Як виростити руколу на підвіконні

10 грудня 2021

Поки не прийшла розсадна пора, у вас, напевно, є вільний від ящиків і горщиків підвіконня. А хочете виростити там руколу? Адже травичка ця гарна у всіх відносинах. Знаєте, чому?

По-перше, рукола дуже швидко сходить і також швидко росте. Особливо скоростиглі сорти, про які мова йтиме трохи пізніше.

По-друге, вирощувати руколу в домашніх умовах досить просто. Не потрібно ніякої спеціальної агротехніки, добрив, дотримання строгого режиму поливів і підживлень. Упорається навіть новачок!

По-третє, вона належить до культур довгого світлового дня. Такі рослини нарощують зелену масу, поки світлого часу в добі менше, ніж темного. А як тільки світловий день подовжується, вони радісно зацвітають і всі сили направляють на дозрівання насіння. Нас насіння не цікаве, а от зелень - так. Тому можливість менше досвічувати - це безсумнівний плюс.

Ну й нарешті, рукола неймовірно корисна для нашого організму. Без жартів, це джерело макро- і мікроелементів: залізо, йод, калій, кальцій, магній, марганець, мідь, натрій, селен, цинк - у руколі є все! До того ж зима на носі, і ціни на городину у магазинах ростуть дуже швидко. Так що настав час братися за справу.

СОРТИ РУКОЛИ ДЛЯ ВИРОЩУВАННЯ НА ПІДВІКОННІ

А почнемо ми з вибору самого підходящого для наших цілей сорту руколи. Щоб одержати перший пристойний урожай уже через 3-3,5 тижня після посіву, будемо саджати найбільш скоростиглі сорти. Наприклад, «Вікторія», «Гурман», «Італ’яно», «Колтивата», «Оліветта», «Покер», «Рокет», «Рококо», «Спартак», «Триція», «Широколиста» та інші.

ПІДГОТОВКА ТАРИ Й ҐРУНТУ

У якості ємності для вирощування руколи на підвіконні можна використовувати практично будь-який контейнер. Розсадний ящик, пластикову кришку з-під торта, обрізану п’ятилітрову пляшку, квітковий горщик - підійде тара всіх мастей глибиною не менш 10 сантиметрів. Інакше рослинам може не вистачити живлення для активного росту, та й ґрунт буде занадто швидко висихати. А рукола цього не любить!

Перед посадкою обов’язково перевіряємо обрані ємності на наявність дренажних отворів. Якщо таких немає, проробляємо їх самостійно.

Переходимо до більш відповідального моменту - вибору ґрунту. Втім, рукола невибаглива й виросте в будь-якому ґрунті. Можна змішати городню землю з компостом у пропорції 1:1. Другий варіант - дернова земля + перегній + пісок (1:1:0,5). Третій варіант - городня земля + компост + торф (1:1:1). А найпростіше купити готовий ґрунт у магазині. Підійде й універсальний, і спеціальний під розсаду.

Крім ємності й ґрунту вам ще буде потрібний дренаж. Зазвичай використовується керамзит, але якщо його під рукою не виявилося, можна покласти на дно контейнера великі шматочки яєчних шкарлупок. Вони, звичайно, зайву воду не вберуть, але допоможуть їй швидко й безперешкодно піти крізь отвори.

ПОСІВ НАСІННЯ

Прийшов час сіяти. Приблизно на три чверті наповнюємо наш контейнер землею й гарненько воложимо її. Рівномірно розсіюємо насіння по поверхні ґрунту. Це неважко - розмір насіння у руколи дозволяє саджати врозкид «із проміжками».

За допомогою пульверизатора злегка обприскуємо насіння водою й присипаємо тонким шаром ґрунту, приблизно на 3-5 мм. Накриваємо контейнер поліетиленовою плівкою й відправляємо в тепле місце й чекаємо сходів.

ДОГЛЯД ЗА СХОДАМИ

Довго чекати не доведеться. Через 3-5 днів уже будуть помітні перші зелені петельки. Тепер головне - зняти з ємності плівку й виставити мініатюрну грядку на підвіконня.

Якщо підвіконня у вас східного або південного напрямку, а за вікном стоять морозні сонячні дні, то ніякого додаткового підсвічування не буде потрібно. А от якщо у вас підвіконня північне, і похмура зимова погода, то допоможе досвічування спеціальною фітолампою для розсади або звичайної світлодіодною лампою. Лампу розташовуємо зверху, приблизно на 40 сантиметрів вище ящика із сіянцями. Ще краще спочатку (поки сходи маленькі) установити лампу в 15 сантиметрах над рівнем ящика, а в міру росту листів піднімати джерело світла усе вище й вище.

Руколі необхідне світло протягом 10-12 годин. Більше не варто, незважаючи на те, що рослина світлолюбна. Пам’ятаєте про «довгий світловий день»? Так що о 7 ранку лампу включаємо, о 7 вечора відключаємо. Можна й у шостій. Або у вісім. Головне, щоб світлий час доби для рослин тривало не більш 12 годин.

Поки сіянці невеликі, поливаємо їх за допомогою пульверизатора. Рукола дуже вологолюбна - полив рекомендують проводити через день. При недоліку вологи листочки накопичують гіркоту й втрачають свій неповторний смак. В умовах опалювального сезону можна поставити поруч із руколою зволожувач повітря - це піде рослинам тільки на користь.

Як і всі інші родичи капусти, рукола добре росте в прохолоді. +18°С…+20°С є для неї ідеальною температурою. Втім, на зимовому підвіконні із провітрюванням вона повинна почувати себе непогано.

Додаткових підгодівель рукола не потребує. Запасу живильних речовин у ґрунті їй вистачить із лишком. І через місяць після посіву ми зможемо спробувати перші листочки вітамінної зелені.

ВИРОЩУВАННЯ РУКОЛИ БЕЗ ЗЕМЛІ НА МІКРОЗЕЛЕНЬ

А можливо, ви не бажаєте чекати цілий місяць? Або метушня із землею не входить у список ваших улюблених занять? Тоді є ще один варіант - вирощування руколи на мікрозелень без землі. Завдяки своїй скоростиглості рукола відмінно підходить для цієї мети.

Мікрозеленню називають молоденькі проростки рослин, які встигли видати тільки сім’ядольні листочки. І виростити її ще простіше, чим «повноцінні» салатні листи. Для цього вам знадобляться:

- невеликий пластиковий контейнер із кришкою (з-під сиру або з-під тістечок);

- насіння руколи;

- пульверизатор з водою.

От і весь список. Першою справою збризкуємо дно контейнера водою. Потім рівномірно і досить густо розсипаємо по дну насіння. У цьому випадку ніяких проміжків дотримувати не потрібно. Навпаки, намагаємося зайняти насіннячками весь вільний простір.

Після посіву ще раз акуратно збризкуємо руколу водою, закриваємо кришку й ставимо баночку в тепле місце. Буквально через 1-2 дня ми вже помітимо перші проростки. А через 5-7 днів будемо з апетитом уживати корисну зелень прямо разом з корінцями. Протягом цього часу все, що нам потрібно, - це підтримувати усередині контейнера вологість. Тобто, іноді обприскувати насіння, що проростають, водою.

Таким же способом можна вирощувати крес-салат, броколі, кольрабі, редис, дайкон, листову гірчицю, буряк, мангольд, капусту, льон, горох і навіть базилік. Одні культури ростуть швидше, інші повільніше. І смак у всіх різний. Загалом, поле для експериментів велике!

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3893 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс