Як не знеструмити організм у дні Великого посту
18 березня у православних християн починається суворий піст, під час якого вони обмежують себе в багатьох продуктах і ретельно моляться. Дуже важливо, щоб під час посту людина дотримувалася не тільки посту тілесного, не тільки утримання від їжі, але й утримання від деяких вчинків духовного життя - гніву, дуже буйних розваг.
Це знайшло відбиття й у великих вчителів Церкви, що говорять: «Постіться, братії, тілесно, постіться і духовно». Зазвичай у світській пресі робиться упор на дієтичне значення посту, доводиться, що це дуже корисно - тимчасово перейти на таку полегшену їжу, рослинні продукти, що це свого роду розвантаження, від якого людина на додаток ще й худне. Це, звичайно, дуже утилітарне відношення до посту. Адже піст - це не розвантажувальна дієта, а моральне очищення.
Православні поздоровляють один одного з початком посту саме тому, що розуміють - це великі дні духовного очищення. Зараз наближаються дні, коли Церква особливо призиває людину зберігати духовну чистоту: особливо любити людей, жертвувати собою, намагатися робити добрі справи.
Для людей, які ведуть активний спосіб життя, помірність стає важким випробуванням. Додає «жару» і весняний авітаміноз. З'являється сильна втома, запаморочення, а іноді й непритомні стани. Щоб не довести себе до ручки, потрібно дотримуватися простих правил, які не суперечать правилам посту.
Лікар-дієтолог Борис Скачко радить їсти не менше п'яти разів на день. Через те, що пісна їжа некалорійна, важливо, щоб вона надходила в організм регулярно. Для цього потрібно з'їдати сніданок, обід, полуденок, вечерю і ще щось пити перед сном. На сніданок ви повинні з'їдати три страви (наприклад, кашу, салат і чай), в обід теж (наприклад, суп, кашу з овочами й кисіль), на полуденок можна випити сік з сухариками, а на вечерю з'їсти салат, фруктовий плов і випити чай з варенням. На ніч можна випити розведений овочевий або фруктовий сік. Так ви одержите близько трьох тисяч кілокалорій і задовольните потребу організму в енергії. Через те, що основа пісного раціону - овочі, приділіть особливу увагу їхньому готуванню. Намагайтеся готувати на парі або тушкувати. І чим менше за часом ви готуєте овочеві страви, тим більше вітамінів зберігаєте. Закладайте овочі в киплячу воду та знімайте з вогню злегка «сирими».
Виключаючи м'яса і яйця, ми позбавляємо себе вітамінів групи В, фосфоліпідів, а так само кальцію, клітковини й мікроелементів. Заповнити ці «пробіли» можна за допомогою висівок. У них містяться біологічно активні речовини, що зв'язують іони важких металів і шкідливі продукти розпаду їжі. Завдяки цій здібності висівки сприяють очищенню кишечнику.
Через відмову від жирної риби, яєць і м'яса, можуть виникнути проблеми з поглинанням жиророзчинних вітамінів - A і E. А це приводить до проблем зі шкірою, волоссям та репродуктивною системою. Купіть в аптеці та приймайте їх у період посту.
Відмовляючись від м'яса, ми втрачаємо деякі цінні амінокислоти. Щоб не стати жертвою «білкового голодування», шукайте «замінники» тваринного білка. Для дорослих достатньо 1-1,5 грами білка на день на 1 кілограм ваги тіла. Приміром, в 100 грамах вівсянки міститься приблизно 11 грамів білка. В 100 грамах горіхів його вже до 25-28 грамів. У квасолі та сочевиці - 24 грами, а в сої - 34 грами.
Щодня доросла людина повинна одержувати від 800 до 1100 мг кальцію. І у зв'язку з відмовою від молочних продуктів, потрібно шукати альтернативні джерела. Серед рослинних продуктів чемпіонами зі вмісту кальцію є водорості (морська капуста). Слідом ідуть бобові: паростки сої, сир тофу, біла, червона та зелена квасоля, також горіхи (мигдаль, волоські). Пропонуємо кілька смачних рецептів.
МОРКВЯНЕ ПЮРЕ З ІМБИРОМ
Приблизно 1 кг моркви, 1-2 цибулини, 1-2 зубочки часнику, корінь імбиру (на смак, приблизно 2-5 см).
Морквину почистити і нарізати кружечками. Цибулю та часник подрібнити у блендері (або нарізати). У каструлю налити трохи олії, злегка обсмажити цибулю, часник і моркву. Можна не обсмажувати, а відразу залити окропом. Варити до готовності. У самому кінці додати здрібнений імбир, посолити, поперчити, можна додати трохи мускатного горіха або інших спецій за смаком. Все подрібнити блендером.
САЛАТ РИСОВИЙ
100 г рису, 1 солодкий перець, 1 помідор, 1 морква, 1 маринований огірок, 1 цибулина, олія рослинна, сіль, зелень.
Рис відварити в підсоленій воді. Овочі нашаткувати, моркву натерти на великій тертці. Усе змішати з охолодженим рисом, посолити, заправити рослинною олією. Перед подачею прикрасити зеленню.
КАПУСТЯНІ КОТЛЕТИ
500 г капусти, 2 ст. л. манної крупи, 2 ст. л. мелених сухарів, сіль - за смаком, 3 ст. л. рослинної олії, 0,5 скл. води.
Капусту дрібно нарізати, покласти в каструлю, додати воду, 1 столову ложку рослинної олії та тушкувати до напівготовності.
У киплячу масу всипати тонкою цівкою манну крупу, варити, безупинно помішуючи, 10-15 хвилин, посолити, розмішати і злегка остудити. Подрібнити масу можна блендером.
Сформувати котлети овальної форми, запанірувати у сухарях і обсмажити на рослинній олії.
КОТЛЕТИ З ГРИБІВ
100 г білих сушених грибів (можна взяти інші гриби, наприклад, печериці), 1 скл. рису, 2-3 ст. л. борошна, 0,2 г мускатного горіху, зелень петрушки та сіль - за смаком, соняшникова олія (для обсмажування).
Гриби зварити у воді та дрібно порубати. Рис зварити у воді з сіллю та петрушкою, змішати з грибами і додати мускатний горіх. Бажано масу подрібнити (наприклад, у блендері). Сформувати котлети, посипати їх злегка борошном або занурити кожну у кляр, присмажити в олії. При подачі добре полити соусом.
ПІСНИЙ ПРЯНИК З ЯБЛУКАМИ
1 скл. цукрового піску, 1 скл. води, 2 ст. л. меду, 1 ч. л. соди, 0,5 ч. л. розпушувача, 0,5 скл. здрібнених горіхів, 0,5 скл. рослинної олії, 1,5-2 скл. борошна, щіпка кориці, приблизно 3 невеликих яблука.
У миску насипати цукор, налити воду і рослинну олію, трохи нагріти, додати мед. Розмішати, щоб цукор і мед розчинилися. Додати соду, корицю, горіхи, здрібнені до стану борошна, і борошно з розпушувачем. Борошна потрібно стільки, щоб тісто нагадувало густу сметану. Вилити тісто у форму. Яблука почистити, нарізати і викласти на тісто. Випікати 30-35 хв. при 200 градусах.
МЕНЮ ЗА МОНАСТИРСЬКИМ СТАТУТОМ
Докладне дозволене меню за монастирським статутом на кожний день Великого посту.
Не можна: алкоголь, м'ясо, рибу, молоко яйця, цукерки, білий хліб, майонез, випічку.
Можна: фрукти, овочі, сухофрукти, квашену капусту, солоні та мариновані овочі, гриби, горіхи, каші на воді, киселі, чай, компоти із сухофруктів, кваси.
Понеділок, середа, п'ятниця - сухоїдіння (вода, чорний хліб, фрукти, овочі, компоти).
Вівторок, четвер - гаряча їжа без масла (супи, розсольник, каші на воді, тушковані овочі).
Субота, неділя - їжа з рослинною олією (салати з овочів, супи, тушковані овочі).
Особливі дні:
Понеділок першої седмиці посту (Чистий понеділок) - суворе утримання від їжі.
Початок Великого посту (з 2-го по 5-й день, тобто з вівторка по п'ятницю) - суворий піст, можна тільки хліб і воду.
Середохресна середа (середа 4-го тижня Великого посту) - можна вино.
Святих 40 мучеників - можна рослинну олію, вино.
Вербне воскресіння - можна вино, рибу, ікру, рослинну олію.
Страсна седмиця (останній тиждень Великого посту)
Великі Понеділок, Вівторок, Середа - не можна їсти приготовлену їжу.
Великий Четвер - можна вино, рослинну олію.
Велика П'ятниця - суворий піст, нічого не можна їсти.
Велика Субота - суворий піст, можна хліб, сухофрукти, маслини.
ВЕЛИКДЕНЬ - світле Христове Воскресіння - посту немає.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6923 |
|
© Газета Домовик 2012-2023