Як зберегти струнку фігуру?
Сьогодні майже на всіх телеканалах крутять численні програми, у яких зірки шоу-бізнесу готують корисну їжу, а фахівці краси - дієтологи, косметологи та інші - діляться секретами збереження молодості. Рейтинги цих (здавалося б, досить банальних) проектів у телеефірі майже найвищі. Це вірогідно свідчить про те, що бути стрункими і привабливими бажають усі жінки, особливо якщо їм уже за ... Ми теж вирішили взяти участь у рішенні цієї важливої проблеми. І з питанням: як все-таки зберегти струнку фігуру, ми звернулися до фахівця з гігієни харчування - кандидата медичних наук Людмили Володимирівни Лози.
- Чому ми поправляємося?
- Найпершою причиною є зниження витрати енергії. Приблизно кожні 10 років витрата енергії людини зменшується на 10 відсотків (тобто, не так активно працюють функції дихання, серцево-судинна система й сповільнюється обмін речовин). За ці ж 10 років середня вага людини збільшується на 10 відсотків. Зв'язок очевидний: якби з віком рівень обмінних процесів в організмі не сповільнювався, такої тенденції, швидше за все, не було б взагалі. Поправляються через це рівною мірою й чоловіки, і жінки. Але в жінок є й інші причини для набору ваги.
- І які ж це причини?
- Збільшення ваги відбувається під час вагітності та годівлі грудьми, коли відбувається зміна гормонального статусу, і організм починає "запасати" жир. Особливо страждають через це жінки, схильні до повноти. Ризик поповніти значно підвищується і при клімаксі, причому це актуально не тільки для жінок, але й для чоловіків. Причина та ж - гормональна перебудова організму й перемикання обміну речовин на накопичення жиру.
- Часом доводиться чути, що "всі хвороби від нервів", наскільки це актуально для проблем з набором зайвих кілограмів?
- Так, існує ще й психологічна причина. Про неї відомо набагато менше, ніж про дві попередні. Ім'я їй - занепокоєння й гарячність молодості. До 20-30 років людина постійно розвивається: їй треба вчитися, закохуватися, заводити родину...
Словом, усі умови для підтримки високого психологічного, а, отже, і загального тонусу в наявності. У такому стані великі енергетичні витрати стають неминучими. З віком життя, як правило, здобуває циклічний характер: діти - будинок - робота - родина і стає більш рутинним. А, як відомо, одноманітність не додає ентузіазму і заважає розвитку. Внаслідок цього - і зниження тонусу, і обмеження рухової активності. Якщо радостей і захоплень обмаль, їжа може взагалі стати одним з основних джерел задоволення. Причому, їжі насиченої - солодкої і жирної, потрібно більше, щоб компенсувати відсутність інших радостей та інтересів. Зрозуміло, до чого це приводить.
- Наскільки виправдані думки, що схильність до повноти закладена генетично, і нічого отут поробити не можна?
- Всі, навіть найздоровіші люди, запрограмовані на вікове збільшення у вазі. Замолоду стреси змушують нас худнути. Гормони адреналіну руйнують в організмі клітини і тканини. Якийсь час організм протистоїть атаці адреналіну, але, чим старше ми стаємо, тим складніше йому це робити. І приблизно з 35 років, потрапляючи в стресову ситуацію, ми, навпаки, починаємо поправлятися. А що стосується генів, то, звичайно, у худорлявих, не схильних до повноти батьків, як правило, і діти стрункі до старості. Що ж у цьому незвичайного? Адже не випадково народна мудрість говорить: "хочете знати, як буде виглядати ваша дружина в дозрілих літах, подивіться на її матір". А що стосується неминучості розжиріти і втратити привабливість для дочок повних мам, отут справа, насамперед, у них самих. Самоконтроль, уміло підібраний раціон харчування, фізична й соціальна активність навіть на пенсії - гарантія стрункості для кожної жінки!
- А наскільки ефективні численні "чудо"-дієти, рекламовані в пресі й на ТБ?
- Дієти і справді допомагають підтримувати себе у формі. Вони рятують в екстрених ситуаціях - перед відповідальним побаченням, святом, весіллям. В усьому світі немає, напевно, ні однієї жінки, яка хоча б раз у житті не сиділа на дієті. Але, якщо в молодості дієта - помічник і товариш, то в старості вона зіграє злий жарт. Чим частіше сидиш на дієтах, тим більше ймовірність, що з віком будеш товстіти. Після дієти раціон харчування стає колишнім, але організм не встигає перебудуватися на новий лад і так само повільно спалює калорії. У людей до 25 років обмінні процеси в організмі працюють на повну силу й перебудовуються швидше. З віком же витрата енергії й так сповільнюється, а часта зміна дієт сповільнює її ще більше. У результаті з'являються зайві кілограми, скинути які власними зусиллями стає практично неможливо. Тільки помірне харчування протягом всього життя і розвантажувальні дні - шлях до стрункої фігури й зараз, і в майбутньому.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5233 |
|
© Газета Домовик 2012-2023