Фарбуємо яйця
Здавна в день Великодня люди обдаровували один одного фарбованими яйцями, збиралися за святковим столом, щоб покуштувати великодні страви: крашанки й паску. Ми пропонуємо вам найкращі рецепти способів фарбування крашанок.
У ЦИБУЛЬНІЙ ЛУШПАЙЦІ
Цибульна лушпайка – найвідоміший і доступний усім спосіб. Яйця можна офарбити в кольори від жовтого до червоно-коричневого. Колір залежить від концентрації відвару.
Яйця вимити. Приготувати відвар із цибульної лушпайки, дати йому настоятися. Якщо ви хочете, щоб колір був більш насиченим, лушпайки треба взяти побільше, і варити її близько півгодини до того.
Яйця опустити в настій, довести до кипіння й варити протягом 10 хвилин, вийняти, остудити.
БЕРЕЗОВИМ ЛИСТЯМ
Щоб яйця вийшли жовтого або золотавого кольору, їх фарбують за допомогою березового листя. Відвар готується з листя, можна сухого, молодої берези і настоюється близько півгодини. Яйця вимити, опустити в теплий настій, варити 10 хвилин після кипіння, вийняти й остудити.
БУРЯКОВИМ СОКОМ
Буряк дозволить пофарбувати яйця в широкий діапазон кольорів: від ясно-рожевого до бордового. Потрібно взяти свіжовижатий сік буряка й помістити туди відварені вкруту яйця. Чим довше тримати – тим інтенсивнішим вийде колір. Яйця можна залишити на всю ніч у холодильнику в мисці з соком, тоді вони вийдуть насиченого бордового кольору.
Можна також фарбувати морквяним соком і соком шпинату.
ФАРБУВАННЯ ЯЄЦЬ «У ЦЯТОЧКУ»
Для цього мокрі яйця обвалюють у сухому рисі, загортають у марлю (кінці марлі потрібно щільно зав'язати ниткою, щоб рис прилип до яйця) і далі варять у цибульній лушпайці звичайним способом.
МАРМУРОВИЙ ЕФЕКТ
Обгорніть яйця в цибульну лушпайку і зверху зав'яжіть яким-небудь бавовняним матеріалом.
Ефект мармурових яєць дає й масло, яке додають до харчового барвника під час фарбування. Ви можете пофарбувати яйце спочатку в один колір, а потім занурити його в барвник іншого кольору, попередньо додавши столову ложку масла й перемішавши розчин виделкою. Намагайтеся піймати якнайбільше олійних плям, після чого обсушити яйце серветкою.
ЕФЕКТ МАСКИ
Маскою можуть бути зелені листочки - кропу, петрушки, м'яти або засушених квітів. Попередньо виріжте з капронових колготок або панчіх квадратики приблизно 12 х 12 см, у середину покладіть яйце з рослиною, туго стягніть і акуратно зав'яжіть краї, щоб при цьому не деформувався листочок.
ФАРБУВАННЯ В РІЗНОБАРВНИХ НИТКАХ
При фарбуванні потрібно обмотати яйця різнобарвними нитками, тоді на них вийдуть цікаві розводи.
ФАРБУВАННЯ В ШОВКОВИХ ШМАТОЧКАХ
Зварити яйця у воді із содою. Обгорнути яйця в різнобарвні шовкові шматочки, перев'язати ниткою. Знову їх прокип'ятити в цій воді, дати охолонути, відкрити шматочки. Сухі яйця намазати рослинною олією. Дуже красиво!
ХАРЧОВИМИ БАРВНИКАМИ З ПАКЕТИКІВ
Дійте за надрукованою інструкцією. Не забудьте після фарбування або в саму фарбу додати трохи оцту (як правило, це написано на пакетиках), тоді фарба не ляже розводами.
За 2-3 години до варіння дістати яйця з холодильника, щоб вони не були холодними й не тріскалися під час варіння. У воду для варіння яєць додають сіль, щоб, якщо все-таки яке-небудь яйце лопне, то не розтікалося.
Фарбувати барвниками можна тільки цілі яйця, що не тріснули при варінні, а ті, які тріснули, можна пустити на салати. Отже, якщо шкаралупа у всіх фарбованих яєць ціла і не тріснула, то білок ніколи не офарбиться.
Звичайно продається 4 основних кольори, але, під час готування розчинів, можна змішати ці кольори, вірніше, змішати вже готові розчини, таким чином виходять додаткові кольори, такі як:
- коричневий (змішуємо синій, зелений і червоний),
- бузковий (синій і червоний),
- жовтогарячий (жовтий і червоний).
Крім цього, якщо витримати яйця в цих розчинах різний час - інтенсивність фарбування кожного яйця виходить різна. Після висихання яєць, для того щоб вони блищали, кожне яйце можна змазати рослинною олією. Олія усмоктується в шкаралупу і при вживанні не бруднить руки.
ЯЙЦЕ В КЛІТИНКУ
Обклейте яйце скотчем або поперек, або уздовж, покладіть у фарбу. Дістаньте яйце, обсушіть його й віддеріть скотч.
Після цього приклейте скотч поперек смужок, що вийшли, і покладіть його в інший барвник. Дістаньте яйце, обсушіть його і віддеріть скотч.
Під скотчем фарба зберігає свій колір, а на відкритих ділянках змінює, змішуючись з іншою. У результаті яйце виходить картатим.
ДВОКОЛІРНІ ЯЙЦЯ
Зваріть яйця вкруту і трохи остудіть (найкраще офарблювати трохи теплі яйця). У кожній мисочці розведіть фарбу відповідно до інструкції, додайте по 2 ст. л. оцту і розмішайте. Притримуючи ложкою, занурте в кожну мисочку по кілька яєць і залишіть, перевертаючи для рівномірного фарбування. Вийміть і підсушіть на паперовому рушнику.
Після цього кожне пофарбоване яйце візьміть 2 пальцями й занурте в контрастну фарбу до половини. Тримайте 1 хвилину, поки фарба не візьметься, а потім вийміть і підсушіть на рушнику.
НАТУРАЛЬНІ барвники
Ясно-червоний: буряк або чорниця
Жовтогарячий: цибуля
Ясно-жовтий: апельсини або лимони, морква
Жовтий: куркума, шкаралупа волоського горіха
Ясно-зелений: листя шпинату, кропиви
Зелений: зелені яблука
Синій: листя червоної капусти
Коричневий: кава
КОРИСНІ ПОРАДИ
Згідно з церковною традицією, фарбувати яйця потрібно в «Чистий четвер» (цього року він припадає на 5 квітня).
Щоб яйця при варінні не лопнули, їх треба близько години потримати в теплі або при кімнатній температурі, при варінні у воду можна додати столову ложку солі.
Для додання яйцям надзвичайного блиску, потрібно протерти їх рослинною олією.
Перед тим, як фарбувати яйця, протріть їх мильним розчином або спиртом - фарба буде лягати рівніше.
Якщо фарбовані яйця ви будете подавати на стіл, використовуйте тільки спеціальні органічні барвники для холодного розпису яєць або натуральні барвники.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2487 |
|
© Газета Домовик 2012-2023