, чим улітку, пов'язане лише з тим, що в холодну пору року всі ми частіше сидимо в теплих закритих приміщеннях і "обмінюємося" вірусами, а сухе і кондиціоноване повітря знижує опірність дихальних шляхів проникненню збудників інфекції. Так що справа не тільки в холоді - в Африці ті ж самі ГРВІ зустрічаються майже так само часто, як і в помірному кліматі.

Багато хто вважає застуду дрібницею - мовляв, пройде сама собою. Підступництво застуди в тім і складається, що вона може викликати ускладнення. Наприклад, запалення придаткових пазух носа (а воно може перейти в страшну хворобу - запалення мозку), середнього вуха, бронхіт, пневмонію. Ось чому лікувати застуду необхідно - вчасно почате лікування не тільки скорочує час хвороби, але й ефективно запобігає можливим ускладненням.

І все-таки, щоб правильно лікуватися, потрібно хоча б знати, від чого. При "застудних" симптомах найчастіше ставиться діагноз ГРЗ (гостре респіраторне захворювання) або ГРВІ (гостре респіраторно-вірусне захворювання). Переохолодження і застуда в цьому випадку - не більш ніж причина, що знизила опірність організму до збудників хвороби. Боротьба організму з вірусами дає можливість "безкарно плодитися" хвороботворним мікробам, які у всякої людини живуть на слизовій дихальних шляхів, але, якщо організм не ослаблений, ніякої шкоди не приносять.

Причиною респіраторних захворювань є дві групи збудників: віруси та бактерії. Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) - група захворювань, викликуваних вірусами. Як уже було сказано, у кожної людини буквально з народження мікроби заселяють порожнину рота, носа, трахеї, великих бронхів. Найчастіше в цих місцях зустрічаються пневмококи, гемофільна паличка, стафілококи та інші бактерії. Бактеріальні ускладнення ГРВІ виникають при влученні мікробів туди, де в нормі передбачається "виняткова стерильність" - наприклад, у легені, у дрібні бронхи, альвеоли. Або ж якщо порушується природний механізм очищення слизових оболонок, перестають "працювати" війки, які вистилають слизову оболонку носа й горла.

При влученні збудників інфекцій на слизову оболонку носа розвивається риніт, при запаленні глотки - фарингіт, гортані - ларингіт, трахеї - трахеїт. Якщо в запальний процес втягуються бронхи - бронхіт, альвеоли - пневмонія (запалення легенів). Нерідко ГРВІ ускладнюється запаленням вуха (отитом). При запаленні носоглотки, рота й гортані говорять про поразку верхніх дихальних шляхів; при поразці трахеї, бронхів, бронхіол і легенів - про захворювання нижніх дихальних шляхів.

Про те, як треба лікувати застуду, сказано і написано вже чимало. Ця тема обросла такою кількістю "медичних міфів", що зовсім не шкідливо буде поговорити про те, як застуду лікувати не потрібно.

Нешкідливим способом лікування застуди вважається питво чаю із трав з малиною. На жаль, він нешкідливий далеко не для всіх. Справа в тому, що в більшості випадків настої трав мають сечогінну дію, а відвар з малини може бути небезпечним для сердечників. Тому людям, що мають захворювання серця і слабкі нирки, цими засобами лікувати застуду небажано: перемігши застуду, можна спровокувати загострення інших захворювань.

Інша крайність - "глушити" застуду безладним прийомом ліків, наносячи тим самим своєму організму величезну, часом непоправну шкоду. Особливо небезпечно при банальній респіраторній інфекції приймати потужні антибактеріальні препарати. Фахівці відзначають, що це - однаково, що стріляти з гармати по горобцях: адже разом з патогенними мікробами антибіотик убиває й наші власні "корисні" мікроби, ті, що протистоять хвороботворній заразі й не дають нам занедужати остаточно. А ледь розчищене антибіотиком місце відразу заселяється новою, шкідливою флорою. Крім того, найчастіше причина респіраторної інфекції - вірус, а на них ніякі антибіотики не діють. Тобто в цьому випадку людина марно труїть сама себе.

Антибіотики при застуді іноді бувають необхідними, але призначати їх повинен лікар, з огляду на всю картину захворювання. Дійсно, іноді на тлі вірусної інфекції "піднімають голову" шкідливі бактерії й викликають супутні захворювання. Але для їхнього лікування необхідно не тільки правильно підібрати антибіотик, ефективний для лікування саме цієї інфекції, але й ретельно дотримувати правил прийому ліків, щоб не "виростити" у собі антибіотикостійких мікробів.

Багато хто з нас, борючись із "закладеним" носом, намагається висморкуватися якнайсильніше. Однак, як показали недавні дослідження, щоразу, коли застуджений пацієнт із силою сякається, слиз потрапляє в придаткові пазухи носа. А разом з ним туди проникає й величезна кількість різних вірусів і бактерій, що приводить до різкого підвищення ймовірності переростання звичайної нежиті в грізний гайморит. Тому, лікарі дають дві важливих поради. По-перше, не прикладати особливих зусиль при сяканні. А по-друге, активно користуючись протинабряковими і протизапальними ліками, не сякатися, а лише витирати ніс хусточкою.

Широко рекламовані "комплексні препарати від застуди" містять фенілпропаноламін. Ця речовина може викликати підвищення кров'яного тиску, тобто препарати, що містять цю речовину, протипоказані гіпертонікам і людям із хворим серцем, тому що цілком зможуть спровокувати інсульт.

ПРОФІЛАКТИКА

Щоб запобігти застудним захворюванням, спробуйте виконати прості профілактичні заходи. Вони досить ефективні, якщо ваш імунітет не занадто ослаблений.

1. Добре провести два-три курси лікування рослинними адаптогенами - женьшенем або елеутерококом. Приймати ці препарати потрібно зранку і вдень (по 10 крапель елеутерококу дорослим, 2-5 крапель дітям, залежно від віку).

2. Тим, хто часто хворіє на отити, ангіни, бронхіти, варто звернути увагу на препарати, що захищають від стрептококів, гемофільної палички, клебсієли: рибомуніл і бронхомунал. Добір схеми лікування краще довірити лікарю.

3. Якщо в родині хтось занедужав, поставте в різних місцях квартири блюдечка із дрібно нарізаним або давленим часником. І ще один простий, але ефективний рецепт: покладіть дрібно нарізаний часник у попередньо ошпарений заварювальний чайник без води і подихайте 5-10 хвилин парами через "носик". 

Наукові дослідження підтвердили те, що було відомо нашим бабусям споконвіку: курячий суп відмінно допомагає при застудах. Курячий бульйон містить деякі інгредієнти, які можуть вплинути на імунну систему і протизапальні речовини, що заспокоюють біль у горлі та поліпшують самопочуття. Також курячий суп робить заспокійливу дію на кашель, викликаний астмою або емфіземою легенів. У суп кладуть куряче м'ясо, цибулю, солодку картоплю, пастернак, ріпу, стеблинки селери й петрушку, причому краще не солити.

Якщо по дорозі на роботу у вас промокли ноги, щоб не розболітися до вечора, корисно буде попарити... руки! Це цілком може замінити ножну ванну. Усе, що потрібно для процедури, - кран з гарячою водою і близько 15 хвилин вільного часу. Підставте руки по лікоть під струмінь. Початкова температура води - приємно тепла (38-39 градусів), а потім, робіть її гарячішою (до 42-43 градусів). Обов'язково витріть руки і постарайтеся одягнутися тепліше (найкраще підійде вовняний светр із довгими рукавами).

НАЙПРОСТІШІ МЕТОДИ БОРОТЬБИ З НАПАСТЮ

Лікування гострих респіраторних захворювань і грипу - не складне, але вимагає неухильного дотримання декількох наступних правил:

- Постільний режим, відпочинок у ліжку, може значно прискорити ваше видужання. Крім того, "героїчна" поява на роботі в застудженому стані не тільки принесе мало користі вам, але й відправить на лікарняний декількох ваших співробітників. Тому хворіти краще вдома; знову ж ефективність роботи хворої людини тяжіє до нуля.

- Питво великої кількості рідини.

- Полоскання горла теплою водою із сіллю.

- Корисно ввечері прогрітися у ванні, поставивши в тім же приміщенні аромакурильницю з екстрактом евкаліпта, випити у ванній же чаю з лимоном, відправитися під теплу ковдру і з почуттям виспатися. Стан "спокій нам тільки сниться" сам по собі - загроза імунітету. Відповідно до древньої мудрості, -"Наше тіло - як осел: недогодуєш - помре, перегодуєш - сказиться". Так що, звичайно, краще обійтися без крайностей.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4941 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс