Подвійне свято 14 січня: що неодмінно слід зробити в Щедрий вечір і чого не можна робити на Василя
Святки – святкові дні, яких з особливим нетерпінням чекали наші предки, тривають, а разом з ними вихідні і відмінний настрій. Адже для них це означало, що не тільки стіл буде ломитися від смачної і ситної їжі, але і свято загляне в кожен будинок. А саме: зазвучать колядки, щедрівки та посівальні побажання.
В ніч з 13 на 14 січня ми відзначатимемо Старий Новий рік або Щедрий вечір. Традиція святкування нового року за старим стилем дотримується не тільки на пострадянському просторі, а й у Греції, Чорногорії, Сербії, Румунії, Македонії, деяких кантонах Швейцарії, кількох районах Англії.
Але для наших предків ці дні були особливими з іншої причини. Справа в тому, що 13 січня православна церква відзначає день преподобної Меланії (в народі її часто називають Меланка). А 14 січня – день пам’яті Святителя Василя Великого. І в ці дні було прийнято не тільки вітати всіх навколо зі святами, а й робити це в пісенній і віршованій формі.
ЩЕДРИЙ ВЕЧІР: ТРАДИЦІЇ
Вечір з 13 на 14 січня називається “щедрим”.
У православних християн прийнято, як і на Святвечір, збиратися всією сім’єю за святковим столом. Обов’язково потрібно поспілкуватися один з одним: розповісти про те, чого досягли в старому році, підвести підсумки, попросити вибачення за заподіяні кривди.
На святковий стіл ставлять шикарне частування. Центральною стравою застілля повинна бути не пісна кутя.
Сто років тому в багатьох сім’ях готували “Кесарійського” порося. Його начиняли кашею і зажарювали цілком на рожні. Готову стравну не можна було різати ножем, а тільки відламувати по шматочку. Сьогодні зажарювати порося досить складно, тому готують свинячий холодець.
На заході України готують крoв’янку – ковбасу з недовареної гречаної каші і свинячої крoві. Крoв’янку спочатку відварюють, а потім обсмажують до готовності.
Ще однією традиційною стравою вважаються пиріжки з різною начинкою.
На Щедрий вечір обов’язково щедрують, при цьому прийнято переодягатися в хитромудрі костюми, наприклад, Кози, Цигана, Медведя, Мавки.
Зазвичай співали щедрівки - пісні з побажаннями миру і добра, радості, любові до ближнього і Господа. Робити це могли тільки дівчатка і дівчата. Після заходу сонця дівочі компанії ходять по домівках і бажають добра і щастя родинам, благополуччя, вихваляють господарів будинку. За це панянки отримують подарунки та частування.
ДЕНЬ СВЯТОГО ВАСИЛЯ ВЕЛИКОГО
14 січня в православному календарі шанують пам’ять святого Василя Великого, тому вечір 13 січня ще називають “Василівський”.
Василь Великий був покрoвителем свинопасів і, щоб вшанувати святого, в давні часи запікали свинячу голову. Її ставили посередині святкового столу. Гості також повинні прийти в будинок не з порожніми руками, а принести з собою будь-яку страву зі свинини. І сьогодні в подарунок господарям, на удачу, прийнято дарувати маленьких іграшкових поросят.
На Василя завжди пекли млинці, в які загортали начинку “з сюрпризом”, щоб пізніше використовувати їх у ворожінні.
Якщо ввечері 13 січня щедрують, то на Василя – посівають. Це традиція, яка пов’язана не з благополуччям роду або сім’ї, а з землеробством, оскільки Василь Великий є покровителем землі і тому для його задобрювання символічно «засівається» будинок зерном, яке потім збирають і зберігають до наступного року. Для цього можна, до речі, брати не тільки пшеницю, але ще і рис, і пшоно.
До слова, хлопці починали посівати ще з півночі або приходили в будинок на світанку. А робилося це для того, щоб в будинок 14 січня, не дай Боже, не зайшла першою жінка. Тільки поява хлопця в цей день могла гарантувати хороший урожай і удачу в справах. Жінка ж – це до біди і неврожаю.
На Василiв день часто варили гречану кашу і спостерігали: якщо вона вийшла смачною і розсипчастою – рік буде щасливим і страву з’їдають без залишку. Коли ж каша пригоріла, вийшла рідкою або “втекла” – це знак нещасть і бід. Невдалу страву викидають і навіть не згодовують тваринам або птахам.
ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ НА СТАРИЙ НОВИЙ РІК
Не можна вимітати зерно, яким «засівали» будинок.
Також не можна закривати двері і не впускати в будинок щедрувальників та засівальників. Інакше закриються двері і для благополуччя цієї родини.
Не можна працювати або лаятися. Тільки веселитися і радіти. Інакше весь рік проведеш в чварах і з’ясовуванні стосунків.
Не можна їсти пісну їжу. Стіл повинен ломитися від смачної їжі. А починати вечірню трапезу 13 січня треба неодмінно з багатої куті, заправленої маком, медом і вершками або вершковим маслом. Якщо не дотримуватися цієї традиції, то не буде грошей в будинку.
В Україні до сих пір вірять в те, що на Василя в будинку повинен бути хороший грошовий запас. Але до грошей в ці дні краще не торкатися. Тобто, заздалегідь приготувати купюри для посівальників, а рахувати решту грошей або давати в борг не можна в жодному разі. Вважалося, що подібне застереження допоможе збільшити фінансові надходження в новому році.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2060 |
|
© Газета Домовик 2012-2023