Зоряна королева городу бамія

7 жовтня 2015

І це не перебільшення, адже бамія - одна з найекзотичніших і привабливіших їстівних культур. Надзвичайні плоди-стручки з вираженими гранями при розрізуванні дозволяють одержати дуже оригінальні «зірочки», та й самі стануть прикрасою будь-якої страви. Свіжий смак, що нагадує про баклажани, молодий горошок і спаржу, невибагливість і краса самої рослини на грядках заслуговують набагато більш пильної уваги. Тим більше, що бамію легко виростити навіть там, де панують далеко не південні умови.

Представниця сімейства мальвових бамія, відома у себе на батьківщині в Африці як гомбо або окра, а у нас часто йменується просто «дамськими пальчиками» - одна з найбільш модних однолітніх ліан. Це літник із прямими стеблами висотою від 30 см до 2 м, що дають нечисленні бічні гілки. Серед бамій є й справжні ліани, і рунисті рослини, але через подовжений вегетативний період верхолазок в наших кліматичних умовах практично не знайдеш.

У регіонах з холодними зимами бамії зазвичай обмежуються висотою, типовою для кущової квасолі - близько 50-60 см, але створюють більш пишні та розлогі кущики. Лопатево-роздільне, велике, рівного офарблення листя формує дуже ошатну крону, підкреслює красу пурпурних стебел і кремових квіток зі спірально розташованими пелюстками та вишневим ротиком, які розкриваються в пазухах.

Але найбільшу цінність бамії становить не краса самої рослини, а її плоди. Багатонасінні коробочки, грановані, схожі за формою на подовжені стручки перцю приховують темне кругле насіння. 

Довжина стручків досягає 25 см, максимальний діаметр обмежується 3 см, але для того, щоб його досягнути, плоди повинні повністю дозріти. Плодоносить бамія до кінця вересня.

Стручки й насіння бамії дуже багаті білками та вітамінами, вони благотворно впливають на роботу шлунково-кишкового тракту. Цей унікальний овоч за смаком аналогічний спаржі, багато кому нагадує гібрид зеленого горошку та баклажанів. І вживають його відповідно. Ця овочева культура прекрасно підходить як для консервування, так і для різних перших і других страв, салатів, соусів. Насіння в сушеному і замороженому вигляді поповнять запаси бобових.

КРАЩІ СОРТИ

Незважаючи на те, що бамія у нас усе ще залишається екзотичною рослиною, сьогодні на ринку можна зустріти чимало сортів цієї культури. Майже всі вони належать до рунистих бамій і прекрасно пристосовані для умов помірно-континентального клімату.

До сортів-фаворитів для регіонів з холодними зимами можна віднести: «Білий оксамит», «Зелений оксамит», «Високоросла 100», «Дамські пальчики», «Карликова зелена», «Біла циліндрична 127».

УМОВИ ВИРОЩУВАННЯ

Бамія належить до найбільш світло- і теплолюбних рослин. При виборі освітленості враховуйте, що ця африканська культура звикла до яскравого південного сонця. Її необхідно висаджувати на орієнтованих на південь площадках, на найбільш сонячних і теплих ділянках саду та грядках, розташованих посередині городу або з його південного боку. Бамії не повинні докучати холодні вітри й протяги.

Для бамії варто вибирати ґрунти з високим вмістом органічних речовин. Бажано хоча б за місяць до посадки, а краще восени попереднього року поліпшити ґрунт на площадці, внесши в нього органічні й мінеральні добрива у вигляді повних мінеральних сумішей, компосту та перегною. Бамії не занадто люблять дуже сухий ґрунт, як, втім, і підвищену вологість, а також сипкі та неопрацьовані ґрунти. Для них необхідно вибирати дійсно якісний садовий ґрунт, пухкий, водопроникний і глибоко перекопаний.

ПОСАДКА БАМІЇ

Бамії можна вирощувати:

- через розсаду;

- висіваючи безпосередньо у відкритий ґрунт.

Посів у відкритий ґрунт можна проводити тільки наприкінці травня та у червні, разом з баштанними, коли ґрунт на глибині 3-4 см прогріється до більш ніж 15 градусів. Її можна використовувати як культуру-ущільнювач для огірків або висаджувати на окремі грядки з міжряддями від 60 до 70 см.

Сіяти необхідно досить глибоко, на 3-5 см. Ця рослина відрізняється подовженим періодом проростання, іноді появи сходів необхідно очікувати більше 3 тижнів. Для прискорення проростання та поліпшення схожості посіви необхідно відразу полити, а потім повторити полив через 1-1,5 тижні. Як тільки бамії підростуть, їх проріджують до відстані 30 см між рослинами.

Для того щоб збільшити період урожайності, найкраще вирощувати цю рослину розсадним способом. Бамія дуже не любить пересадження, у неї формується сильна стрижнева коренева система, що легко травмується, тому для цієї культури переважно використовувати торф'яні горщики.

У перших числах травня насіння бамії висівають в індивідуальні горщики по 2-3 насіннячка (з яких потім залишають одну найдужчу рослину). Заглиблюють великі зернятка в ґрунт на 3-4 см. Перед посадкою найкраще замочити насіння на 12-24 годин для прискорення проростання. Рослини підрощують без пікірування до самого пересадження на грядки.

Розсаду висаджують у відкритий ґрунт у віці 45 днів. Пересадження у відкритий ґрунт можна проводити після зникнення загрози пізніх весняних заморозків. Відстань між саджанцями має скласти близько 30-50 см, а в міжряддях - від 60 до 90 см.

СЕКРЕТИ ДОГЛЯДУ

Бамія зовсім не належить до примхливих і вимогливих культур. За загальною специфікою вирощування цю африканку цілком можна прирівняти до квасолі.

Посилений догляд баміям буде потрібен тільки протягом першого місяця вирощування. У цей час доведеться не забувати про постійні прополки, підтримувати стабільні умови ґрунту. Надалі ж догляд за баміею надзвичайно простий.

Починаючи з першого місяця вирощування бамії і до збирання з грядки не допускайте утворення на ґрунті твердої кірки й активного розвитку бур'янів. Необхідно забезпечити ретельне та своєчасне розпушування ґрунту, яке потрібно проводити регулярно, через 10-15 днів. Бур'янистим травам не можна давати розвиватися на грядках, видаляючи їх уже в молодому віці. Усі ці процедури можна спростити, замульчувавши ґрунт навколо кущів.

Бамії потребують поливу тільки в період тривалої посухи, коли рослини можуть різко зменшити кількість утворених плодів внаслідок повного та тривалого пересихання ґрунту. Полив бамії має бути глибоким. Ґрунт потрібно промочувати на глибину близько 30-40 см.

Що стосується підживлень, то при висадженні в родючий ґрунт вони рослинам і зовсім не знадобляться.

Як тільки бамія підросте до 40 см, головний пагін бажано прищипнути для збільшення кущіння. У міру випускання бічних гілок рослину можна підв'язувати до опор, але зазвичай підв'язка потрібна тільки на вітряних місцях, де кущі погано зберігають свою форму.

ЯК І КОЛИ ЗБИРАТИ ВРОЖАЙ

Плодоносити бамія починає через 2 місяці після появи сходів.

Для того щоб насолоджуватися смаком цієї екзотичної  овочевої культури, необхідно уважно стежити за віком плодів. 

Уся справа в тому, що в бамії стручки не тільки швидко ростуть, але й разюче швидко перестигають. Вони буквально за один зайвий день стають твердими і неїстівними. 

Для вживання в їжу плоди бамії необхідно збирати через день або щодня, знімаючи з куща зав'язі у віці від 3 до 5 днів. 

Перезрілі стручки не поспішайте викидати. Залишіть їх для дозрівання насіння на майбутній рік, а частину зніміть і витягніть з них насіння. Їх можна використовувати як бобові або обсмажити і приготувати кавовий напій гомбо.

Збираючи врожай бамії, потрібно дотримуватися обережності. Ця культура часто викликає подразнення шкіри через специфічне опушення стручків. Найкраще знімати плоди в рукавичках, так, щоб був неможливий контакт рослини з незахищеними ділянками шкіри.

Зібраний урожай зберігається вкрай недовго. Навіть у холодильнику стручки бамії швидко стають волокнистими і жорсткими. Вони зберігають свій смак і текстуру тільки протягом 1-2 діб, тому зібрані плоди необхідно відразу вживати в їжу, відварювати, заморожувати, консервувати або сушити.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3863 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс