Лікар-кардіолог Олександр Пащенко: «Відчуття щастя - ліки для серця»

11 липня 2012

Серце - головний орган системи кровообігу, що забезпечує постачання поживних речовин і кисню клітинам усього організму. Поки серце здорове і працює нормально, ми зазвичай почуваємося комфортно. З появою патологій з боку серцево-судинної системи можуть порушуватися функції головного мозку, органів зору, слуху, внутрішніх органів. Що потрібно робити, щоб зберегти своє серце здоровим на довгі роки, радить лікар-кардіолог Олександр Пащенко.

НАСАМПЕРЕД ВІДМОВТЕСЯ ВІД ШКІДЛИВИХ ЗВИЧОК

Вони не тільки викликають хвороби серця, а й значно скорочують тривалість життя.

Тютюнопаління призводить до звуження просвіту судин, в результаті чого погіршується робота серця. Крім того, під дією нікотину серце виконує до 15 000 зайвих скорочень за добу. Той, хто кидає палити, знижує ризик виникнення хвороб серця на 50%. Встановлено, що такі захворювання серця, як стенокардія та інфаркт міокарда, в тих, хто не палить, зустрічаються в 13 разів рідше, ніж у курців.

Уникайте пияцтва, алкогольні напої вживайте не часто і невеликими дозами. Зловживання алкоголем різко підвищує ризик захворювання не тільки серця, а й печінки, головного мозку і інших органів. Особливо чутливий до алкоголю молодий організм. В юності навіть пити пиво щодня дуже шкідливо - виникає алкогольна залежність. За вмістом алкоголю 1 пляшка пива прирівнюється до 1 келиха вина або 1 чарки горілки.

Переїдання й неправильне харчування часто викликають ожиріння всього тіла і серця. Зокрема ожиріння серця знижує його функціональні можливості. Чим більше маса тіла, тим вище буває артеріальний тиск (АТ), що викликає, у свою чергу, захворювання серця, а в старшому віці - атеросклероз судин серця та інших органів.

Слідкуйте за масою тіла, але не вдавайтеся до виснажливих дієт. У раціоні харчування обмежте тваринні жири, співвідношення їх з маслом повинно складати 1:3.

ЗАМІНІТЬ СОЛОДОЩІ НА МЕД

Обмежуйте вживання виробів з білого борошна, частіше вживайте морську рибу, багату поліненасиченими жирними кислотами (ПНЖК). Люди, що віддають перевагу рибі, а не м'ясу, спокійніші й більш урівноважені.

ДЛЯ СЕРЦЯ ОСОБЛИВО КОРИСНІ:

а) продукти, багаті на вітамін С, який зменшує відкладання кальцію в судинах (апельсиновий, лимонний, морквяний соки, відвар плодів шипшини);

б) два яблука в день запобігають розвитку атеросклерозу і знижують ризик виникнення інфаркту міокарда;

в) зубчик часнику, вжитий щодня, знижує ризик тромбозу судин і рівень холестерину в крові, уповільнює процеси старіння;

г) помідори мають антиоксидант глікопен, який захищає серце від старіння.

Обмежте вживання солі. ВООЗ рекомендує вживати не більше 5 г солі на добу. Сіль утримує в організмі воду і сприяє підвищенню артеріального тиску.

РУХАЙТЕСЯ, ЩОБ ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ

Якомога більше рухайтеся. Рухи тренують і зміцнюють серце, знижують артеріальний тиск. Навіть ходіння по 45 хвилин 4-5 разів на тиждень знижує АТ на 7-10 мм рт. ст.

Бережіть себе від перевантаження, значне фізичне навантаження без попередньої поступової тренування може бути небезпечним для серця.

Наведу приклад: чоловік середнього віку вів малорухливий спосіб життя, займався розумовою працею. Отримавши ділянку під дачу, привіз машину цегли, яку розвантажив удвох з водієм. Водієві нічого, а його серце не витримало такого фізичного навантаження, адже було не тренованим.

У разі підвищення АТ увесь час контролюйте його і щодня вживайте гіпотензивні (для зниження артеріального тиску) препарати. Високі показники АТ збільшують ризик виникнення інфаркту міокарда в 3-4 рази, а інсульту - в 7 разів.

ЧАСТІШЕ ПОСМІХАЙТЕСЯ І РАДІЙТЕ ЖИТТЮ

Відчуття щастя - це ліки для серця: розріджується кров, у ній знижується рівень гормону стресу.

Доведено, що у щасливих жінок нижчий рівень фібриногену, який бере участь у згортанні крові, отже, менше ризик виникнення серцевих захворювань.

Уникайте і не провокуйте психоемоційних стресів, проявів злості, сварок. Вони можуть бути шкідливим для вашого серця. Чим сильніше стрес, тим прикріше наслідки.

Завжди висипайтеся - сон відновлює сили всього організму, зокрема і серця. Після нормального сну з'являється відчуття бадьорості і свіжості, обличчя гарнішає.

ЯКЩО СЕРЦЕ СТИСНУЛО

У старшому віці з розвитком атеросклерозу судин серця у разі фізичного навантаження можуть з'являтися неприємні відчуття через нестачу кисню. Наприклад, ви йдете прискореним кроком і відчули незначну стискають біль в області серця. Зупиніться і постійте без руху кілька хвилин. Після зникнення болю йдіть повільніше. Обстежтеся у лікаря. Якщо біль подібного характеру повторюватиметься, це вказує на прояви стенокардії. Потрібно приймати препарати, що розширюють судини серця (нітросорбід, нітрогранулонг, еринії). Перед фізичним навантаженням доцільно прийняти один з тих препаратів, який ви вже вживали. Слід завжди мати при собі валідол, нітрогліцерин. Валідол діє на серце заспокійливо, нітрогліцерин (1 таблетка під язик) швидко розширює судини і усуває біль у серці.

І ще одне застереження: якщо вам за 40 або якщо у вас навіть найменші проблеми з серцем або АТ, ніколи не наздоганяйте транспорт. Був випадок, коли чоловік, підбігши за тролейбусом, не зміг з нього вийти. Його серце не витримало цієї, здавалося б, незначного навантаження.

У разі потужної стискаючої болю за грудиною (частіше в ранкові години) чи раптового відчуття нестачі повітря й запаморочення, появи поту на обличчі, викликайте швидку кардіологічну допомогу, яка надасть першу допомогу і зробить електрокардіограму (ЕКГ). До приїзду швидкої допомоги покладіть під язик таблетку нітрогліцерину, посидьте спокійно або полежте. У разі негативних показників ЕКГ вас відвезуть на лікування в кардіологічне відділення лікарні. Чим швидше вас госпіталізують, тим швидше в результаті проведеного лікування нормалізується робота серця.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9018 Подобається: 2 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс