Щедрий вечір: готуємо новорічний стіл
Щоб рік був багатим, святковий стіл має бути щедрим - чим більше вишуканих страв приготує господарка, тим вдалішим видасться для її родини рік. У щедрий вечір подавали безліч м'ясних, круп'яних і борошняних страв, варили компоти, узвари, киселі, пекли пироги з різною начинкою.
У центрі стола ставили засмажене двотижневе порося. Через свою плідність свиня вважалася символом багатства й статку. Вважалося також, що новорічний стіл за своїм достатком має дорівнювати різдвяному, однак на ньому не повинно бути домашнього птаха, пернатої дичини або зайця, щоб з будинку не полетіло або не поскакало щастя.
У щедрий вечір господарка має приготувати 12 страв, але вже не пісних як у Різдвяний святвечір, а «багатих». Головною ритуальною стравою була кутя.
КУТЯ
2 скл. пшениці, 1 скл. маку, 1 скл. цукру, 2 ст. л. меду, горіхи, ізюм, вишневе варення - за смаком.
Пшеницю промити в декількох водах, залити окропом за рівнем зерен, накрити кришкою і варити на слабкому вогні кілька годин до готовності (якщо вода буде википати, доливати окропом).
Мак промити, залити окропом і залишити на кілька годин, укутавши. Коли мак набрякне, воду злити, а мак розтерти в ступці без цукру.
До маку додати пшеницю, очищені горіхи, ізюм, влити кип'яченої води, додати мед, цукор і варення. Готову кутю викласти у керамічну миску з дерев'яною ложкою.
ПОТАПЦІ
200 г хліба "Український", 50 г рослинної олії, 20 г сала, 1 зубок часнику, 1 солоний огірок середньої величини.
Наріжте хліб ромбиками, обсмажте на рослинній олії з обох боків, натріть здрібненим часником. Покладіть зверху шматочки сала і кружальця солоного огірка.
ВЕРЕЩАКА
400 г свинячих ребер, 200 г хліба "Український", 50 г сала, 2 цибулини середнього розміру, сіль, чорний мелений перець.
Буряковий квас: 500 г очищеного буряка, 1 л охолодженої кип'яченої води.
Буряковий квас приготуйте заздалегідь. Буряк наріжте, залийте водою і поставте на п'ять днів у тепле місце настоюватися до появи кислуватого присмаку.
Ребра нарубайте і заправте за смаком сіллю та перцем. Обсмажте в глибокій сковороді до утворення золотавої скоринки, додайте 500 г бурякового квасу і поставте тушкуватися в духовку на 30 хвилин. Потім наріжте хліб дрібними кубиками, помістіть в сковороду, де тушкується м'ясо, і залишіть у духовці ще на п'ять хвилин. Наприкінці готування додайте у верещаку здрібнені й обсмажені цибулю й сало.
Готову страву вийміть із духовки, перед подачею на стіл прикрасьте зеленню.
ВАРЕНИКИ З М'ЯСОМ
Фарш: 500 г свинини, 800 г яловичини, 20 г рослинної олії (для обсмажування), 4 цибулини середнього розміру, сіль, чорний мелений перець.
Тісто: 550 г пряженого молока, 100 г розтопленого вершкового масла, 25 г дріжджів, 15 г цукру, 1 кг борошна, 4 яйця, 5 г солі.
Для подачі: 50 г розтопленого вершкового масла, смажена цибуля, зелень.
Розітріть дріжджі із цукром, улийте молоко, додайте яйця, сіль, борошно, масло, ретельно перемішайте, поки маса не стане однорідною. Поставте на годину в тепле місце.
Приготуйте фарш. Наріжте кубиками м'ясо, обсмажте і поставте тушкуватися. Цибулю почистіть, подрібніть і присмажте на рослинній олії. Остудіть. Пропустіть через м'ясорубку тушковане м'ясо і цибулю. Заправте фарш сіллю та перцем за смаком.
Ретельно вимішуйте тісто доти, поки воно не буде гладким і перестане прилипати до рук. Потім розкотіть його тонким шаром і виріжте склянкою або формочкою кружечки. У середину кожного покладіть по чайній ложці фаршу, з'єднайте краї і защипніть.
Варіть вареники в киплячій підсоленій воді на невеликому вогні протягом 6-8 хвилин. Коли вони спливуть, вийміть шумівкою з каструлі, покладіть у миску, полийте розтопленим вершковим маслом і прикрасьте зеленню та смаженою цибулею.
ЛИЗЕНЬ У ТОРБІ
Фарш: 50 г вареного яловичого язика, 20 г обсмажених печериць, 20 г обсмаженої здрібненої ріпчастої цибулі, 20 г сметани, 5 г білого вина, 1/2 зубка часнику, сіль, цукор, чорний мелений перець.
Тісто: 250 г борошна, 500 г молока, 3 яйця, 1/4 чайної ложки солі, 1/2 ст. л. цукру, 2 ст. л. розтопленого вершкового масла, 2 ст. л. пряженого масла (для змазування сковороди).
Пропустіть через м'ясорубку язик, гриби й цибулю. Заправте сметаною, здрібненим часником, сіллю, цукром, перцем зао смаком і проваріть суміш п'ять хвилин, додавши наприкінці білого вина.
Приготуйте млинці. Відокремте білки від жовтків. З'єднайте жовтки, 100 г молока, сіль, цукор і, помішуючи, додайте борошно, потім - вершкове масло. Вимісіть отриману масу до повного зникнення грудок. Повільно улийте молоко, що залишилося, додайте збиті в міцну піну білки. Розжарте сковороду, змажте її пряженим маслом і, наливаючи суміш невеликими порціями, обсмажуйте млинці з обох боків до золотавого кольору.
Викладіть готовий фарш на середину кожного млинця, додайте йому форму мішечка, перев'яжіть зеленою цибулею і запікайте в духовці 15 хвилин при температурі 150°С .
ГРИБНА ПІДЛИВА
50 г сушених грибів, 3 скл. води, 1/2 скл. сметани, 1 ч. л. борошна, 1 цибулина, олія рослинна, сіль, перець - за смаком.
Гриби заздалегідь замочити у воді, а потім у тій же воді відварити. Коли вони охолонуть, вийняти з відвару, дрібно порізати, додати підсмажену на рослинній олії цибулю і тушкувати разом. Потім посипати борошном, заправити сметаною, додати трохи грибного відвару, посолити, поперчити за смаком, томити кілька хвилин, помішуючи.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4583 |
|
© Газета Домовик 2012-2023