Обліпиха, калина, журавлина. Найкорисніші ягоди осені
У листопаді на ринках і ярмарках можна вільно купити останні осінні ягоди: калину, журавлину й обліпиху. Яскраві, соковиті, кислувато-гіркі - ці ягоди коштовний подарунок природи, адже кожна містить величезну кількість вітамінів. Вони допомагають при застудах, підвищують імунітет, заповнюють нестачу вітамінів.
Осінні ягоди зазвичай не їдять у сирими, хіба що любителі зі специфічним смаком. Зате з них роблять варення й джеми, печуть із ними пироги або роблять соки. Раніше корисні ягоди мочили або квасили, тепер же частіше морозять.
ОБЛІПИХА
Унікальна ягода, на жаль, мало затребувана. Може бути, тому що її важко збирати й, відповідно, вона дорого коштує на ринках і ярмарках. А може бути, через свій специфічний кисло-в’язкий смак.
Як би там не було - обліпиха дуже корисна. Вона містить величезний перелік вітамінів: С, В1, В2, РР, ДО, Р и Е, каротин, а також багато флавоноїдів, залізо, бор, марганець. Є дубильні речовини, жирні кислоти (олеїнова, лінолева). Крім того, у ягодах обліпихи міститься серотонін, який відповідає за нормальне функціонування нервової системи.
Обліпиха полегшує кашель, нежить і інші захворювання дихальних шляхів. А обліпихова олія має бактерицидну, ранозагоювальну дію.
ЖУРАВЛИНА
Сама смачна й універсальна осіння ягода.
Морси, кваси, пироги, варення, мочення, квашення, салати, м’ясні страви й навіть супи - у листопаді можна влаштовувати цілі журавлинні бенкети.
Журавлина виступає як відмінний жарознижуючий, охолоджуючий і протицинготний засіб, вона також підсилює дію антибіотиків і сульфаніламідів. Ще журавлина поліпшує травлення, має сечогінну й бактерицидну дію.
Узимку й на початку весни заморожена журавлина допоможе боротися з авітамінозом і підвищити настрій.
КАЛИНА
Це одна з найефективніших ягід при застуді. А ще про калину в народі говорили, що немає такої хвороби, при якій не допомогла б калина. Але це, звичайно, перебільшення, тому що ця ягода має й протипоказання, наприклад, не можна вживати її при гіпотонії, вагітності, артриті, подагрі, сечокам’яній хворобі, підвищеній кислотності шлункового соку, тромбофлебіті.
У калині величезна кількість корисних речовин. Вона зміцнює серце, допомагає при нервових розладах і безсонню, відмінно лікує кашель, є потогінним засобом.
Калина - ягода злегка гіркувата на смак. Збирають її після перших морозів, тому що саме заморозок рятував калину від зайвої гіркоти. З калини роблять джеми, повидла, мармелад. Іноді її просто протирають із цукром або з медом і п’ють із чаєм вприкуску.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3187 |
|
© Газета Домовик 2012-2023