Великий піст: основи пісного меню

23 лютого 2017

Сотні тисяч віруючих і безліч тих, що до них примкнули, протягом семи тижнів Великого посту, що починається 27 лютого, будуть харчуватися продуктами винятково рослинного походження. Давайте розберемося, які потрібно дотримувати при цьому правила? Чи є якісь обмеження?  Чи може пісне меню задовольнити потреби організму у вітамінах? Як харчуватися тим, хто поститься, щоб уникнути появи гострого почуття голоду, контролюючи свій апетит і кількість з'їденої їжі.

ПОКАЗАННЯ І ПРОТИПОКАЗАННЯ

Різні харчові обмеження, що в основному припускають відмову від їжі тваринного походження, характерні практично для всіх релігійних течій. І це відповідає сучасним поданням про здорове харчування: раціон, що спирається на продукти рослинного походження, має певний оздоровчий ефект: сприяє зниженню рівня холестерину, стимулює виведення недоокислених речовин, поліпшує стан кишкової флори, є гарною профілактикою атеросклерозу. 

Так що здоровій людині це не тільки не нашкодить, але й може піти на користь. А от людям з різними захворюваннями, особливо шлунково-кишкового тракту потрібно виявити обережність і обов'язково проконсультуватися з лікарем.

Не рекомендується поститися при цукровому діабеті, якщо є захворювання шлунково-кишкового тракту, а також у період видужання після важкого захворювання або після серйозної психологічної травми.

Традиційно церква дозволяє певні відступи від пісних обмежень вагітним і жінкам, що годують, дітям, а також тим, хто перебуває в дорозі або займається важкою фізичною працею. 

А ЩО З ВІТАМІНАМИ?

З погляду забезпечення організму вітамінами та мікроелементами, у тім, що Великий піст доводиться саме на весну, є певний смисл. Адже за довгі місяці зберігання фрукти й овочі частково втратили свою вітамінну цінність, тому, щоб забезпечити людину необхідною їй порцією вітамінів, їх уже потрібно більше. Що й досягається за рахунок відмови від їжі тваринного походження та збільшення в раціоні рослинних продуктів. 

Однак не все так просто. Багато сучасних продуктів через особливості агротехніки містять менше корисних речовин, чим раніше. Та й загальна калорійність раціону через зміну способу життя стала значно вище, а харчова цінність нижче. Так що набрати необхідні корисні речовини з їжею, не тільки в період посту, сучасній людині дуже й дуже складно. Тому рекомендується звернути увагу на спеціальні функціональні продукти та біологічно активні добавки, які допомагають забезпечувати організм всіма необхідними мікроелементами і запобігають дефіцит вітамінів. 

ОСНОВИ ПІСНОГО МЕНЮ

1. Дорослій людині щодня потрібно близько 80 грамів білка. Тому в піст на столі регулярно мають з'являтися багаті протеїнами злаки, горіхи, квасоля, горох, сочевиця, гриби й соєві продукти.

2. Бажано харчуватися чотири-п'ять разів на день, це дозволить уникнути гострого почуття голоду, що позбавляє можливості контролювати свій апетит і кількість з'їденого.

3. Важливо стежити за тим, щоб добова калорійність раціону залишалася на звичному рівні, для дорослої людини це близько 2000 ккал на добу.

4. При варінні овочів потрібно обов'язково закривати їх кришкою й наливати мінімум води. А як тільки вони будуть готові, відразу ж витягайте їх з відвару, це дозволить максимально зберегти їхню вітамінну цінність. 

5. У воду, у якій варилися овочі, переходить чимало корисних речовин, тому не виливайте її, а використовуйте для готування соусів і підлив, додавайте в супи та другі страви.

ГРЕЧКА ДЛЯ ВЕЛИКОГО ПОСТУ

Гречка пропарена - 300 г, гриби (печериці консервовані) - 1 банка, цибуля ріпчаста - 2 шт., рослинна олія, сіль, перець - за смаком.

Відварити гречку до напівготовності.

Мариновані печериці порізати на 2 частини. Ріпчасту цибулю нашаткувати дрібно.

На сковороді з рослинною олією спасирувати цибулю, додати до неї порізані печериці. Посолити, поперчити. Усе змішати і просмажити 2-3 хвилини.

Потім з'єднати варену гречку, обсмажені мариновані печериці й цибулю разом.

ПІСНИЙ БОРЩ ІЗ ГРИБАМИ ТА ЧОРНОСЛИВОМ

Сушені білі гриби - 10 г, буряк - 100 г, рослинна олія - 1,5 ст. л., оцет 3% - 1 ч. л., томатна паста - 1 ст. л., морква - 1/2 шт., корінь петрушки - 1/2 шт., ріпчаста цибуля - 1 шт., білокачанна капуста - 150 г, чорнослив без кісточки - 60 г,     цукор - 1 ч. л.

Гриби залити водою й залишити на 3-4 години. Буряк нарізати соломкою, злегка обсмажити на частині олії, додати оцет, томатну пасту, цукор, трохи води і тушкувати до готовності буряка.

Моркву та цибулю нарізати соломкою й обсмажити на олії, що залишилася. Грибний настій процідити, влити 4 склянки води, додати нарізані соломкою гриби, довести до кипіння. Покласти нарізану кубиками картоплю, нашатковану соломкою капусту, варити суп 10 хвилин.

Додати розпарений чорнослив, буряк, дрібно нарізаний корінь петрушки й пасировані овочі. Варити ще 15 хвилин. За 5 хвилин до готовності посолити, додати перець горошком і мелений чорний перець. При подачі посипати зеленню.

Подавати борщ із пісними пиріжками з капустою.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4359 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс