Витікання камеді - плач дерев
Багато власників присадибних і дачних ділянок скаржаться на незрозуміле явище, коли зі стовбурів дерев, особливо абрикоса або сливи, витікає липка густа рідина, що потім твердіє. Ці дерева згодом засихають. Що це може бути?
Це неінфекційне захворювання (гомоз, або витікання камеді) поширене у всіх зонах виростання кісточкових. Проявляється звичайно на рослинах, що постраждали від несприятливої зимівлі або уражених грибними хворобами (клястероспоріозом, моніліозом), особливо часто на ділянках з кислим і сильно зволоженим ґрунтом, а також після застосування високих доз добрив в умовах підвищеної вологості.
ПРИЧИНИ ВИТІКАННЯ КАМЕДІ
Явищу витікання камеді (гомозу) піддаються кісточкові плодові породи. Витікання камеді сильно послабляє дерева та знижує їхню продуктивність, а при хронічній формі прояву воно може викликати відмирання всього дерева або окремих його гілок. На стовбурах, гілках, плодах, рідше на листях з'являються напливи клейкої тягучої рідини - камеді бурштиново-жовтого або бурого кольору, що згодом застигає в прозорі або темні склоподібні утворення.
Походження камеді пов'язане з розмноженням клітинних оболонок деревини. Продукти розпаду клітинних оболонок потім витікають на поверхню рослин у вигляді клейкоподібної маси камеді. Явище витікання камеді відбувається під впливом подразнення тканин - це відповідна реакція дерева на різного роду ушкодження й ослаблення.
Головними причинами, що викликають витікання камеді, є термічні ушкодження дерева низькими зимовими температурами, у результаті чого з'являються морозобоїни, а також сонячні опіки, підмерзання, ушкодження його шкідниками та хворобами.
Витікання камеді може бути викликане і надмірно сильною обрізкою дерев, а також неправильним внесенням добрив і несприятливими ґрунтовими умовами. Абрикос добре озивається на азотні добрива, але їхній надлишок знижує стійкість рослини до хвороб, викликає витікання камеді, затримує дозрівання плодів, приводить до занадто довгих приростів (більше 100 см).
Будь-які механічні ушкодження, що доходять до камбію, можуть викликати це явище.
ПРОФІЛАКТИКА Й ЛІКУВАННЯ ВИТІКАННЯ КАМЕДІ
Варто пам'ятати, що боротьба з витіканням камеді повинна носити насамперед профілактичний характер. У першу чергу необхідним є дотримання агротехніки, що сприяє нормальному росту й розвитку рослин, своєчасні поливи, виключення надлишкового або однобічного застосування азотних добрив, своєчасна та правильна обрізка дерев з обов'язковою замазкою місця зрізів садовим варом. Дуже важливо захищати дерева від термічних ушкоджень (сонячних опіків, морозобоїн), побіливши дерева восени вапном або побілкою на основі акрилової фарби, а також попередити різного роду механічні ушкодження, проводити захисні заходи проти шкідників і хвороб, що викликають ушкодження гілок і плодів.
Необхідно виконувати ретельне лікування ран, що виділяють камедь. Для цього рани зачищають до здорової тканини із захопленням 1-2 см, дезінфікують 3%-вим мідним або залізним купоросом і обробляють садовою замазкою.
Є й інший спосіб лікування гомозу. Уражену частину кори обережно зчищають садовим ножем, не зачіпаючи деревини. Смолу також видаляють. Потім промивають 3% розчином мідного купоросу, а через 2-3 дні замазують пастою (1 частина мідного купоросу + 4 частини гашеного або 2 частини негашеного вапна і 12 частин води).
Лікування ран, з яких витікає камедь, можна виконувати і народним засобом. Після зачищення їх дезінфікують 1%-вим розчином мідного купоросу, потім 2-3 рази з інтервалом 5-10 хвилин (у міру висихання) натирають свіжим листям щавлю і замазують садовим варом або нігроловою замазкою (70% нігролу і 30% добре просіяного пічного попелу). Такий спосіб часто застосовують садівники Криму.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 11215 |
|
© Газета Домовик 2012-2023