Як і навіщо захищати очі від сонця

29 травня 2020

Сонцезахисні окуляри давно стали модним аксесуаром. Однак вони нам дійсно потрібні для захисту очей від сонячних променів, пилу й інших несприятливих факторів.

ШКОДА СОНЦЯ ДЛЯ ОЧЕЙ

Сонце – джерело тепла й енергії, без якого неможливе все живе на Землі. Однак, як відомо, все добре, що в міру, і тривале перебування на сонці чревате розвитком ряду небажаних явищ, головним чином на шкірі й очах.

Клінічно доведено, що якщо людина довгий час перебуває під прямими променями сонця без відповідних засобів захисту, те це може ушкодити не тільки поверхню ока, але також і його внутрішню структуру. Надалі це приводить до розвитку гострих і хронічних очних патологій, що вимагають серйозного лікування.

При прямому впливі ультрафіолетових променів ушкоджується роговиця ока, і таке ураження схоже на опік шкіри. Крім того, регулярний вплив ультрафіолету на очі має кумулятивний ефект, що може послужити причиною розвитку серйозних очних патологій. Так, у рідких випадках при впливові ультрафіолетових променів можливий розвиток меланоми ока. Це рідкісне, але, у той же час, дуже агресивне захворювання, лікування від якого поки не існує.

Ультрафіолет шкідливий для очей і тим, що здатний привести до розвитку фотокератиту (запальне захворювання роговиці), сніжної сліпоти, сонячної ретинопатії й синдрому сухого ока. Що стосується видимого випромінювання, то воно здатне погіршувати гостроту зору й приводить до зорового стомлення. Саме тому при сидінні біля монітора комп’ютера так утомлюються очі.

Примітно, що очі дітей і підлітків сильніше піддані дії ультрафіолетового випромінювання. Відбувається це через те, що їх зіниці є ширшими, а кришталик більш прозорий, чим у дорослих. Крім того, діти проводять на вулиці більше часу, чим дорослі, й рідше користується якісними сонцезахисними окулярами. У результаті такої активності до 18-літнього віку діти одержують до 25% життєвої дози ультрафіолету. У цьому зв’язку захист від ультрафіолетового випромінювання вкрай важливий, особливо в дитячому й підлітковому віці.

ВИДИ УЛЬТРАФІОЛЕТОВИХ ПРОМЕНІВ

Ультрафіолетові промені є компонентами сонячного світла. Залежно від довжини хвилі вони бувають трьох видів: УФ-А, УФ-В й УФ-С. Згідно із законами фізики, чим більш коротка довжина хвилі, тим більший енергетичний ефект вона має. Тому ультрафіолетові промені з меншою довжиною хвилі є більш шкідливими для організму, чим ультрафіолетові промені з більш високою довжиною хвилі.

 - Ультрафіолетові промені типу А. Ці ультрафіолетові промені мають найдовші хвилі, і вони сприяють появі засмаги. Крім того, саме ці промені відповідальні за передчасне старіння шкіри.

 - Ультрафіолетові промені типу В. Сонячні опіки головним чином виникають через вплив ультрафіолетових променів типу В. Крім того, вони є найпоширенішою причиною розвитку онкологічних захворювань шкіри ( зокрема, меланоми). Тривалий їхній вплив на очі може спровокувати розвиток катаракти.

 - Ультрафіолетові промені типу С. Цей тип ультрафіолетових променів найнебезпечніший, оскільки має саму коротку довжину хвилі. Завдяки озоновому шару ультрафіолетові промені типу С не досягають поверхні Землі, хоча поява великої кількості озонових дір привела до того, що ці промені стали проникати в земну кулю.

Примітно, що сильніше всього ультрафіолетові промені діють на очі в ранковий час і в другій половині дня, а не опівдні, як думають багато. Так, більшість із нас ховається від сонця, коли воно в зеніті, побоюючись негативного впливу сонячних променів на шкіру. Однак, на відміну від шкіри, очі страждають від сонячних променів, які світять на рівні очей. Тому ранок і друга половина дня – найнебезпечніші періоди.

СОНЦЕЗАХИСНІ ОКУЛЯРИ: ЯК ВОНИ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ

При покупці сонцезахисних окулярів важливо вибрати якісний захист від Уф-випромінювання. Цей аксесуар допомагає в сонячну погоду, захищаючи очі від яскравого світла. Однак не всі окуляри захищають від ультрафіолетових променів. Якщо ви носите окуляри без ультрафіолетового фільтра, то робите тільки гірше. Так, у темряві зіниця розширюється, а це значить, що на сітківку ока попадає більше сонячного світла, чим звичайно. У підсумку, з такими окулярами ви одержите опік сітківки.

Якісні сонцезахисні окуляри повинні бути виготовлені зі скла або полікарбонату. У кожного із цих матеріалів є свої переваги й недоліки. І стекло, і полікарбонат надійно блокують ультрафіолетове випромінювання. Скло набагато складніше подряпати. Крім того, це самий прозорий матеріал, який відомий людству. Тому скло дотепер використовується в мікроскопах, біноклях, камерах і іншій оптичній техніці. Недоліком скла є той факт, що воно не блокує ультрафіолетове випромінювання типу А, тому окулярам потрібне додаткове покриття. Крім того, окуляри зі скла досить важкі, дуже легко запотівають, а при падінні можуть розбитися.

Що стосується полікарбонатних лінз, то вони майже в 10 разів міцніше скла або звичайного пластику (з якого роблять недорогі сонячні окуляри). Така міцність полікарбонату робить окуляри ідеальними для дітей і спортсменів. Вони є набагато легшими й тоншими за скляні окуляри і блокують 100% ультрафіолетового випромінювання. Недоліком полікарбонатних окулярів є той факт, що цей матеріал легко подряпати, а його прозорість не така, як у скла. У полікарбонатних окулярах об’єкти можуть здаватися не такими чіткими.

Крім скла й полікарбонату існують і інші матеріали, з яких виготовляють сонцезахисні окуляри. Наприклад, це можуть бути удароміцні лінзи, які зручно використовувати спортсменам – лижникам і сноубордистам.

Спеціальне покриття й додавання спеціальних хімічних речовин забезпечують додатковий захист очей від ультрафіолету. У більш затемнених окулярах очам набагато комфортніше, оскільки так вони менше утомлюються від променів видимого спектру. Чим яскравіша сонячна погода, тим більше для неї підійдуть темні лінзи. Лінзи більш світлих відтінків підійдуть у похмуру або ж мрячну погоду.

СТУПІНЬ ЗАХИСТУ СОНЦЕЗАХИСНИХ ОКУЛЯРІВ

Виділяють п’ять типів лінз залежно від ступеня захисту. Зовсім світлі лінзи пропускають 80-100% світла. Вони підходять для носіння в похмуру погоду. Темні окуляри пропускають усього 3-8% світла, і використовувати їх можна, наприклад, у горах, де інтенсивність ультрафіолетового випромінювання набагато вище, чим на рівнинах. Якщо ви зібралися на море, то в цьому випадку вам підійдуть лінзи 2-3 категорії, які пропускають від 18 до 43% світла.

Які б окуляри ви не вибрали, вони повинні бути повністю прозорі, що дозволить вам чітко розрізняти об’єкти на різних відстанях. Якісні сонцезахисні окуляри мають спеціальне маркування, що позначає ступінь захисту й здатність лінз адаптуватися до яскравості світла або ж забирати його відблиски. На етикетці вказується відсоток блокування ультрафіолетових променів типу А и В. У деяких випадках вказується, де саме окуляри можна використовувати – в умовах міста, у горах або на море. Примітно, що в окулярах 4 категорії не можна водити автомобіль, і на етикетках це також вказується.

Окремо слід сказати про фотохромні лінзи – так звані «хамелеони», які реагують на інтенсивність світла й здатні міняти ступінь затемнення, стаючи темними при яскравому світлі, а в приміщенні – майже прозорими. Правда, фотохромні речовини на таких окулярах швидко зношуються, тому міняти «хамелеони» потрібно регулярно.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3346 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс