Приступ печінкової кольки

12 листопада 2014

Печінкова колька - це типовий прояв жовчнокам'яної хвороби. За даними статистики, перша допомога при печінковій кольці потрібна кожному десятому чоловікові і кожній п'ятій жінці.

У більшості випадків печінкова колька виникає через наявність каменів (конкрементів), що перешкоджають надходженню жовчі в кишечник. Крім того, її може спровокувати перерозтягання жовчних проток або міхура над областю перешкоди. Колька також може виникнути на фоні спазму гладкої мускулатури жовчного міхура і жовчних проток через подразнення конкрементами. 

Приступ печінкової кольки може розвинутися й у результаті рясного споживання гострої або жирної їжі, через прийняття спиртних напоїв, на фоні стресу, при надмірному фізичному навантаженні в похилому положенні (робота на городі, прання та ін.).

До основних симптомів, що характеризують печінкову кольку, відносять украй виражений і інтенсивний біль, зосереджений в області правого підребер'я, з характерним поширенням до правого плеча, спини, шиї й лопатки; у деяких випадках біль охоплює повністю живіт. Переважно початок болючого синдрому відзначається в нічний час, посилення болю відбувається при вдиху, при повороті на лівий бік. З цієї причини хворий змушений лежати на правому боці, притягнуши при цьому до живота ноги. З'являється нудота, багаторазова блювота, що не приносить полегшення. Відзначається виражена блідість і вологість шкіри, у деяких випадках її жовтушність, у тому числі й з поразкою склер - на фоні розвитку механічної жовтяниці.

При огляді можна виявити здуття живота. Пальпація (обмацування) супроводжується вираженою хворобливістю і загальною напруженістю м'язів живота з боку правого підребер'я. Виникає симптом Ортнера, при якому постукування ребром долоні уздовж нижніх ребер з правого боку викликає хворобливе відчуття. Температура підвищена. Стілець знебарвлений, темна сеча.

Тривалість перебігу приступу печінкової кольки може складати від декількох хвилин і до декількох діб. Поява перерахованих симптомів уже вимагає негайного виклику швидкої допомоги. У будь-якому разі печінкова колька є станом невідкладним, і перша допомога при печінковій кольці, відповідно, вкрай необхідна хворому. 

До прибуття лікаря необхідно заспокоїти хворого, якщо він знаходиться в стані збудження.  Потім його потрібно укласти на правий бік, поклавши під цей бік грілку. За рахунок тепла грілки, зокрема, забезпечується можливість зняття спазму, що виник у гладкій мускулатурі. Головне в цьому випадку - бути гранично обережним, особливо, якщо немає чіткої впевненості в тому, що стан кольки спровокований каменями в жовчному міхурі. Справа в тому, що багато захворювань, що стосуються черевної порожнини, категорично забороняють використання тепла у випадку із загостреннями симптоматики. Тому, якщо такий напад виник уперше, варто дочекатися прибуття лікаря.

Полегшити стан хворого можна, зробивши йому ін'єкцію спазмолітика (наприклад, но-шпи), оскільки таблетка при блювоті не дасть необхідний ефект. 

Подальші ж дії визначить лікар, оскільки в багатьох випадках необхідними є госпіталізація та навіть хірургічне втручання через можливий розвиток ускладнень (прорив жовчного міхура, водянка, калькульозний холецистит та ін.). Не виключена можливість призначення лікування у звичайних для хворого умовах, без госпіталізації, у цьому випадку воно орієнтоване на зниження ризику повторного виникнення кольки.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5621 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс