Незвичайний кабачок
Цей незвичайний овоч називається лагенарія (індійський огірок або в'єтнамський кабачок) - однолітня рослина сімейства гарбузових. До нас завезли його порівняно недавно, хоча вирощують з античних часів.
За кольором плоди лагенарії схожі на кабачок, за формою бувають найрізнішими: тонкі і широкі, змієподібні й овальні, але найчастіше нагадують сулію довжиною до 2 м і вагою від 3 до 7 кг. Незрілі плоди пухкі, соковиті, за смаком нагадують огірок. У наш час посіви лагенарії поширені в країнах тропічного і субтропічного поясу. Однак вона добре росте й плодоносить і на наших грядках.
Вегетаційний період лагенарії складає від 150 до 220 днів. Оптимальна температура для проростання насіння 18-20 градусів, для росту і розвитку рослин - 20-25 градусів, відносна вологість повітря та вологість ґрунту - 70-80 відсотків. Рослина гарно реагує на поливи теплою водою, внесення добрив, часте розпушування й органіку. При температурі нижче 10 градусів припиняє ріст, а при слабких заморозках гине. Може переносити посуху, але погано переносить надлишкове зволоження. Варто пам'ятати: ця рослина дуже любить світло і не любить щільних ґрунтів з високою кислотністю.
Лагенарія відрізняється сильним ростом і розгалуженням стебел і вусів. Зелене листя - ніжно-бархатисте, а білі гарні великі квітки починають розпускатися в другій половині дня й повністю розкриваються до опівночі. На одній рослині утворюються й чоловічі, і жіночі квітки, які розташовані в пазухах листя. Запилення перехресне. Ця рослина має повзуче стебло довжиною до 15 м і велике листя з м'яким опушенням. Коренева система дуже потужна, проникає на глибину до 80 см.
Цей овоч вирощують так само, як і гарбуз - посівом насіння у ґрунт або розсадним способом. Попередньо в лунки вносять перегній (1-2 кг) і мінеральні добрива (по 15 г суперфосфату й аміачної селітри), добре перемішуючи із землею. Її можна сіяти уздовж парканів, біля сараїв, будинків, альтанок. При посіві поливають теплою водою (1 літр у лунку).
У фазі 5-6 листків рослини підсапують, іноді ставлять шпалери та інші види опор, по яких в'ються рослини. Щоб збільшити розмір плодів і прискорити їхнє дозрівання, видаляють неплодоносні пагони, зайві зав'язі, прищипують (при культурі на насіння).
Плоди лагенарії накопичують солі кальцію, магнію, заліза, вуглеводи та вітаміни С, В, В2, РР, каротин, пектин. Вони корисні при захворюваннях шлунка, кишечнику, при шкірних висипаннях. У плодах також міститься речовина, що сповільнює ріст пухлин.
Лагенарію рекомендують вживати для дитячого харчування, а також при гіпертонії, серцево-судинних захворюваннях, хворобах печінки, нирок і сечового міхура, порушеннях обміну речовин. Вона сприяє виведенню холестерину з організму.
Найпоширеніша на наших ділянках лагенарія довгоплідна, схожа на дуже довгий кабачок. Її радять вирощувати на опорі, тоді плоди ростуть рівними, якщо ж вони лежать на землі, то викривляються й стають хвилястими, змієподібними. А унікальна особливість цієї рослини полягає в тому, що її плоди можна не зривати, а відрізати частинами. Адже в їжу вживають звичайно молоді зав'язі довжиною 40-50 сантиметрів. Отже, для готування страв можна використати не цілий плід, а відрізати від зростаючого плода стільки, скільки потрібно. Частина плода, що залишилася, буде рости далі, а місце зрізу затвердіє й покриється новою шкірочкою. Цей овоч можна смажити, готувати з нього оладки, додавати в салати, маринувати і т.д.
ГОТУЄМО З ЛАГЕНАРІЇ
ЛАГЕНАРІЯ ТУШКОВАНА
500 г лагенарії, 2-3 ст. л. сухарів, 2-3 ст. л. рослинної олії, зелень селери, сіль - за смаком.
Плоди почистіть, наріжте кружечками товщиною 1,5-2 см, укладіть на злегка розігріту сковороду, змазану жиром, посоліть, щільно закрийте кришкою і тушкуйте 12-15 хвилин, перевертаючи скибочки. Потім обсипте їх сухарями, додайте олію і тушкуйте 2 хвилини, не накриваючи кришкою. Готові скибочки викладіть на тарілку. Прикрасьте зеленню дрібно нарізаної селери.
ЛАГЕНАРІЯ ФАРШИРОВАНА
250 г м'яса або грибів, 1/4 скл. рису, 2 цибулини ріпчастої цибулі, 2 ст. л. рослинної олії, сметана, сіль і перець - за смаком.
Плоди діаметром 5 см очистіть від шкірочки, ложкою видаліть насіння, наповніть м'ясним або грибним фаршем з рисом. Укладіть в сковорідку або качатницю, додайте сметану, накрийте кришкою й поставте в гарячу духовку. Готову лагенарію прикрасьте дрібно нарізаною зеленню.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4609 |
|
© Газета Домовик 2012-2023