В Україні заборонили пластикові пакети
1 червня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект 2051-1, яким обмежує поширення пластикових пакетів. Ще їх називають поліетиленовими.
Причина заборони - охорона екології. Пластик дуже довго розкладається - від 100 до 500 років - і є сьогодні одним з головних факторів забруднення навколишнього середовища.
Деякі з пакетів – найпопулярніші, оскільки безкоштовні - з весни наступного року забороняється пропонувати в магазинах. Бізнес за неправильну реалізацію тари чекають штрафи.
ДО РЕЧІ: Кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів щорічно, в той час як в ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Всього близько 6% від їх загального числа пізніше направляються на переробку.
ЯКІ ПАКЕТИ ЗАБОРОНЯТЬ?
Через дев’ять місяців, тобто з березня 2022 року, в Україні повсюдно забороняється поширення пластикових пакетів. У тому числі в об’єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування й надання послуг.
Мова йде про:
- надтонкі,
- тонкі,
- оксо-пакети, що розкладаються.
Надтонкі й тонкі - це звичайні маленькі пакети з ручками або без, які є в магазинах у великих кількостях. Їх розміщають біля вітрин з овочами й фруктами, цукерками й іншими товарами, що продаються на вагу. Це пакети, які можна брати безкоштовно.
Оксо-пакети, що розкладають, - це по факту такі ж пакети, але з додавання оксо-добавок, які на око людина визначити не може. У цілому це те ж саме, що й у пункті вище.
У якості виключення до 1 січня 2023 року в торговельних мережах можна буде використовувати тонкі пакети, які служать упакуванням для риби, м’яса, сипучих продуктів і льоду. А також у якості первинного впакування продукту - наприклад, у відділах кулінарії.
ЯКІ ПАКЕТИ МОЖНА БУДЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ?
У той же час в Україні без обмежень можна продовжувати використовувати біорозкладні пакети.
Вони можуть виглядати точно так само, як уже заборонені пакети. Просто в їхньому складі відсутній пластик.
Також дозволені паперові пакети й сумки для покупок багаторазового використання.
На всіх біорозкладних пакетах повинно бути встановлене маркування, відповідно до європейських стандартів. Часто це зелений значок у вигляді трьох стрілочок по колу:
Забороняється наносити слова «біо», «біопакети», «біорозкладні» на пакети, якщо вони такими не являються.
Також можна буде продавати, як уже говорилося, і великі багаторазові пакети-сумки. У супермаркетах вони й так завжди були платними. А от у магазинах одягу або електроніки, а також при доставці їжі додому, вартість пакета тепер буде нараховуватися в чеку окремо. Хоча раніше там давали його безкоштовно.
КОГО БУДУТЬ ШТРАФУВАТИ ЗА ПЛАСТИКОВІ ПАКЕТИ?
Якщо людина буде йти по вулиці зі своїм пластиковим пакетом, його штрафувати не будуть.
Проте вже через дев’ять місяців санкції почнуть уводити для бізнесу: усіх торговельних точок - як дрібних, так і великих, включаючи супермаркети, аптеки, магазини, кафе, ресторани, та й усю сферу послуг.
Перший штраф - від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення доведеться заплатити від 3400-8500 гривень.
Контролювати виконання закону буде Держпродспоживслужба. Штрафувати почнуть через дев’ять місяців після того, як закон підпише президент.
Але в якомусь сенсі «оштрафують» і кінцевого споживача.
Екологічно прийнятні пакет, зрозуміло, дорожче, чим ті, що не розкладаються. Що відіб’ється на кінцевій вартості товару - оскільки додаткові витрати на впакування включать у ціну. Не кажучи вже про плату за пластикові пакети, які раніше були безкоштовними.
Так, упакування звичайних пакетів (30*55 см) з 100 штук в інтернеті можна знайти від 58 грн.
Біорозкладні пакети (також 100 шт. розміром 30*55 см) - від 100 грн. Майже вдвічі дорожче.
ЧИМ БУДУТЬ ЗАМІНЯТИ ТРАДИЦІЙНІ КУЛЬКИ?
Перше - папір. Багато продавців продуктів їх уже активно використовують. Особливо поширене таке екологічне впакування у компаній, що спеціалізуються на доставці продуктів.
Але паперове впакування без доплати пропонують в основному продавці, у яких не найнижчі ціни. Тобто маржа дозволяє їм включати екологічні пакети в цінник, і для споживача вони нібито «безкоштовні».
Безкоштовні паперові пакети вже видають також деякі магазини одягу. При цьому рітейлери визнають: паперові пакети в 4-5 разів дорожче за пластикові.
Одна справа - одяг, іграшки, техніка та інші промтовари, які коштують досить дорого, що дозволяє продавцям просто «дарувати» покупцям пакети. А інше — продукція, яка продається з мінімальною націнкою, скажімо їжа. До того ж на одну закупівлю людині потрібно багато пакетів - для овочів, фруктів, круп на вагу та ін.
Отут безкоштовної заміни пластику на папір не вийде - доведеться все закладати в цінники на товари, говорять продавці. Це може привести до здорожчання продуктів, мінімум, на 3%, а то й більше.
Але паперові пакети підходять далеко не завжди. Приміром, у випадках з «мокрою» їжею (ягоди, сир і ін.) вони навряд чи до місця - продукт попросту «потече» і втратить товарний вигляд.
У цьому випадку підійдуть дозволені до використання біорозкладні пакети. Їх є кілька видів. По-перше, оксо-біорозкладні (у складі 99% поліетилену й 1% оксо-домішки, що розкладається (які, до речі, у Європі вже теж забороняють), по-друге, пакети, які компостуються (із целюлози, крохмалів, матеріалів органічного походження».
Біо-пакети не такі дорогі як паперові, але однаково, як мінімум, на 70% дорожчі за поліетиленові. По деяких видах різниця в ціні із пластиком - в 2 рази й більше.
Тобто однаково доведеться перекладати додаткову націнку на товари.
Також поки не ясно, що робити з пакетами для сміття.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3839 |
|
© Газета Домовик 2012-2023