Як уникнути старечого слабоумства
Хто не чув розхожого виразу «старечий маразм»? Але ж він лякає не тільки літніх, але й людей середнього віку. За твердженням фахівців, перші дзвіночки звучать, коли вам ще немає й сорока. Що ж робити, щоб уникнути в майбутньому старечого маразму? Про це ми попросили розповісти фахівця - кандидата медичних наук, доцента Наталію Карвацьку.
- Усе, що не працює, відмирає. Мозок не виключення. Якщо ви його не використовуєте, ви його втрачаєте. І одного разу може наступити момент, коли слово «маразм» стане не фігурою мови, а реальністю. Однак неприємних сюрпризів можна уникнути. Тільки починати працювати над собою треба ще тоді, коли з головою все в порядку.
- Прийнято вважати, що погіршення пам'яті та зниження інтелекту з віком - звичайна справа. Чи так це?
- Дослідження в області старіння мозку показують, що погіршення пам'яті та інтелектуальних можливостей у середині життя не можна вважати нормальним. І все-таки це трапляється практично з кожним. Для багатьох з нас перші симптоми проявляються ще задовго до пенсії. Першим проявом прийдешніх неприємностей є небажання змінюватися. Знайшла людина один спосіб відношення до життя і дотримується його щосили. Вона стає ригідною, негнучкою. Мало того, що насмерть стоїть на своєму, так ще й оточуючих змушує дотримуватися такої ж думки. При цьому у неї наростає нетерпимість до тих, хто насмілився проявляти інакомислення, а ще може розвинутися ностальгія за минулим, навіть якщо воно було вбогим.
Слово «marasmos» на давньогрецькій означало «виснаження, вгасання». Старече слабоумство виникає через атрофію судин головного мозку і супроводжується поступовим розпадом психічної діяльності із втратою індивідуальних особливостей особистості. Маразм розвивається непомітно, точніше, ні сам хворий, ні оточуючі його люди не віддають собі звіту в поступових змінах особистості.
- Якими є характерні симптоми маразму, що насувається?
- Утрирування рис характеру. Ощадливість перетворюється на скнарість, недовіра - на підозрілість, наполегливість - в упертість. Одночасно із цим порушуються процеси мислення - здатність до адекватного аналізу ситуації, узагальнення, абстрагування та інших логічних операцій.
Проявляються такі ознаки «погіршення характеру», як причепливість, сварливість, злостивість, шаблонність поглядів і висловлень, звуження інтересів. Поступово наростає розлад пам'яті. Потім починаються зоровий обман, маячні ідеї, що поширюються в основному на найближчих родичів і сусідів.
Усі ці риси в процесі нормального старіння проявляються практично у кожного. Усе питання в тому, у якому ступені. Один і в сто років зберігає ясний розум, а інший уже в тридцять - старий маразматик.
Якщо мова йде про людей працездатного віку, то з появою перших ознак «вгасання» психологи радять усе змінювати: місце проживання, місце відпочинку, їжу, роботу. Адже рутина згубно впливає на психіку.
- Чому ж відбувається розвиток слабоумства?
- Причин слабоумства, тобто втрати пам'яті та інтелекту, декілька. Але на першому місці - судинні захворювання, у тому числі гіпертонія. Саме тому так важливо стежити за своїм тиском. 140 на 90 - це межа, при якій з'являється серйозний ризик «втратити розум». Чоловіки, що особливо страждають ожирінням, «втрачають голову» раніше.
А от стрес, без сумніву, є одним з головних факторів, що впливають на роботу мозку. Навіть короткочасний стрес - такий, як поспіх, - здатний вибити з голови найважливіші речі. Масивний і тривалий стрес здатний серйозно порушити роботу мозку. Він підвищує рівень кортизолу - гормону стресу, що ушкоджує гіпокамп, відділ мозку, відповідальний за навченість і пам'ять.
- А чи впливає пияцтво на розвиток деменції?
- Звичайно. Алкоголізм сприяє руйнуванню особистості, це ще один фактор ризику. Порушення пам'яті у п'яниць було описане дослідниками ще наприкінці XIX століття. Хворий, перебуваючи навіть у тверезому стані, забуває те, що відбулося буквально хвилину назад. При цьому інтелект відносно зберігається.
Сучасні французькі дослідження виявили, що помірне споживання алкоголю поліпшує функції мозку у жінок похилого віку (але не у чоловіків). Цікаво, що подібні порушення досить поширені в країнах, де традиційно вживають міцні спиртні напої. Там же, де віддають перевагу легким винам, слабоумство взагалі зустрічається рідко. Мало того, той, хто помірно п'є, набагато менше підданий судинним захворюванням, чим непитущі.
- Що ж, ви радите всім негайно узятися за келих з вином?
- Ну, ні, звичайно. Адже саме неврологи та психіатри попереджають про небезпеку пропаганди вина як панацеї. Набагато корисніша дієта з великою кількістю фруктів, овочів, риби та з обмеженням солі і тваринних жирів. Для того, щоб як можна довше зберегти пам'ять, лікарі рекомендують дотримуватися «середземноморської» дієти: риба, морепродукти, овочі, фрукти, маслинова олія.
- Що ж являє пряму загрозу нашій пам'яті?
- Пам'ять погіршують: антидепресанти, транквілізатори, барбітурати, антигістаміни, бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів.
Слабоумство може викликати навіть таке розповсюджене порушення дихання, як храп. Зупинки дихання, пов'язані із храпом, можуть приводити до значної втрати пам'яті та навіть зниження розумових здібностей. На щастя храп легко піддається лікуванню, чого не можна сказати про найпоширенішу причину слабоумства, хворобу Альцгеймера.
Деякі вчені вважають, що краща профілактика «альцгеймера» - насичене інтелектуальне та соціальне життя.
Практика показує, що люди з низькими духовними та інтелектуальними запитами страждають від цієї хвороби набагато частіше.
- Як же уникнути старечого маразму?
- У людей, які живуть інтенсивним інтелектуальним життям, імовірність занедужати слабоумством дійсно менша. Адже у них задіяні всі структури мозку, іде тренування, тому атрофія практично не розвивається. Особливо це стосується професійної діяльності. Адже навіть при хворобі Альцгеймера професійна пам'ять і професійний інтелект зберігаються довше всього. Тому, як би вам не хотілося залягти на диван, уткнутися в телевізор і провести так найближчі кілька років, постарайтеся струснутися, знайти поживу для розуму і хоча б штучно підтримувати інтерес до життя.
Але інтелектуальні заняття - це далеко не все. Усі види фізичної активності збільшують у мозку кількість речовини, необхідної для виробництва нейротрансмітерів - хімічних «агентів», що забезпечують нормальне функціонування мозку. Найбільш відомими з них є: серотонін (викликає відчуття благополуччя), норепінефрин (підтримує стан зібраності) і ендорфін (видаляє біль, знімає стан тривоги, дає відчуття задоволення).
Фізична активність необхідна і для формування дендритів - відростків, за допомогою яких нервові клітини «спілкуються» між собою. Ще одна заслуга фізичних вправ у тому, що вони поліпшують циркуляцію крові. Завдяки цьому кисень і живильні речовини швидше та краще доставляються в усі органи, у тому числі й у мозок. Це особливо важливо, оскільки мозок має потребу в інтенсивному припливі кисню для оптимальної роботи. Адже він використовує більше кисню, чим будь-який інший орган.
Сама природа передбачила для мозку значно більш високий рівень антиоксидантів. Так, вміст вітаміну С - найвідомішого з вітамінів - у мозку в середньому в 10 разів вище, ніж в інших частинах тіла. Тобто він не розподіляється рівномірно, а надходить у найбільших кількостях на найбільш відповідальну ділянку.
Вражаючі результати приносить і прийом вітаміну Е. А деякі дослідження стверджують, що й недолік вітаміну В може привести до слабоумства. Так що пийте полівітаміни під контролем лікаря.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5218 |
|
© Газета Домовик 2012-2023