В Україні прагнуть заборонити використовувати шифер і ще ряд будматеріалів. Чи змусять людей міняти дахи
Традиційний для України покрівельний матеріал - шифер - виявився в чорному списку. У нашій країні його використання можуть повністю заборонити.
Така норма є в законопроекті №4142 «Про систему суспільного здоров’я». Це проект підготовлений профільним парламентським комітетом з питань охорони здоров’я й не так давно прийнятий у першому читанні. Документ дуже об’ємний. У ньому мова йде про систему суспільного здоров’я, створення нової структури, яка її буде курирувати (планується щось середнє між реінкарнацією СЕС і створенням органа по типу американської CDC, який буде займатися всім - від епідемій до контролю якості ліків, продуктів, матеріалів та інше).
У статті 25 цього проекту є норма про заборону використання в будь-яких технологічних процесах і при будівельно-монтажних роботах на всіх без винятку об’єктах азбесту (незалежно від виду) і матеріалів і виробів, які містять азбест. У цей перелік попадають і покрівельні матеріали, зокрема популярний в Україні шифер. А також інші матеріали - деякі утеплювачі, водопровідні труби й інше.
З одного боку, це турбота про здоров’я громадян. Азбест - це канцероген, він викликає онкологію. З іншої, як говорить екс-санітарний лікар України Святослав Протас, незрозуміло, чого в цьому питанні більше - медицини або економіки. «Іде боротьба за ринок будматеріалів, а більш екологічні - в 2-3 рази дорожче «застарілих», - пояснив він.
У селах же вже піднімається паніка. Люди бояться, що їх змусять демонтувати старий шифер і міняти його на дорогу європейську черепицю.
Видання «Країна» розбиралося в ситуації.
ЧИМ НЕ ДОГОДИВ ШИФЕР
Азбест - це мінерал класу силікатів. Він широко використовується в самих різних галузях, починаючи з будівництва й закінчуючи автомобіле- і ракетобудуванням. Разом з тим він віднесений до першої групи канцерогенів по класифікації Міжнародної асоціації по вивченню раку (МАВР). Його «сусід» по цій групі, приміром, тютюн.
Азбест і матеріали з нього викликають цілий список хвороб - від алергії й бронхіту до раку легенів, гортані й нирок. Тому розвинені країни забороняють азбест і матеріали з нього. Вони поза законом у більш ніж 60 країнах, у тому числі ЄС, Канаді, Австралії й ін. До слова, Канада при цьому є найбільшим добувачем азбесту. Його добувають також у Росії й Казахстані.
При цьому азбест буває різним: амфібролової групи й хризотилу. Перший уважається однозначно небезпечним. Хризотил називають відносно безпечним, хоча уже є дослідження, що підтверджують, що він також може викликати рак, але не так швидко, як амфіброловий азбест. Саме з «безпечного» хризотола роблять шифер.
При цьому Україна, домовляючись про асоціацію з ЄС, взяла на себе зобов’язання заборонити використання азбесту в будь-якому виді. Що й було зроблено в 2017 році, коли Мінздрав оновив Державні санітарні норми й правила, фактично поставивши хрест на використанні азбесту.
Але в 2019 році Верховний суд своїм рішенням визнав неправомірність заборони. Після чого вироби із хризотилу знову виявилися «легальними».
Тим часом зобов’язання перед Європою по азбесту залишилися, тому в кожному разі його будуть просувати.
ЧИ БУДУТЬ МІНЯТИ ШИФЕР ПО СЕЛАХ
Сама можливість заборони цього традиційного покрівельного матеріалу лякає сільських жителів, адже в українських селах - чи не кожна хата «під шифером» (причому, дахи потрібно періодично обновляти).
«Депутати підготували новий сюрприз для українців - проект закону 4142, який забороняє всі види азбесту, як у ЄС. Це той випадок, коли сліпе копіювання європейських законопроектів, без вивчення місцевих особливостей, може зіграти злий жарт із українцями. Може, депутати не сильно розбиралися, що є два види азбесту - смертельно небезпечний амфіброл і абсолютно безпечний хризотил. У Європі використовувався перший, і наслідки були жалюгідним. У той час як в Україні й США розповсюджений азбест-хризотил, а забороняти його «під шумок» - це велика помилка, яка сильно вдарить по гаманцях українців. Навіщо це робити? В Україні більшість будов покрита шифером із хризотилу. Цей шифер безпечний, доступний і перевірений часом. Схоже, під прикриттям закону у ВР намагаються пролобіювати найбільші будівельні корпорації, як завжди, забувши про потреби простих громадян», — сказав виданню один український бізнесмен.
По селах уже шириться інформація про «заборону шиферу», причому люди бояться, що їх змусять знімати старі дахи й ставити нові - з європейських покрівельних матеріалів (що звичайно ж не так, у проекті нічого про демонтаж уже встановлених матеріалів не сказано, та й закон зворотної сили не має).
Хоча, як говорить Святослав Протас, раніше обговорювалася програма по стимулюванню населення міняти «небезпечні» шиферні дахи на екологічно чисті. Але наші чиновники чекали, що під неї дадуть грошей у Європі, але поки фінансування немає. Що стосується будівництва нових будинків або лагодження старих дахів, то отут можуть бути проблеми. Адже якщо шифер заборонять, з роздробу він попросту зникне.
Зрозуміло, що є інші покрівельні матеріали, у тому числі так званий безазбестовий шифер (у ньому замість азбесту використовують полівінілацетатне волокно), єврошифер (з органічних волокон, просочених бітумом, ущільнених і покритих захисним полімерним шаром) і інші. Але вони дорожчі за традиційний шифер. Якщо останній коштує порядку 130-150 гривень за аркуш, то більш нові й екологічні матеріали - в 1,5-2 рази дорожче.
«Більш екологічні матеріали далеко не всім по кишені. Отут потрібно сформувати систему субсидій, щоб люди могли одержати доплату від держави, і купити більш «чистий» матеріал. Навряд чи хтось принципово стане наполягати на шиферові, якщо йому пообіцяють черепицю», - говоре Протас
Втім, про подібні програми поки ніхто не говорить. Та й навряд чи вони можливі в нинішній ситуації, адже не вистачає грошей навіть на субсидії по комуналці.
ЧИ НЕБЕЗПЕЧНІ ДАХИ З ШИФЕРУ
Про те, чи небезпечний хризотил, суперечки йдуть до цих пор.
Приміром, у США Агентство по захисту навколишнього середовища (EPA) в 2019 році опублікувало нове правило Significant New Use Rule (SNUR), що регулює правила використання азбестоцементних труб, покрівельних матеріалів і пласких аркушів.
Їм фактично дозволяється виробництво матеріалів, що містять хризотил, на території США, а також знімається вимога проводити оцінку ризику таких товарів. Але виробники повинні одержувати дозволи в EPA. Тобто буде контроль виробництва.
Екологи ж уважають, що «безпечного азбесту не має».
«Шифер тільки прийнято вважати відносно безпечним, насправді все, де є азбест, небезпечно для здоров’я. І це, до слова, не тільки шифер, але й водопровідні труби, багато покриттів та ін. У свій час шифер одержав масове поширення як надійний, довговічний і дешевий матеріал. Про здоров’я тоді ніхто не думав. Але уже є численні дослідження, що підтверджують канцерогенність азбесту в будь-яких видах. Мова йде не тільки про використання матеріалу, але й про його утилізацію. Адже старий шифер у нас валяється просто на смітниках», — говорить еколог Володимир Шелудько.
«Ніхто не спростував, що хризотил теж може викликати рак. Тобто, у принципі, він явно не дружній для людини. Інша справа, що всі азбестовмісні речовини більш небезпечні на виробництві, чим в побуті. Там вони викликають важкі професійні захворювання», - відзначає Протас.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4914 |
|
© Газета Домовик 2012-2023