Малина чорноплідна
Малина - одна з найбільш улюблених і розповсюджених культур у наших садах і городах. І дійсно, важко або навіть майже неможливо зустріти садову ділянку, на якій не було б цієї прекрасної рослини. Полюбили малину здавна не тільки за красу та чудовий смак ягід, але й за її цілющі властивості. Найбільше поширення в наших садах одержала червона малина. А ось про чорну малину деякі садівники навіть і не чули.
Майже всі сорти чорної малини виведені в США. Відрізняються вони, головним чином, строками дозрівання і розміром ягід. У нашій країні найпоширеніший один сорт - Кумберленд. Це один з найкращих і морозостійких сортів. І хоча він виведений більше ста років тому, за цей час він добре себе зарекомендував і нічим не поступається новим сортам, а за деякими властивостями навіть перевершує їх.
Чорноплідна малина Кумберленд являє собою чагарник з дворічними й однорічними пагонами довжиною 2-2,5 м. Однолітні пагони - зелені, з верхівками, що звішуються, торкаючись землі, вони вкорінюються, даючи життя новим рослинам. Шипів на однолітніх пагонах мало. Квіткові бруньки закладаються на дворічних пагонах. Ці пагони більш товсті, з коричневою корою з міцними рідкими шипами.
ВИРОЩУВАННЯ
Тому що чорноплідна малина не дає кореневої порослі, її можна вирощувати і як декоративну рослину в одиночних посадках. Її кущі дуже гарні все літо. Квітки, зібрані в дуже акуратні білі суцвіття, надають кущу неповторну красу та нарядність. А в другій половині літа весь кущ посипаний гронами чорних, із сизим блискучим нальотом, ягід. Ягоди середнього розміру, округлі, солодкі, збирають їх за літо 3-4 рази. Дозрівають ягоди дружно, довго не обсипаються. Зібрані ягоди зберігаються кілька днів, вони транспортабельні, і їх можна перевозити на великі відстані. Вони гарні й у свіжому вигляді, і для переробки, у них надзвичайний ожинний присмак.
За врожайністю чорна малина перевершує багато сортів червоної. Завдяки тому, що коренева система рослини проникає в ґрунт дуже глибоко, чорна малина більше засухостійка, чим червона. Чорноплідна малина майже не хворіє і легко переносить навіть тридцятиградусні морози. Віддає перевагу легким, родючим ґрунтам, на них вона дає дуже великі врожаї.
Ділянка, призначена для посадки чорної малини, повинна знаходитися на сонячному місці та бути добре захищеною від вітру. І хоча ця малина переносить сильні морози, гілки на зиму потрібно пригинати до землі, щоб вони зимували під снігом.
Вирощують чорноплідну малину на шпалерах. Відстань у ряді між рослинами залишають 1,5-2 метри. Пагони, що відплодоносили, видаляють відразу після збору ягід. А навесні обрізають ушкоджені, поламані, слабкі, залишаючи на кущах 8-10 потужних пагонів, укоротивши їх до 2 метрів і підв'язавши до дроту.
РОЗМНОЖЕННЯ
Розмножується чорна малина верхівковими пагонами, зеленими живцями, насінням.
Верхівковими пагонами її розмножують наприкінці літа. Коли верхівкова частина однолітніх пагонів здобуває дугасту форму і покривається дрібним, зморщеним листям, її пришпилюють до землі і присипають. Ґрунт у цьому місці повинен бути пухким, зволоженим. Через місяць пагони вкорінюються. Молоді відводки на зиму вкривають, а на постійне місце висаджують навесні.
При розмноженні зеленими живцями їх нарізають довжиною 8-10 см з добре облиствлених однолітніх пагонів і висаджують у парник у заздалегідь підготовлений родючий ґрунт на відстані 10 см один від іншого. Для вкорінення живців необхідна висока вологість повітря, світло, тепло. Кілька разів на день грядку поливають, щоб листя у живців не висихало, вони повинні бути постійно вологими. Як тільки живці приживуться, плівку знімають. На постійне місце молоді рослини висаджують навесні майбутнього року.
Розмноження насінням трохи складніше. Щоб домогтися успіху при насінному розмноженні, треба суворо дотримуватися умов зберігання насіння і правильно готувати його до посіву. Перед посівом насіння на добу замочують у чистій воді, потім загортають у капронову тканину і кладуть у квітковий горщик, накривають зверху шаром мохів і ставлять на нижню полицю холодильника. Тримають там не менше одного місяця. Висівають насіння на початку квітня у родючий ґрунт, як і насіння овочів на розсаду.
Звичайно, не всі сіянці дадуть відмінні результати. Але багато які з них будуть навіть із кращими якостями, чим материнські.
В іншому догляд за чорною малиною Кумберленд - підживлення, полив, захист від шкідників і хвороб - такий же, як за звичайною малиною. Слід зазначити, що ця малина у порівнянні з червоною більш стійка до хвороб і шкідників.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6195 |
|
© Газета Домовик 2012-2023