Вирощуємо полуницю й суницю
Якщо полуницю вирощують на одній ділянці протягом тривалого часу, якість і кількість урожаю падає. Для вирішення цієї проблеми підбирають нові ділянки для вирощування або оздоровлюють старі. Щоб підготувати ґрунт перед посадкою полуниці садівники використовують сидерати, які поліпшують склад ґрунту та підвищують його родючість. Їх також вирощують поруч із полуницею для захисту і притінення.
ПОМІЧНИКИ-СИДЕРАТИ
У ході підготовки ділянки приділіть увагу вибору рослин, які стануть попередниками полуниці. Кращі попередники - це редька, редис, морква, а також гірчиця, фенхель, селера стеблова, кріп, часник, шпинат, горох, цибуля-порей. Із квітів - використовують тюльпани, нарциси, чорнобривці, нагідки.
Ну, а якщо ви вирішили підготувати нову ділянку або оздоровити стару ділянку, на якій багато років росли ягоди, то, у першу чергу, потрібно подбати про якість ґрунту. І отут нам допоможуть рослини-сидерати. Вони поліпшують склад ґрунту та підвищують його родючість, насичують ґрунт органічними речовинами, рятують його від хвороботворних мікробів. Рослини висаджують, а по закінченню періоду цвітіння заорюють у землю. Фахівці рекомендують використовувати гречку, гірчицю білу, вику, фацелію, горох, овес, люпин, рапс, редьку олійну.
Сидерати із числа бобових - альтернатива гною. Люпин алкалоїдний, суміш насіння вики й вівса висаджують ранньою весною. Коли почнуть утворюватися суцвіття, рослини роздрібнюють і перекопують разом із землею. Деякі садівники вважають найбільш підходящим сидератом фацелію (відмінний фітосанітар), інші віддають перевагу люпину. Вибір за вами.
Бобові (люпин, вика) висаджують у якості джерела азоту, гірчиця біла й рапс насичують ґрунт фосфором, гречку використовують для збагачення землі калієм. Нагідки (календулу) і чорнобривці (тагетес) рекомендують висаджувати на ділянках після суниці для усунення вертицильозу. Овес застосовують для рятування ґрунту від нематод. Через 1-2 роки на цій ділянці можливо буде виростити здорову ягоду.
Рослини-сидерати висаджують у будь-який час городнього сезону. Ділянку для полуниці рекомендують засівати допоміжними культурами мінімум на рік. А щоб одержати найбільшу користь від рослин-попередників, треба чергувати сидерати, які підходять для полуниці. Альтернативний варіант - сіяти суміші насіння. При правильному виборі рослин грядки очищаються від бур'янів, хвороботворних бактерій і грибів, шкідників, ґрунт збагачується азотом, фосфором, органічними сполуками. За сезон виростає не одне покоління рослин, які послужать зеленим добривом. Сидерати також висівають поруч із полуницею для захисту і притінення.
Наприкінці літа або у вересні, а тепер і в жовтні - висаджують суницю.
Якщо не вдається підібрати нову грядку, сидерати засівають після закінчення плодоносіння ягід. Восени на ту ж грядку саджають розсаду суниці. Але такий спосіб малоефективний у порівнянні з попереднім - ґрунт не встигає відновитися за короткий час.
Ще один спосіб посадки сидератів - кулісний. Сидерати для полуниці саджають у міжряддях, щоб захистити полуничне листя від пекучих сонячних променів. Для затінення ягід підходить фацелія. Її ажурне листя створює напівпрозору тінь, яка захищає суницю. Довге гіллясте коріння розпушує ґрунт. Коли фацелія відростає, її скошують і застосовують у вигляді мульчі.
МУЛЬЧУВАННЯ
Цей агротехнічний прийом дозволяє захистити ґрунт від розтріскування. Шар мульчі перешкоджає росту бур'янів, зберігає землю вологою і пухкою. При мульчуванні ягоди не торкаються землі й залишаються чистими і здоровими, їх рідше вражають слимаки.
У якості органічної мульчі використовують хвою, велику тирсу, солому, сіно. Грядки мульчують після появи на полуниці перших квіток. Для мульчування також використовують сидерати. Їх вирощують на окремій ділянці, скошують, підсушують і розкладають між рядами полуниці.
До вересня мульча перепріває, її посипають попелом або додають компост.
Деякі садівники грядки мульчують перед посадкою розсади полуниці. Ділянку після збирання часнику, гороху або інших ранніх культур укривають скошеними сидератами або травою. Ґрунт розпушують пласкорізом, посипають попелом, зверху укладають шар підв'яленої трави висотою 15-20 см, воложать. Кілька раз протягом літа ділянку по мульчі поливають водою зі шланга.
На початку вересня мульчу розсовують і роблять лунки, у які висаджують розсаду суниці. Гніздовий метод посадки в мульчу дозволяє добитися стовідсоткової приживлюваності розсади. Під зиму для затримки снігу на грядки укладають кущики бархатців або інших рослин.
Навесні землю в міжряддях прорихляють. Коли полуниця ввійде у фазу активного росту, проводять нове мульчування.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3759 |
|
© Газета Домовик 2012-2023