Молоді сири дарують відмінний настрій і здоров'я

7 червня 2012

Про те, що молоді сири входять в оздоровчі дієти в багатьох середземноморських країнах, доводилося чути не один раз. Чим же вони такі гарні? Про це ми і попросили розповісти доцента кафедри гастроентерології, дієтології та ендоскопії НМАПО імені П. Л. Шупика Надію Дмитрівну Опанасюк.

Молодий сир моцарела продають у вигляді кульок, замочених у розсолі, тому що він довго не зберігається.
Молодий сир моцарела продають у вигляді кульок, замочених у розсолі, тому що він довго не зберігається.

- Молоді сири - це один з різновидів м'яких сирів, за виглядом вони щось середнє між твердим та м’яким сиром. Молоді сири ще називають незрілими сирами, а від твердих сортів вони відрізняються способом приготування. Як і тверді, їх готують з молока вищої якості шляхом сгущення (додавання молочнокислих бактерій, сичугових ферментів, болгарської палички).

Основна ж відмінність рецептури приготування молодих сирів у тому, що вони не мають потреби у тривалій витримці, а готові до вживання практично відразу. До молодих сирів також належать і ропні сири, батьківщиною яких є країни зі спекотним кліматом. Найбільш відомі молоді сири: фета, бринза, моцарела, сулугуні.

- Чим же вони такі корисні?

- Дієтологи одностайні в думці, що молоді сири є набагато кориснішими своїх зрілих побратимів, і навіть рекомендують включати їх у деякі дієти.

До складу сирів цього виду входить вода, казеїн, молочний цукор, мінеральні солі та жири. За вмістом вітамінів і кальцію молоді сири цілком на рівних зі зрілими, але при цьому корисні речовини, які в них містяться, легше засвоюються.

Крім кальцію, у молодих сирах присутні потрібні організму макроелементи: магній, фосфор, натрій, калій і мікроелементи: мідь, марганець, цинк, залізо. Багаті молоді сири вітамінами А, РР, С, Е, а також вітамінами групи В. Крім того, білок, що міститься в цих сирах один з найлегших, а сусідство з сичуговим ферментом посилює цю якість. Молоді сири, а вірніше багатий склад речовин, що міститься в них, поліпшує роботу серця, печінки, нервової системи, зміцнює кісткові та м'язові тканини, регулює обмін речовин.

- Говорять, що молоді сири викликають створення організмом шкідливого холестерину?

- Також як і зрілі сири, молоді багаті жирами, але в них жир перебуває в емульгованому стані. Це значить, що для його перетравлення не потрібно багато жовчі, тобто в результаті цей жир не перетворюється на “шкідливий” холестерин.

Крім того через велику кількість сироватки, що входить до складу молодих сирів, вони набагато менш калорійні, ніж тверді сорти. І якщо зрілий сир рекомендують вживати не частіше одного разу на тиждень і в невеликих кількостях, то молоді сорти можна сміливо включати в раціон 3-4 рази на тиждень - нічого крім користі для здоров'я від цього не буде.

- Кому рекомендований молодий сир?

- Практично всім. Особливо показаний він людям, що мають діагноз “діабет” або “порушення обміну глюкози”. Лактози (молочного цукру) у ньому значно менше, ніж у зрілих сортах, тому цей сир є відмінним джерелом кальцію і при цьому не “навантажує” організм зайвим цукром.

Але навіть у найкориснішого продукту є обмеження - про це не слід забувати. Так, вводити у раціон ці сири рекомендують не раніше, ніж з шести років, адигейський можна з трьох. Через солоність не рекомендовані молоді сири вагітним жінкам і людям з хворими нирками. Також, тим, хто страждає ожирінням, краще проконсультуватися з фахівцем: дієтологом або гастроентерологом. У цьому випадку можуть бути рекомендовані певні сорти і в обмежених кількостях.

- Як найкраще вживати молоді сири?

- Вживати молоді сири можна як самостійний продукт, також рекомендовано включати їх до складу багатокомпонентних страв. Наприклад, бринза внесе солону нотку в несолоний овочевий салат, а адигейський сир, нейтральний за смаком, імпонує фруктовим салатам і легким десертам.

До речі, щоб усунути зайву на ваш погляд сіль із бринзи, варто вимочити її в чистій холодній воді - надлишок солі нейтралізується.

- Як вибрати самий-самий..?

- Потрібно пам'ятати, що молоді сири не тільки швидко готуються, вони також швидко псуються. Їхній термін зберігання дуже обмежений. Тому, вибираючи молодий сир, перше, на що потрібно звертати увагу, так це на дату виготовлення і строк зберігання.

Якщо виробник відміряв своєму продукту кілька місяців, задумайтеся, за рахунок чого? Швидше за все, у сир були додані консерванти, що нівелюють користь цінного продукту. Якщо, крім передбачених рецептурою молока, ферментів і солі, до складу сиру включені ще якісь речовини, краще відмовтеся від такого делікатесу.

Ще один важливий критерій вибору - географічний фактор. Ідеально, якщо батьківщина сиру і країна-виробник збігаються. Так, найкращий сулугуні виготовляється в Грузії - ця гірська країна є його батьківщиною, а сир фета італійського походження. А ось сири брусс і кайбот - національна гордість французів.

Немаловажний фактор і органолептичні показники продукту: зовнішній вигляд сиру, його смак і запах.

До речі, сир належить до тієї категорії продуктів, що дозволяється дегустувати перед здійсненням покупки. Якісні молоді сири мають приємний вершковий аромат, запах повинні мати свіжий, у жодному разі не затхлий. На смак молодий сир свіжий, адже на те він і молодий! А ось вловивши “хімічний” присмак, краще відмовтеся від продукту. Те ж саме зробіть, якщо сир має неоднорідний зовнішній вигляд або упаковка, у яку він одягнений, здулася.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 8029 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс