У теплі краї не летіли...
Як жартують орнітологи, птахи, що залишилися зимувати в Україні, незважаючи на холод, завзято наспівують: «не потрібний нам беріг турецький і Африка нам не потрібна».
Це стосується постійно стрибучих горобчиків; синичок, що пурхають із гілки на гілку; завжди ошатних і компанійських снігурів; спритних, метушливих сорок; пташиних геніїв, що доживають до 200-річчя, ворон; голубів, що прославилися своїми послугами людству в ролі кур'єрів і листонош. І це тільки наші найближчі cусіди.
Усього ж у теплі краї не летить з України 135 видів пернатих. Правда, не про усіх можна сказати, що вони так робили споконвіків. Деякі облюбували українські зими порівняно недавно. У цьому числі - крихітка - піночка, що важить 10-11 грамів. Раніше вона зимувала в Африці, тепер же воліє залишатися під Одесою. За твердженням орнітологів, 100 років тому взимку в наших краях і шпаків не бачили, а тепер вони зимують у нас.
Компанія зимуючих у нашій країні птахів поповнюється ще й за рахунок майже 20 видів пернатих гостей з інших країн. З далекої півночі летить до нас маленька біленька пташка - пуночка, що любить бігати уздовж доріг, за це її прозвали сніжним подорожником. Прикрашають зимовий пейзаж омелюхи, які прилітають із північних лісів.
Завдяки нашим орнітологам ми дізнаємося багато подробиць із життя птахів, які віддають перевагу нашій зимі. Наприклад, маленькі гуси, що прилетіли до нас зимувати зі Скандинавії славляться міцними сімейними узами. Якщо полюбили один одного, то на все життя. Крім цього вони дуже турботливі та відповідальні батьки. А от іншому північному гостю - зимняку - властивий інфантицид (дітовбивство). Оберігаючи первістків, ці птахи можуть убивати молодшеньких, мовляв, усіх не прокормиш... А якщо в лісі, на хвойних деревах ви побачите зграйки червоно-коричневих великоголових птахів, це також наші гості - клести. Клест - єдиний птах, який будує гнізда та виводить пташеняти у самий розпал зими - у січні! Причому самка клеста насиджує яйця в засипаному снігом гнізді.
Те, що наші пернаті залишаються зимувати в рідних краях, і те, що їхні побратими-чужоземці для зимівлі вибирають Україну, давайте сприймати і як віру в нас, людей, а саме в те, що ми будемо їм допомагати переживати важкі дні зимівлі. Холод вони переносять непохитно - у багатьох пернатих температура тіла постійно тримається в межах 42 градусів, а у дрібних птахів досягає й 45. А ось від голоду, особливо під час снігопадів, заметілей, морозів і після відлиг, коли гілки та стовбури покриті тонким шаром льоду, багато з них гине, якщо їх не підгодовувати. Наприклад, згідно з деякими даними, з десяти дрібних пташок до весни доживають дві.
Тепер коротенько про меню для пернатих. Найбільш калорійним із сухих рослинних кормів вважаються сире насіння соняшника та насіння конопель, а найбільш збалансованими - зерна вівса, проса, суміші різних трав. Причому, фахівці радять трошки дробити насіння, пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу - намагаючись подрібнити тверді зерна, птах може ушкодити дзьоб. Крім сухих кормів, у годівниці можна покласти й м'які - пісні каші, свіжі яблука, розмочені сухофрукти. А крихти прожареного до абсолютної сухості білого хліба підходять для підгодівлі абсолютно всіх птахів. Разом з тим орнітологи нагадують, що деякі продукти для птахів не просто шкідливі, але й згубні. Насамперед - це все смажене та солоне. Не можна їм давати згіркле зерно, що плісняві продукти, чорний хліб.
...Дуже часто доводилося спостерігати, як люди, підгодовуючи голубів і синичок, проганяють горобчиків, мовляв і так протримаються. Протримаються, але недовго: якщо горобчик не поїсть більше двох діб, він гине. А життя у горобця і так недовге - у середньому 4 роки, хоча є й довгожителі: 9-ти й 11-літні горобці. Давайте рятувати і їх від голодної смерті, тим більше, що в їжі вони не вибагливі - зрадіють вареній картоплі, різним крихтам з вашого столу.
...Традиційно матеріали з цієї тематики закінчуються нагадуванням, що практично кожна пташка, що перезимувала, буде вірним помічником у захисті лісів, полів, городів, дачних ділянок. Але сьогодні, посилаючись на публікації ряду вітчизняних і закордонних медиків, коротко зупинюся на орнітотерапії - лікувальному впливі на людину співу птахів. Наприклад, індійські лікарі прописували жертвам безсоння послухати цвірінькання горобця. А солов'їний спів і пісеньки маленької славки добре лікують депресивні стани, знімають головний біль. При аритмії радять слухати канарок, співочих дроздів, вівсянок, зябликів, а при неврозах - мелодії, виведені щиглем або чижем. Висловлюється думка, що під впливом співу птахів у дітей розвивається музичний слух, зміцнюється нервова система.
Але, звичайно ж, птахів потрібно любити й берегти не тільки тому, що вони приносять користь людині. Варто не забувати: якщо ми віримо в Бога, те повинні любити й усе, що Ним створене, любити та допомагати.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3631 |
|
© Газета Домовик 2012-2023