Як за законом утихомирити шумних сусідів

20 березня 2021

На носі весна - традиційний час ремонтів, і багато хто побоюється, що вже зовсім скоро відбійні молотки, перфоратори й дриля знову не будуть давати спати ночами, пише видання «Вести».

Розібратися в законі про тишу й розповісти виданню, з якого й до якого часу можна шуміти у квартирі, узявся експерт Олександр Вишневий, адвокат адвокатського об’єднання «Вишневий і Партнери».

ЩО ТАКЕ ТИША?

Щоб до вас у двері не постукала раптово поліція, першою справою потрібно розуміти, що таке шум. Це може бути як робота будівельної техніки, так і голосна музика, спів або гавкіт собак.

«Шумом уважається будь-який небажаний звук, який сприймається негативно й заважає слуховому сприйняттю, обробці й передачі корисної інформації, порушує сон і відпочинок і тим самим завдає шкоди здоров’ю людини й знижує його працездатність», — розповідає адвокат.

Але є й виключення в характері шуму, який порушує закон про тишу (Закону України «Про забезпечення санітарного й епідемічного благополуччя населення», ст. 24). Наприклад, дитячий плач або шум від свійських тварина до шумів, що порушують закон про тишу, не належать. Але якщо все-таки вони заважають вам, то ви можете звернутися в службу опіки або службу по захисту прав тварин.

ШУМ ВІД ШУМУ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ

Але в кожної людини своя чутливість шуму. І для когось гра на скрипці сусідської дитини буде видатися немислимим випробуванням, а в когось репетиція рок-групи, що поселилася у квартирі зверху, не викличе дискомфорту. Тому, згідно із законом про тишу, є встановлені норми.

«У житлових будинках рівень шуму, згідно із санітарними нормами, не повинен перевищувати 55 дб вдень і 45 дб уночі. Для порівняння — настінний годинник звучав з гучністю близько 30 дб, звук звичайної розмови — 45 дб, звук розмови на підвищених тонах (який можна розцінювати як лемент) — 65 дб», — розповідає Олександр Вишневий.

Тому будьте готові до того, що притягти до відповідальності вас можуть навіть за лемент. Причому не обов’язково, щоб ви кричали ввечері або вночі. Гучність лементу виходить за межі санітарних норм навіть припустимих денних шумів. 

Також треба врахувати, що місцеві влади мають право встановлювати свої норми шуму. Наприклад, у житлових багатоквартирних будинках столиці рівень шуму не повинен перевищувати 40 дб у денний час і 30 дб — у нічне.

Закон України про тишу стосується не тільки житлових будинків і квартир. Він поширюється й на різні установи. Тому якщо компанія на вулиці включила голосно музику або із сусіднього кафе вночі доносяться дратівні баси — ви має право викликати поліцію, посилаючись на закон України про тишу.

НОРМИ ШУМУ ПОЗА ЖИТЛОВИМИ БУДИНКАМИ

1. У готелях і гуртожитках — до 60 дб днем і до 50 дб уночі.

2. На прилягаючих до житлових будинків територіях — до 70 дб днем і до 60 дб уночі.

3. У будинках відпочинку, пансіонатах, будинках-інтернатах для старих і інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл і інших навчальних закладів — до 60 дб.

4. У залах кафе й ресторанів рівень не повинен перевищувати 70 дб.

5. У торговельних залах, а також у пасажирських залах аеропортів і вокзалів — 75 дб.

ДО ЯКОЇ ГОДИНИ МОЖНА ШУМІТИ

Згідно із законодавством, «час тиші» наступає з 22:00 вечора й триває до 08:00 ранку як у будень, так і у вихідні.

«Тому в цей час не тільки не можна голосно включати музику, але й побутові прилади - міксер, пилосос, пральну машинку, якщо вони працюють голосніше певних законом децибелів, - попереджає експерт. - Ну й, звичайно ж, традиційно улюблені всіма салюти й феєрверки наприкінці святкового вечора, якщо він завершується пізніше 22:00, теж поза законом».

ДО ЯКОЇ ГОДИНИ МОЖНА РОБИТИ РЕМОНТ 

Особливо багато суперечок із сусідами відбувається на етапі ремонту у квартирах. Тут діють трохи інші норми.

«Згідно із законом України, шуміти й проводити ремонтні роботи дозволяється тільки з 08:00 до 21:00 у робочі дні, тобто з понеділка по п’ятницю. Що ж стосується вихідних і святкових днів, то законом чітко передбачено, що проводити будь-які ремонтні роботи, що перевищують припустимий рівень шуму, заборонено», — попереджає юрист.

Хоча можуть бути й виключення із правил до якої години можна шуміти. «Якщо ви зможете домовитися з усіма сусідами прилягаючих квартир, то робити гучний ремонт у святкові й вихідні дні можна. Але для цього ви повинні мати на руках їх письмову згоду», — радить Вишневий.

У цьому випадку висновок тільки один: якщо ви плануєте ремонт і ви знаєте, що з вашими сусідами можуть виникнути проблеми, потрібно спочатку гарненько знешумити квартиру, ну або найняти бригаду майстрів, які зможуть виконати гучні роботи до того, як приїде наряд поліції, викликаний сусідами.

ЯК ВИМІРЯТИ Й ЗАФІКСУВАТИ ДЕЦИБЕЛИ?

Визначити, чи порушується закон України про тишу нескладно. На слух це зробити, звичайно ж, не вийде, але на допомогу можуть прийти спеціальні прилади. До речі, коли ви викликаєте поліцію через гучних сусідів, наряд повинен приїхати зі спеціальним устаткуванням.

«Рівень шуму можна зафіксувати й самостійно. Зробити це можна за допомогою спеціального професійного «шумоміра». Але тому що це обладнання мало в кого є, як альтернативу йому можна використовувати додаток смартфона. І з його допомогою визначити, чи порушується припустима норма шуму», — підказує юрист.

ЩО РОБИТИ З ПОРУШНИКАМИ?

Якщо гучність шуму виводить вас із рівноваги, першою справою варто звернутися до сусідів особисто й пояснити, до якого часу можна слухати музику, а також попросити припинити порушувати закон. Якщо ті не йдуть на контакт, доведеться викликати поліцію.

«Однак слід розуміти, що якщо порушник не відкриває двері, примусово відкривати її й припиняти шум поліції заборонено, — говорить адвокат. - У цьому випадку поліцейські проведуть виховну бесіду через двері й складуть протокол про адміністративне порушення. Але, знову ж, якщо на момент їх присутності є шум».

Після того, як поліцейські склали протокол, ви можете звернутися:

- в органи місцевого самоврядування (у сільські або міські ради, до старости ради об’єднаної територіальної громади і т.д.);

- в органи внутрішніх справ;

- у санітарно-епідеміологічну службу.

Щоб мати на руках більше доказів, необхідно до протоколу, складеного поліцією, прикласти аудиозапис і відеозапис порушення, самостійно зроблені мешканцями будинку або квартири.

«На практиці, суд зазвичай оцінює такі записи тільки разом з іншими доказами (показаннями інших сусідів і т.д.). Але в кожному разі варто фіксувати порушення. Крім цього, можна звернутися в Державну службу України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів і скласти акти — цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням усіх санітарних норм, у тому числі й норм припустимого шуму», — радить юрист.

ЯКИЙ ШТРАФ ЗАГРОЖУЄ

У випадку якщо ваші гучні сусіди не йдуть на примирення, і ви відстояли свою правоту в суді, порушникам загрожує штраф, передбачений ст. 182 Куоап:

- попередження або штраф у розмірі від 85 до 255 грн., якщо порушник — фізична особа;

- штраф від 255 до 510 грн. за перше порушення, якщо порушником тиші є юридична особа. За повторне порушення протягом 1 року - від 850 до 2550 грн. із конфіскацією обладнання, яке видавало підвищений шум (будівельного інструменту, аудіотехніки, побутових приладів і т.д.).

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4930 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс