Як не постраждати через переохолодження. Поради лікарів

28 січня 2015

Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +7°С можуть викликати проблеми зі здоров'ям.

Холод згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами і тканинами людини? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, щоб зберегти тепло. Саме за рахунок цього приплив крові до внутрішніх органів збільшується і підтримується стабільна внутрішня температура тіла. Ось чому циркуляція крові в кінцівках сповільнюється. Першими замерзають пальці рук і ніг, а також вуха й ніс - вони найменш захищені через те, що у них тонкий жировий шар. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м'язи, нерви та навіть кістки. І для цього не потрібна наднизька температура. Температура, при якій можна переохолодитися, може бути навіть плюсовою. При переохолодженні температура тіла знижується до 35°С та нижче.

КОРИСНІ ПОРАДИ

- Одягайтеся багатошарово: надягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої. Це попередить пітливість, що на морозі небезпечна. Якщо стане пекуче, завжди можна зняти одну з кофт. Із цих же міркувань одяг має бути повністю вільним.

- Захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте надягати рукавички, а ніс і вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром.

- Візьміть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо перемінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.

- Не виходьте на мороз голодним. Обов'язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Змерзли - також з'їжте що-небудь.

- Заходьте кожні півгодини-годину в тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.

- За можливістю візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм або супом.

- Працюйте руками, рухайте ними, щоб підсилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу - тільки не дуже енергійно, це може ушкодити замерзлим тканинам.

- Не перевтомлюйтеся. Утомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба відновлювати. Тому ворушіться, але не занадто інтенсивно.

- Стежте за прогнозом погоди.

КАТЕГОРИЧНО НЕ МОЖНА:

- торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а значить, миттєво забирає його у вас, і в місці зіткнення може виникнути обмороження. 

Те ж стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, при роботі з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.

- уживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що приводить до більш швидких втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послабляє ваш власний контроль за ситуацією, що заважає вам уберегтися від травм у складних умовах. Нікотин також не кращий помічник у боротьбі з холодом за свій пагубний вплив на стінки судин.

ПЕРША ДОПОМОГА

Не слід думати, що переохолодження пройде саме собою. Як тільки з'являться його симптоми - воскові плями й оніміння шкіри, негайно перейдіть у тепле приміщення.

Перша допомога при переохолодженні нескладна - зігрійтеся, посидьте в теплому приміщенні кілька годин, поїжте.

У випадку обмороження варто негайно звернутися до лікаря. У крайньому випадку, необхідно переодягтися: зняти мокрий одяг і загорнутися в теплі простирадла та ковдри. Не можна чіпати обморожені ділянки тіла.

При відмороженні варто дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин - накладати термоізоляційні пов'язки (ватно-марлеві, бавовняні та ін.), вживати теплі напої.

У жодному разі не можна зігрівати уражені тканини тіла гарячою водою або біля гарячих батарей, тому що це може привести до значного поглиблення поразки.

Обов'язково пийте якнайбільше рідини - будь-які теплі напої, крім алкоголю. Вони відновлять нормальну температуру тіла та поліпшать циркуляцію крові. 

Прийміть знеболююче та негайно зверніться за кваліфікованою допомогою!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3972 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс