Як одержати ранній урожай? Підзимній посів вам у допомогу!
Якщо говорити про підзимній посів овочів і зелені, то потрібно розглянути такі питання:
Що? - Що сіяти або саджати під зиму;
Де? - Де сіяти;
Коли? - Коли сіяти;
Навіщо? - Навіщо нам це взагалі робити;
Як? - Як підготувати ґрунт; як підготовити насіння і як сіяти; як доглядати за посівами.
НАВІЩО ПОТРІБНИЙ ПІДЗИМНИЙ ПОСІВ ОВОЧІВ І ЗЕЛЕНІ?
Цей прийом має й плюси, і мінуси. З однієї сторони (з позитивної) ми:
- Звільняємо собі частина часу навесні, тому що частина рослин уже буде посіяна або посаджена.
- Забезпечуємо свою родину раннім урожаєм і, при бажанні, додатковим прибутком (можна адже продати частину раннього врожаю й одержати гарний виторг за нього).
Оскільки врожай овочів і зелені підзимнього посіву збирається раніше на 1-3 тижні, тому можна на цих грядках виростити ще щось скоростигле. А якщо не захочете нічого вирощувати, то можна просто засіяти сидератами й забезпечити додаткову родючість на наступний сезон.
Є в підзимньому посіві овочів і зелені й мінуси. Цей прийом має свої ризики, адже не завжди можна вгадати з погодою.
От такі «підводні рифи» можуть очікувати вас при підзимньому посіві овочів і зелені:
- Буряк, морква, редис і цибуля можуть зацвісти, піти в стрілку.
- Урожай овочів, вирощених через підзимнього посіву, не так довго зберігається, як хотілося б.
- Строки посіву досить складно визначити. Мало того, що зима приходить по різному в різні регіони, так з нею не вгадаєш навіть якщо живеш на тому ж самому місці десятки років. Що вже говорити, якщо навіть синоптики частенько не можуть визначитися з погодою на найближчі дні.
- Складно вгадати якою буде зима: холодною або дуже холодною, довгою або короткою. А, можливо, вам знайома така ситуація, коли в лютому відлига (а в деяких країнах і в січні) і починають розпускатися квіти, а потім знову падає сніг і наступають сильні морози.
Враховуючи 3-й і 4-й пункти, не дивно, що насіння з підзимнього посіву вимерзають. Також може й осінь затягтися й насіння вирішать, що їм настав час проростати. Такі пророслі насіння можуть загинути при першому же заморозкові або ж зацвісти, тому що вирішать, що прийшов 2-й рік їх життя (це стосується в основному салатів, редису, моркви, буряка й цибулі).
Але ці мінуси можна частково згладити й все-таки зібрати потім гарний урожай. Допомогти в цьому може мульчування посівів або посадок, у тому числі ялиновим гіллям. Крім того, ці ризики не настільки великі, щоб через них відмовлятися від раннього врожаю. Адже експеримент може виявитися вдалим.
ЩО СІЯТИ АБО САДЖАТИ ПІД ЗИМУ
Асортименти рослин для підзимнього посіву овочів і зелені не величезний, але все-таки широкий. Ви можете посіяти: буряк; пастернак; моркву; селеру; кріп; кмин; листову петрушку; салат; щавель; крес-салат; цибулю-сівок і цибулю-чорнушку; цибулю-порей; фенхель; шпинат; шавлія; редис.
Висаджувати можна коріння хрону (правда, деякі не можуть навпаки від нього позбутися) і катрана.
У якості експерименту можна посадити й кілька картоплин. Ви ж напевно бачили вирослу картоплю, яка не була знайдена при осінньому зборі врожаю. Звичайно така картопля раніше виростає, чим посаджена навесні.
І ще спробуйте посів помідорів під зиму.
КОЛИ СІЯТИ
Підзимній посів овочів і зелені проводиться під час настання стабільного стійкого похолодання й заморозку. У багатьох регіонах - це кінець жовтня - середина листопада. Якщо брати температурно-погодні показники, то це температура повітря до 0°С, а поверхні землі близько +2...+4°С. Ґрунт може злегка відтавати вдень.
ДЕ СІЯТИ
Кращими місцями для підзимнього посіву вважаються місця, які добре прогріваються й швидко просихають навесні. Грядки повинні добре освітлюватися й бути захищеними від сильного вітру. Гарні місця на пагорках або на південних схилах.
Якщо ваша ділянка перебуває в низині або ж близько до поверхні розташовуються ґрунтові води, то грядки потрібно робити піднятими (висота 15-20 см), а ще краще високими (30-40 см). Можна спробувати підзимній посів і на більш високих грядках (70-80 см). Правду кажучи, краще для підзимнього посіву робити грядки не нижче 15 см навіть у тому випадку, коли вода швидко йде з ділянки (виключенням можуть бути ділянки з піщаним ґрунтом, тому що там зазвичай дуже швидко йде вода).
ЯК ПІДГОТУВАТИ ҐРУНТ
Ґрунт повинен бути легким й родючим. Грядки необхідно підготувати заздалегідь. Для цього плоскорізом або ручним культиватором спушіть ґрунт, можна розкидати компост або перегній і потім спушити. Ще, у випадку якщо осінь дуже суха, можна полити грядку. Такий прийом дозволить «розбудити» бур’яни й потім їх підрізати.
Потім зробіть канавки для посіву або посадки. Самі канавки (борозенки) повинні мати глибину 1-4 см (залежно від рослин, що висаджуємо). Тільки для посіву цибулі-порею глибина борозенки збільшується до 10-15 см.
Також заздалегідь заготуйте родючий ґрунт і (або) компост і поставте в тепле місце. Їх потім будете використовувати під час посіву насіння.
ЯК ПІДГОТОВЛЯТИ СЕМЕНА І ЯК СІЯТИ
У принципі, насіння не потрібно ніяк підготовляти. Їх потрібно сіяти сухими, щоб вони не встигнули прорости ще восени.
ЯК СІЯТИ?
Часто говорять про те, що потрібно збільшити кількість насіння на 30, а то й 50%. Але в той же час є думка, що у випадку проростання всього насіння, рослини будуть гнобити своїх побратимів. Так що можна сіяти як звичайно.
Що стосується глибини посіву, то вона наступна для:
- моркви, салату - 1-1,5 см
- буряка - 1,5-2,5 см
- кропу й цибулі-чорнушки - 1,5-2 см
- листової петрушки - 1,5-2,5 см
- шпинату - 2,5-3 см
- посадка цибулі сівка (цибулини до 1 см) - до 4 см
Цибулю-Порей при підзимньому посіві сіють у канавки глибиною 10 см, але присипають лише на 2 см і вкривають мульчею. Навесні мульчу згрібають (так земля швидше прогрівається). По мірі росту будете підсипати в канавку землю.
Редис можна сіяти рядками або ж врозкид. Потім розкидайте зверху компост або землю.
До речі, якщо навіть випав сніг, не варто зневірятися, що не встигли нічого посіяти. Можете відгребти його, посіяти насіння й присипати їх родючим ґрунтом, компостом або торфом. Вони повинні навесні прорости.
ЯК ДОГЛЯДАТИ ЗА ПОСІВАМИ
Після того, як посієте насіння, присипте їх ґрунтом і замульчуйте компостом або торфом. Таке мульчування не дасть утворитися кірці. Можна додатково вкрити грядки ялиновим гіллям. Коли сніг зійде, гілка ялини і іншу світлу мульчу потрібно зняти. Якщо з’явилися сходи, то потрібно трохи спушити землю між рядками. Грядка без світлої мульчі швидше прогрівається.
Провесною можна вкрити грядки з підзимніми посівами плівкою або агроволокном. Це дозволить одержати ще більш ранній урожай овочів і зелені.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2157 |
|
© Газета Домовик 2012-2023