Тепер не треба боятися людини з бормашиною

24 вересня 2014

Я дотепер боюся панічно зубного лікаря. Точніше його вірного помічника - бормашину! І як і раніше до останнього відкладаю відвідування стоматолога. У цьому я, на жаль, не самотній. Багато хто йде до нього лише тоді, коли біль уже стає нестерпним.

Страх перед стоматологами, напевно, пов'язаний з неприємними спогадами, які залишилися ще з дитинства. Говорять, що в той час у поліклініках було погане обладнання, тому лікування зубів було хворобливим, зате тепер... Не знаю, не знаю. Однаково боюся. А може даремно? Уточнити, як складаються справи в стоматкабінеті сьогодні, ми попросили фахівця. Отже, наші страхи спробує розвіяти кандидат медичних наук, доцент Віктор Степанович Кухта.

- Наскільки змінилися  підходи до лікування зубів в останні роки?

- Можу порадувати: приходячи до лікаря, ви можете тепер забути про болючі, неприємні відчуття в стоматологічному кабінеті. Завдяки розвитку медичних технологій, зараз видалення зуба виконується тільки в найкрайнішому випадку. Лікування зубних кореневих каналів уважається складною маніпуляцією, але навіть і це тепер здійснюється легко. Використання новітніх анестетиків робить процес лікування зубів безболісним. При цьому місце уколу змазують спеціальним анестезуючим гелем перед тим, як зробити знеболювання. Що у свою чергу позбавить і від страху перед уколом.

- Чи дійсно профілактичні огляди є настільки важливими, як стверджують  медики?

- Питання ваше - риторичне. Краще будь-яке захворювання лікувати на початковому етапі, чим ближче до кінця. Тому профілактиці зубних захворювань сьогодні приділяється велика увага. Необхідно проходити профілактичний огляд хоча б раз на півроку. Крім цього, обов'язково дотримуйтеся правил гігієни порожнини рота: чистити зуби потрібно 2 рази на день по 3 хвилини. Як тільки помітили проблему, відразу звертайтеся до фахівця, тоді зусиль і засобів ви затратите значно менше. Але бувають випадки, коли час упущений, і зуб уже руйнується, але й це стоматолог може легко виправити. Однак у цьому випадку не варто затягувати з відвідуванням стоматолога, щоб почати лікування зуба, інакше наслідки будуть серйозними. 

Приведемо простий приклад: при запаленні зубної м'якоті - пульпіті, виникає необхідність умертвляти пульпу, і вже після цього пломбувати зубні канали. Відповідно матеріалів і часу на цю процедуру піде значно більше, та й майбутнє у такого зуба, прямо скажемо, незавидне.

- Останнім часом ми зіштовхуємося із проблемою руйнування передніх зубів, які при посмішці добре видні. На що можна розраховувати в цьому випадку?

- У такій ситуації лікарі вдаються до реставрації. Реставраційна терапія це найбільш складний і відповідальний процес, тому що виникає великий ризик втратити зуб. Небезпека карієсу полягає в поразці твердих тканин зуба. На першому етапі він руйнує емаль, а потім і зовсім руйнує сам зуб. Карієс є причиною 96% усіх зубних хвороб. Він може виникнути при зловживанні солодкостями, або неправильному або недостатньому чищенні зубів. Постійні стресові ситуації теж можуть стати причиною його виникнення. Руйнування зуба при карієсі починається з розчинення мінеральних речовин, що входять до складу емалі. Відбувається це через бактерії на зубах, що виділяють кислоту. На емалі з'являється біла пляма. Люди найчастіше не помічають цих проявів. На даній стадії можна за допомогою спеціального розчину кількість мінералів емалі відновити. Наступним етапом карієсу стає утворення дупла в зубі. Отут з'являється необхідність запломбувати зуб. Пульпіт виникає через травму зуба, може також виникнути через те, що в порожнину зуба проникли патогенні мікроби. Причиною можуть стати температурні або хімічні фактори. При цьому зубний біль стає нестерпним. 

- Отут уже доводиться йти до лікаря. Ви обіцяли лікування без болю, чи не так?

- І не обманював, тому що на сьогоднішній день це можливо та практично доступно кожній людині. Сучасна стоматологія широко застосовує використання лазера. Цей спосіб від традиційних способів відрізняється відсутністю болючих відчуттів і швидкістю. З'явилася лазерна стоматологія в середині минулого століття, однак популярність прийшла до неї тільки зараз. Цей спосіб добре підійде людям з підвищеною чутливістю до болючих відчуттів. Лікування зубів лазером допоможе регенерації тканин. Відразу варто сказати, що здоровим тканинам лазер не наносить шкоди. Якщо при лікуванні буде використовуватися цей сучасний метод, необхідність в анестезії відпадає. Що дуже добре та важливо при лікуванні маленьких дітей, вагітних жінок, а також людей, які погано переносять медикаменти. Лазер не шумить і не нагрівається. Така методика вважається універсальною. Її  можна застосовувати не тільки, щоб позбавити пацієнта карієсу. Вона підійде і для лікування захворювань ясен, використовується лазер і при відбілюванні, протезуванні, уживлянні імплантатів, ортодонтії.

- У чому переваги застосування лазера крім відсутності болю?

- Переваги застосування лазера - ювелірна точність під час операції, стовідсоткова стерилізація тканин. Лазер володіє біостимулюючою дією. Крім цього, загоєння проходить швидше. Відзначимо і не велику травматичність втручання. 

- Дотепер пам'ятаю байку про іноземця, що відправився до наших стоматологів. Його завірили, що пломба буде служити не один рік, але, за словами іноземця, «радянський пломба випала наступного дня»!

- Пригадую. Але з тих пір змінилося багато чого. Стоматологія на сьогоднішній день має у своєму розпорядженні безліч пломбуючих матеріалів, що відрізняються високою міцністю, естетичними властивостями та безпекою. 

Візьмемо пломби зі світлополімерних матеріалів. Вони мають надійну клейову систему, що міцно втримує пломбу. Існують і світлотвердіючі цементи, композитні полімери або композити. Твердіє світлополімер винятково під впливом світла від спеціальної лампи певного спектра. Такі пломби ставляться на будь-які поверхні будь-яких зубів. Стоматологом легко підбираються підходящі кольори пломби. Такі пломби мають безліч позитивних якостей: вони - довговічні, міцні, мають прекрасний зовнішній вигляд, стійкі до будь-яких впливів. Гарними є і стоматологічні вкладки, які відрізняються способом виготовлення. Спершу робиться зліпок з каріозної порожнини зуба. У лабораторії за ним виготовляється вкладка. А потім вона просто вклеюється в зуб. Дуже зручно. Так що боятися нема чого - сміливо відправляйтеся до стоматолога.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5745 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс