Настав час квасити
Що може бути краще в спекотливий літній день, чим стаканчик прохолодного квасу! На відміну від солодких газованих напоїв, які тільки підсилюють почуття спраги, квас освіжає, надає бадьорості й повертає сили. Невипадково із найдавніших часів квас користувався заслуженою повагою.
У ту пору існувала величезна кількість сортів квасу: солодкий, кислий, м'ятний, ягідний, буряковий, ізюмний, білий, червоний, холодниковий, запашний, добовий, густий, капустяний. Була і спеціальна професія - квасник, причому кожний із квасників спеціалізувався на якомусь одному «фірмовому» сорті квасу, готування якого вдавалося йому найкраще.
Втім, у ті часи квас був не тільки улюбленим напоєм, але ще й «їжею». Цей напій часто допомагав селянським родинам пережити неврожайні роки, адже, як відомо, квас містить безліч корисних речовин, здатних уберегти організм від різноманітних напастей.
У ДОПОМОГУ ШЛУНКУ
Відомо, що корисні бактерії, які допомагають шлунку переварювати їжу, виводять з організму токсини і шлаки, поліпшують стан шкіри та волосся, а також борються із хвороботворними мікробами, можна відшукати в кефірі, йогурті та кисляку. Нашим же предкам здорову мікрофлору кишечнику забезпечував квас, який, будучи продуктом бродіння, містить велику кількість живих культур.
Але наявність корисних мікроорганізмів - не єдина гідність квасу. Завдяки високому вмісту дріжджів напій багатий вітамінами групи В (їх недолік викликає дратівливість, утому, депресію, випадання волосся, провокує появу лупи, прищів і проблем з поставою), вітаміном РР (поліпшує апетит, стан шкіри і слизових оболонок) і органічними кислотами, які не дають розмножуватися хвороботворним мікробам і очищають кишечник. До того ж органічні кислоти здатні затримувати в організмі вологу, цим і пояснюється здатність квасу вгамовувати спрагу краще інших напоїв. Дріжджі вважаються прекрасним лікувальним засобом при цукровому діабеті, нервових захворюваннях, розладах шлунка. Крім того, вони чудово позначаються на зовнішності любительок квасу - відомо, що дріжджі зміцнюють волосся та нігті, а заодно поліпшують колір обличчя і роблять шкіру гладкою.
Ще один цінний компонент квасу - солод (пророщені зерна злаків: гречки, ячменя, пшениці). Відомо, що солод – цінне джерело вітаміну Е, який бореться зі старінням, передчасними зморшками і серцево-судинними захворюваннями.
ЦІЛЮЩИЙ НАПІЙ
За старих часів у госпіталях і лазаретах квас давали всім без винятку пацієнтам. Особливо допомагав він тим, кого морозило. Завдяки молочній та оцтовій кислотам, що надають напою приємний кислуватий смак, квас зменшує жар і допомагає впоратися із запаленням.
Квас поліпшує апетит і травлення, активізуючи травні залози, стимулюючи вироблення шлункового соку, жовчі. Уже в наші дні відкрили й інші корисні якості квасу: він заліковує виразки, зміцнює зубну емаль, сприяє схудненню.
Що стосується боротьби із зайвими кілограмами, то лідером у цій нелегкій справі вважається буряковий квас. 1 кг сирого буряка ретельно помийте, очистіть, наріжте тонкими скибочками або натріть на великій тертці. Покладіть буряк у трилітрову банку, додайте півсклянки цукру, залийте 2,5 літрами води, додайте щіпку солі і 100 г житнього хліба. Настоюйте протягом 5 днів. Отриманий напій буде відмінним доповненням до будь-якої дієти.
ГОТУЄМО КВАС ВДОМА
ЯБЛУЧНИЙ
Hа 3 л квасу: 700 г яблук, 300 г цукру, 30 г дріжджів.
Нарізані скибочками яблука відварити протягом 3-5 хвилин, наприкінці додати цукор. Коли квас охолоне до кімнатної температури, процідіть і покладіть розведені в теплій кип'яченій воді дріжджі. Залишіть квас для бродіння на 12-14 годин. Квас готовий.
КЛАСИЧНИЙ
На 3 л квасу: 500 г житнього хліба, 5 ст. л. меду або 3/4 склянки цукру, 50 г хріну, 10 ізюмин, 5 г дріжджів.
Житній хліб нарізати скибочками і підсушити в духовці до темно-коричневого кольору. Сухарі залити 3 літрами гарячої кип'яченої води, накрити посуд кришкою і настояти протягом 6 годин. Після цього настій (сусло) процідити, вилити в трилітрову скляну банку, додати в нього розведені в невеликій кількості теплої води дріжджі, мед, промитий ізюм і натертий на тертці хрін. Потім долити теплу воду, щоб банка наповнилася до плічок, усе перемішати, накрити серветкою й залишити при кімнатній температурі для бродіння на 12-24 години.
ЛИМОННИЙ
1 л води, 1 лимон, 2/5 скл. цукру, ізюм, 3-5 г дріжджів.
Воду скип'ятити, додати нарізаний часточками лимон і терту цедру. Склянку цукру підрум'янити на сковорідці з невеликою кількістю води, додати до соку. Суміш остудити до 25-30 градусів. Додати дріжджі і цукор, що залишився. Потримати кілька годин у теплому місці, поки квас не почне сильно бродити. Поставити в прохолодне місце, додати ізюм і, не накриваючи, тримати 2 дні.
М'ЯТНИЙ
На 3 л квасу: 1 кг житнього хліба, 25 г дріжджів, 200 г цукру, листя м'яти.
У духовій шафі підсушити нарізаний скибочками чорний хліб, не даючи йому пригоріти. Отримані сухарі покласти в каструлю або барило, залити окропом, закрити, дати постояти 3-4 години. Після цього настій процідити, покласти в нього дріжджі, цукор і м'яту. Накрити серветкою й у такому виді залишити для бродіння на 5-6 годин. Коли квас почне пінитися, його треба вдруге процідити й розлити в пляшки. Пляшки винести на холод і залишити лежачи. Через два-три дні квас буде готовий.
РИСОВИЙ
У літровій банці відстояти протягом 3 діб водопровідну воду. Покласти туди 4 ст. л. цукру, вилити у 2 літрову банку, додати 6 ст. л. рису й 10 ізюминок. Настоювати три доби на світлому вікні. Процідити в інший посуд, закрити кришкою і поставити в холодильник. Пити по 100 г перед їжею 3 рази на день.
Рисовий квас корисний тим, у кого є набряки. Добре лікує нирки, виводить пісок, розчиняє дрібні камені. Нормалізує кров'яний тиск. Знімає утому, роздратування, заспокоює.
АПЕЛЬСИНОВИЙ
1 л води, 1 апельсин, 1/4-1/2 лимона, 70-80 г цукру, 3-5 г дріжджів.
Апельсин наполовину очистити від шкірки, нарізати тонкими скибочками, злегка роздавити з цукром. Залити теплою кип'яченою водою, додати сік з лимона або лимонну кислоту й розтерті з цукром дріжджі, розмішати. Через 24 години процідити, розлити по пляшках, щільно закупорити. Залишити на 24 години при кімнатній температурі, потім поставити на холод.
P.S: Лікарі не радять пити квас хворим виразковою хворобою, хронічним гастритом, з підвищеною кислотністю, хворим колітом і ентеритом, подагрою та із захворюваннями печінки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2847 |
|
© Газета Домовик 2012-2023