Грибки й бактерії
Усе живе на Землі підрозділяється надвоє: тварини й рослини. І ті, і інші хворіють. Хвороби рослин викликають організми, яких Карл Лінней, великий і перший класифікатор живого миру, виділив в особливу групу грибів, що мають деякі загальні для рослин і тварин властивості й паразитуючи на рослинах, викликають їх захворювання, загибель, розкладання й зникнення.
Отже, все, чим хворіють рослини, треба відносити на совість і апетит того або іншого грибка. Садівнича «хімія» улаштована подвійно: одні речовини вбивають тільки хвороби - грибки, інші – шкідників із тваринного миру: гусениць, попелиць, мурах, кліщів, капустянок і т.ін. Тому, якщо сусідка прийшла за найпоширенішою консультацією «у мене на смородині попелиця, я обприскала її бордоською рідиною, а попелиці стало ще більше», можете сміло їй говорити, що проти тлі треба застосувати інсектицид («вбиваючий комах»), наприклад, карбофос, а бордоська рідина – проти хвороб.
От на зелених солодких перцях з’явилися бурі ранки. Якщо на них подивитися в мікроскоп, побачимо білу піну на темному тлі – гіфи грибка. І скільки не прискайте на свої перці самим хваленим фунгіцидом – вони приречені. Оскільки ранки – це остання стадія розвитку грибка, спороутворення, а зараження перчиків відбулося під час їх цвітіння – дрібні спори грибка попадають на вологе й липке рильце маточки, проростають і вражають, зауважте, тільки нижню частину перчиків, у томатів – денце. Грибок «гнилизна денця» заражає плоди обмежений час, при їхньому ранньому цвітінні, і гниють перші помідори, що поспівають, і то не всі. Надалі цей же кущ дасть здорові помідори.
Обприскування фунгіцидом, стало бути, треба проводити під час цвітіння. Але в цей час на ухвалення рішення сильно впливає наше «либонь». Коли поганого нема, то, можливо, і не буде?
Якщо ви на одному місці саджаєте рік у рік помідори, то на цьому ж місці ви культивуєте, розмножуєте й грибки, що їх вражають- спори грибків зимують у ґрунті. Міняти культури місцями, щоб не повторювалися щорічно на одному місці – основний закон городника. Немає помідорів, стійких проти загнивання денця.
Старі сорти винограду («Мадлен», «Альошенькін» і ще із сотню назв) уражаються грибком мілдью під час цвітіння. Боротьба – обприскування до цвітіння й після препаратами, що містять в собі мідь. Якщо не обприскували, ближче до осені листя знизу покривається плямами цвілі, потім буріє. Нові комплексностійкі сорти мілдью не уражаються.
Але є від грибків і величезна користь. Паразитуючи, тобто розкладаючи органіку рослин, грибки підтримують баланс у рослинному світі, без них опалі листи, накопичуючись рік у рік, завалили б усі дачі. Лисття можна спалити, а можна доручити це грибкам, зваливши в одну велику купу до весни вийде компост.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4868 |
|
© Газета Домовик 2012-2023