Антуріум – диво з хвостиком!

5 березня 2014

Незвичайна форма цієї квітки може сподобатися будь-якому садівнику-любителю! Його краса, незвичайний «хвостик» роблять антуріум популярним серед кімнатних рослин!

Назва роду відбулася від двох латинських слів: «anthos»-квітка й «oura»-хвіст, що в перекладі означає «квіткохвіст». Форма суцвіття у деяких антуріумів дійсно нагадує хвостик. Рід рослин сімейства Ароїдні, або Аронникові (Araceae), можливо, найбільш численний рід свого сімейства. За деякими джерелами, налічується до 900 видів.

Походить з тропічних і субтропічних районів Центральної і Південної Америки. Багато видів цього роду є наземними прямостоячими травами, інші, що зростають у тропічних лісах, у процесі еволюції стали повзучими рослинами - ліанами або епіфітами з повітряним корінням.

Антуріуми популярні завдяки «покривалам», які нагадують величезний пелюсток і прилягають до суцвіть.

ОСОБЛИВОСТІ ДОГЛЯДУ

Переважна більшість вирощуваних видів роду антуріум - епіфіти, що накладає особливі вимоги на кімнатне культивування. Багато видів добре вирощуються в теплих і вологих оранжереях.

• Освітлення і температура

Антуріуми віддають перевагу розсіяному світлу і непогано переносять півтінь. Від прямих сонячних променів їх потрібно притінювати. Оптимальні для них вікна зі східною та північно-західною орієнтацією.

Усі представники роду Антуріум мають потребу в рівномірно теплому мікрокліматі протягом усього року, без протягів. У літній період оптимальна температура в межах 20-28°C, не нижче 18°C. За можливістю, з вересня по лютий рослини потрібно тримати при температурі 15-16°C. Лише гібриди антуріума Шерцера для закладення квіткових бруньок вимагають узимку протягом 6-8 тижнів більш прохолодного режиму (12-16°C) при одночасному скороченні зволоження.

• Полив і вологість

Поливають антуріуми рясно, так щоб між поливами верхній шар встигав підсохнути. Не допускають пересихання земляної грудки. Щоб мати рослини, що рясно квітують у зимовий період, у вересні зменшують полив, відносну вологість підтримують у межах 80-85%. Для поливу оптимальною є м'яка вода (дощова); якщо водопровідна вода містить багато вапна, її варто пом'якшити. Найбільш часта помилка - це перезволоження субстрату, що приводить до підгнивання коренів і до загибелі рослин. Застоювання води в піддоні є неприпустимим, її потрібно зливати відразу після поливу.

Антуріуми люблять високу вологість повітря - 85-95%. Усі антуріуми страждають від сухості повітря в житлових приміщеннях, особливо види з красиво забарвленим, більш тонким листям (антуріум кришталевий і антуріум величний). Стебла рослин рекомендується обкладати сфагновими мохами або іншим гігроскопічним матеріалом, який потрібно регулярно обприскувати. Це підвищує вологість повітря, дає необхідну вологу повітряним корінням і стимулює їхній ріст. Для підтримки достатньої вологості повітря рослини краще ставити на піддон з вологим гравієм або керамзитом.

Пил з листя змивають м'якою губкою, намоченою теплою водою. У літній період корисні обприскування м'якою теплою водою. Під час цвітіння обприскують обережно, щоб вода не потрапила на квітки, від цього на них з'являються коричневі плями і втрачається декоративність.

• Підживлення

Підживлюють антуріуми у весняно-літній період 1 раз на 2-3 тижні. Тому що антуріуми чутливі до надлишку мінеральних солей і вапна, добрива вносять розведеної концентрації. Як комплексне добриво можна рекомендувати азофоску в концентрації 1 г/л з додаванням гумата калію в кількості 200-300 мг/л. Найбільш ефективними є  щотижневі позакореневі підживлення по листях.

Підживлення органічними добривами дуже ефективні, але не завжди доступні. Можна вносити на поверхню субстрату у вигляді мульчі листяний перегній, напівперепрілий кінський або коров'ячий гній, а також раз на місяць поливати рослини настоєм курячого посліду або настоєм коров’яку, що перебродив.

При дотриманні догляду рослини можуть квітувати протягом усього літа. Гібриди антуріума Андре можуть квітувати протягом майже всього року. Відцвілі суцвіття краще зрізати, щоб вони не утворювали насіння і не знесилювали рослину. Для зав'язування насіння виконують штучне запилення чистим пензликом.

Зрізані розквітлі суцвіття зберігаються 3-5 тижнів, якщо качан недорозвинений, то вони в'януть протягом 2-3 днів.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ І ҐРУНТ

Пересаджують рослини на початку поновлення росту або в період росту з лютого по серпень. При пересадженні варто поводитися обережно з листям і легко ламким корінням. Рослини висаджують трохи глибше, ніж вони росли до пересадження, щоб заглибити молоді корені. Молоді рослини пересаджують щорічно, поступово збільшуючи розміри горщиків. Старі екземпляри пересаджують через 3-4 роки в більш живильну земельну суміш. Землю при пересадженні злегка ущільнюють, щоб був доступ повітря до коренів; рослини поміщають у тепле місце. Після пересадження при необхідності рослину підв'язують до опори. Для того, щоб температура ґрунту не була нижче температури повітря, антуріуми краще вирощувати не в керамічних горщиках а в пластикових.

Для вирощування рослин у горщиках використовують дуже пухкі, грубоволокнисті, волого- і повітропроникні земельні субстрати зі слабокислою реакцією (рн - 5,0-6,0). Субстрат має складатися з компонентів з великими частками. Він повинен добре тримати рослину, зберігати вологу й живильні речовини, легко просихати і пропускати повітря. При цьому він не повинен швидко розкладатися, злежуватися й ущільнюватися. На дно горщиків укладають дренаж. Субстрат складають з торфу, рубаного моху і дернової землі (2:2:1), або з листяної землі, торфу й піску з додаванням деревного вугілля та кори хвойних порід, а іноді й сфагнуму.

РОЗМНОЖЕННЯ

Антуріум успішно розмножують стебловими паростками і верхівковими живцями. Стеблові паростки з гарним корінням можна легко відокремити від основного стебла й відразу висадити в горщики відповідного розміру. Якщо коренів немає або вони слабко розвинені, паростки можна попередньо вкоренити в піску або перліті. При вкоріненні необхідно закривати рослини прозорою плівкою або використовувати теплички, забезпечуючи у них підвищену вологість. Так само вкорінюють і верхівкові живці.

Можна застосовувати і насінне розмноження. Однак це більш заморочливий процес, а сортові рослини можуть втратити декоративні якості.

ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ

Антуріум може вражатися попелицею і щитівкою. Знищуються ці шкідники готовими препаратами, які продаються в магазинах, або розчинами нікотин - сульфату у воді з милом у співвідношенні 1 г нікотин - сульфату на 1 л мильної води. Після обробки рослини через добу необхідно добре вимити, закривши ґрунт поліетиленом. При необхідності обробку повторюють.

Щоб антуріум не вражався шкідниками, достатньо регулярно обмивати листя водою.

При зниженні температури нижче +18 градусів на листях з'являються спочатку темні крапки, а потім і плями. Якщо не вдається знайти квітці більш тепле місце, треба терміново скоротити полив.

Коли на антуріум потрапляють прямі сонячні промені, на листях може бути опік, листя буде жовтіти й сохнути. Необхідно притінювати рослину від прямих сонячних променів.

Якщо листя жовтіє узимку - йому не вистачає світла, потрібно переставити рослину ближче до вікна.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6178 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс