Обліпиха: корисні властивості унікальної ягоди
Хто сказав, що золото не росте на деревах, той, напевно, не бачив обліпихи. Її сік, варення, заморожені ягоди знайдуться в домашніх засіках майже кожної родини: вони незамінні, якщо хтось приболів або просто схотілося смачненького.
Обліпиха та лікарські препарати з неї цінуються в усьому світі, сьогодні її розводять і в Китаї, і в Америці. Цінна її властивість омолоджувати організм і відновлювати сили після хвороби. Обліпиха майже не найкорисніша рослина на землі. Її плоди багаті вітамінами - А, С, Н, РР, Е, В1, В2, В3, В6, В9; цукрами, білковими та дубильними речовинами, пектинами, органічними кислотами, фітонцидами. Ягоди також містять мікро- і макроелементи: залізо, кальцій, магній, натрій, калій, фосфор, також бета-ситостерин, що знижує рівень холестерину в крові.
Як краще заготовити обліпиху на зиму, щоб зберегти всі корисні властивості?
ДЖЕМ З ОБЛІПИХИ
Обліпиха - 1 кг, цукор - 2 кг.
Зі свіжих ягід - найкорисніший і розповсюджений вид переробки обліпихи це джем. Промиті й обсушені свіжі плоди ретельно перетираються із цукром у співвідношенні 1:2. У темному прохолодному місці такий джем з успіхом зберігається кілька років. При необхідності кількість цукру можна зменшити вдвічі, але тоді джем треба зберігати в холодильнику.
КОНЦЕНТРОВАНИЙ КОМПОТ
Для нього придатні всі великоплідні сорти. Ягоди укладають у банки до плічок, заливають гарячим цукровим сиропом (400 г на 1 л води) і пастеризують при 90°С: банки обсягом 0,5 л – 10 хвилин, 1 л – 15 хвилин.
ПЮРЕ
Ягоди прогрівають у невеликій кількості води (на 1 кг ягід 100 мл води) і протирають через сито. На 1 кг протертої маси додають 600–800 г цукру, ретельно перемішують, прогрівають 5 хвилин при температурі 90°С, укладають у підготовлені гарячі банки зі швидкою закупоркою.
Можна готувати і без цукру, у цьому випадку необхідна пастеризація за тією ж схемою, що й для компотів.
ВАРЕННЯ
Плоди збирають у початковій стадії дозрівання, пересипають цукром (на 1 кг обліпихи 1,2 кг цукру), витримують у прохолодному приміщенні 5-6 годин, потім на слабкому вогні варять до готовності в один прийом, видаляючи піну. Розкладають варення в підготовлені банки з наступною герметичною закупоркою.
СІК
Ягоди пропускають через соковижималку, додають цукор (на 1 кг ягід 1,2 кг цукру) або цукровий сироп (на 1 л води 400 г цукру). При використанні цукрового сиропу витримують співвідношення: 60% соку обліпихи і 40% цукрового сиропу. Добре зберігається сік і без цукру - його необхідно пастеризувати та герметично закупорити.
ОБЛІПИХОВИЙ СОУС
Цей соус додасть яскравих фарб солодким запіканкам, пирогам, манникам. Його можна подавати до сирників, оладок і млинців.
400-500 г обліпихи, 200 мл води, цукор - за смаком, 2 ст. л. крохмалю.
З'єднайте воду й цукор, доведіть до кипіння. Додайте обліпиху і варіть 10 хвилин.
Зніміть з вогню і протріть через сито. Поверніть знову на вогонь і додайте розведений у воді крохмаль. Варіть, поки маса не загустіє. Дайте охолонути.
КИСІЛЬ
300 г обліпихи, 55 г крохмалю, 1,5 л + 300 мл води, 130-150 г цукру .
Ягоди залити 1,5 літрами води, поставити на плиту, всипати цукор, перемішати. Дати відвару закипіти.
Відвар зняти з плити, процідити крізь сито. Ягоди протерти. Макуху прибрати. Відвар поставити назад на плиту.
300 мл води змішати з крохмалем. І тонкою цівкою увести у відвар, не перестаючи мішати. Дати киселю закипіти, тільки до перших «бульбашок». Зняти з вогню, остудити. Кисіль готовий.
ЖЕЛЕ З ОБЛІПИХИ
Обліпиха 400 г, желатин - 1 пачка (25 г), вода - 4 скл., цукор 7-10 ст. л.
Желатин висипаємо в каструлю і заливаємо 1 склянкою кип'яченої холодної води, ставимо набухати в холодильник на 15-20 хвилин.
Обліпиху збиваємо в блендері та виливаємо в каструлю, потім додаємо 3 склянки води й цукор і доводимо до кипіння. Потім проціджуємо.
Желатин коли настоїться, ставимо на конфорку і доводимо до кипіння постійно помішуючи. Потім знімаємо желатин і додаємо до обліпихового відвару. Добре перемішуємо і розливаємо по формочках. Ставимо в холодильник до застигання.
ОБЛІПИХОВИЙ ЧАЙ З МЕДОМ
Обліпиха свіжа або заморожена - 150 г, чорний чай крупнолистовий - 2 ст. л., мед квітковий - 2 ст. л., кип'ячена вода - 600 мл.
Обліпиху перебрати, очистити від сміття, помити в друшляку і дати стекти воді.
Приблизно 100 г обліпихи перетворюємо на пюре за допомогою товкушки для картоплі або маточки. Якщо ви використовуєте заморожену ягоду, її краще залити невеликою кількістю окропу, щоб простіше було розминати обліпиху.
Викладаємо обліпихове пюре в чайник, додаємо цілі ягоди, що залишилися, і чорний чай.
Заливаємо окропом і даємо настоятися хвилин 7. Акуратно перемішуємо. Кладемо в чашки мед - за смаком. Наливаємо чай через ситечко, розмішуємо до повного розчинення меду.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7171 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023