Продукти, які можуть серйозно нашкодити свійським тваринам
Усім власникам свійських тварин відомо, що давати вихованцю їжу зі свого столу не можна - навіть ті, хто годує собаку або кішку "людською" їжею (м'ясом, рибою, кашею), знають, що пригощати тварин такими продуктами, як ковбаса, хліб або солодкості, все-таки не варто. Проте встояти перед прохальним поглядом чорних собачих очей буває просто неможливо!
Однак учені з'ясували: іноді навіть однієї ягоди - наприклад, винограду - може бути достатньо, щоб тварина загинула від отруєння, про що розповідається в журналі "Frontiers in Veterinary Science".
ШОКОЛАД
Продукти, до складу яких входять какао-боби, містять два отрутних для свійських тварин компонента - алкалоїди теобромін і кофеїн. Ці речовини стимулюють роботу серцевого м'яза, а також впливають на центральну нервову систему. Учені стверджують, що одного маленького шматочка темного шоколаду (який містить більше теоброміну і кофеїну, чим молочний) може бути достатньо, щоб маленька собачка відчула себе погано.
Перші симптоми отруєння проявляються через дві-чотири години після того, як тварина з'їла шоколад, вони містять у собі збуджений стан, спрагу, нетримання сечі, а також блювоту. Якщо ці симптоми виникли, тварину потрібно відвезти до ветеринара - якщо вихованець вчасно не одержить допомогу, у нього можуть початися м'язові судоми, він може впасти в кому або навіть загинути від аритмії або дихальної недостатності.
Ветеринари запевняють, що найчастіше випадки отруєння свійських тварин теоброміном і кофеїном відбуваються під час свят, коли кількість шоколаду і цукерок у будинках різко збільшується, а також улітку, коли власники садів і присадибних ділянок удобрюють ґрунт мульчею зі здрібненої шкаралупи какао-бобів або кавових зерен.
КСИЛІТ
Ще один небезпечний для свійських тварин продукт - ксиліт (багатоатомний спирт, що використовується як замінник цукру). Як правило, він використовується при виробництві жувальної гумки без цукру, цукерок, хліба та іншої випічки. Крім того, через свої антибактеріальні властивості ксиліт міститься в засобах для догляду за зубами і ротовою порожниною (у тому числі й у засобах для очищення зубів тварин).
Якщо ксиліт потрапляє в організм собаки, він може спровокувати викид інсуліну, внаслідок чого рівень цукру в крові знижується до небезпечного рівня. Симптоми отруєння ксилітом проявляються через 30-60 хвилин після його влучення в організм, однак у деяких випадках реакція може бути відкладеною і виникне тільки через 12 годин. Симптоми містять у собі блювоту, а також млявість, втрату контролю над рухами і судоми, які виникають через низький рівень цукру в крові.
ЦИБУЛЯ ТА ЧАСНИК
Небезпеку для собак і кішок несуть не тільки солодкості: отрутними для свійських тварин речовинами також є рослини з роду Allium - до них належать цибуля різних видів і часник. Ці рослини містять речовини за назвою "органічні сульфоксиди" - коли тварина пережовує цибулину або зубок часнику, сульфоксиди розпадаються на різноманітні сполуки сірки, які викликають руйнування червоних кров'яних тілець організму.
Небезпечні зміни в структурі крові можуть наступити після вживання 5 г цибулі на кілограм маси тіла (у випадку кішок) і 15-30 г на кілограм маси тіла для собак.
Учені стверджують, що отруєння може наступити не тільки в результаті вживання свіжої цибулі та часнику - печена цибуля, смажені шматочки часнику та випічка, що містить цибулю, також можуть являти собою небезпеку.
Симптоми отруєння цибулею та часником проявляються через кілька днів і містять у собі блювоту, діарею, болі в шлунку, а також втрату апетиту. Крім того, тварина страждає від слабості, дихання і серцевий ритм частішають, а колір слизових оболонок стає блідішим. Втім, таке трапляється не завжди: лабрадор автора цих рядків на дачі частенько викопує цибулю та часник і їсть їх без будь-яких наслідків.
АЛКОГОЛЬ
Найчастіше отруєння етанолом (етиловим спиртом) відбувається, коли тварина проковтує невелику кількість алкогольного напою, однак були зафіксовані випадки отруєння етанолом і після того, як собака з'їдав яблуко, що почало гнити, плоди дикої сливи, а також шматок сирого тіста (усі ці продукти теж містять невелику кількість етилового спирту).
На свійських тварин етанол діє так само, як і на людей: він дуже швидко всмоктується в кров і досягає мозку. Протягом години після "сп'яніння" у тварини можуть виявитися ознаки подавленого настрою, втрати контролю над рухами, апатії, а температура тіла може підвищитися. Учені стверджують, що в переважній більшості випадків тварині не потрібна медична допомога - через певний час спирт виводиться з організму, і собака або кішка приходять у норму.
ВИНОГРАД І ІЗЮМ
Виноград, ізюм, а також продукти, що містять їх, можуть викликати у собак ниркову недостатність, стверджують учені. Втім, реакція різних тварин на ці ягоди неоднакова. Відповідно до результатів аналізу 180 випадків уживання собаками винограду та ізюму, привести такі ласощі можуть до найширшого спектра наслідків. Відомі випадки, коли собака вмирав, проковтнувши всього лише кілька ягід, а іноді навіть 0,9 кг з'їденого ізюму не викликало ніяких наслідків.
Ветеринари стверджують, що симптоми отруєння виноградом проявляються через добу після вживання ягід.
ХМІЛЬ
Шишки хмелю використовуються для готування пива, однак хміль часто висаджують на присадибних ділянках як декоративну рослину через те, що він швидко росте, має велике різьблене листя і здатний "чіплятися" за вертикальні стіни будинку, створюючи гарний зелений "килим".
Однак шишки цієї рослини містять цілий спектр речовин (смоли, ефірні олії та дубильні речовини), які можуть провокувати лихоманку у собак і кішок. Крім лихоманки у тварини можуть розвинутися судоми, блювота, прискорене серцебиття та біль у шлунку. Учені стверджують, що навіть вчасно вжиті заходи (а симптоми проявляються протягом декількох годин після отруєння) не можуть гарантувати того, що тварина виживе.
ГОРІХ МАКАДАМІЯ
Горіх макадамія (відомий також під назвами "австралійський горіх" або "киндаль") широко використовується при виготовленні кондитерських виробів і живильних батончиків для перекусів. Точно невідомо, яка саме кількість макадамії може спровокувати серйозне отруєння свійської тварини, однак відомі випадки, коли 0,7 г горіха на кілограм маси тіла собаки або кішки викликало симптоми отруєння.
Вони проявляються через 12 годин і містять у собі блювоту, лихоманку, слабість м'язів задніх кінцівок, а також зміну кольору слизових оболонок. Випадків загибелі тварин від отруєння горіхами макадамія зафіксовано не було - як правило, вихованець видужує через один-два дні при мінімальному лікуванні.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5474 |
|
© Газета Домовик 2012-2023