Як правильно вимірювати тиск

1 березня 2018

Згідно з недавно проведеним дослідженням, кожний третій власник домашнього тонометра проводить вимірювання неправильно, при цьому регулярно одержуючи невірні результати. Як не допустити помилок?

ЦЕ ПОТРІБНО ВСІМ

Багатьом з нас відомо, що вимірювати власний тиск потрібно регулярно. Адже далеко не завжди його підвищення або зниження відчувається фізично.

Головний біль, слабкість, запаморочення й шум у вухах цілком можуть супроводжувати ці зміни, але можуть і бути відсутніми. Найчастіше навіть при критичних цифрах тиску люди цілком пристойно себе почувають. Тому покупка тонометра – справа необхідна для кожної родини. 

Особливо потрібна ця річ людям літнім і не зовсім здоровим, а також вагітним жінкам. При багатьох станах за тиском потрібно стежити постійно, проводячи вимірювання по кілька разів на день. Хоча лікарі рекомендують регулярно контролювати артеріальний тиск усім, кому близько і більше 40 років. Завдяки цій нескладній дії буде набагато простіше підтримувати здоров'я своєї серцево-судинної системи і захищатися від таких небезпечних захворювань, як інфаркт і інсульт.

ВАЖЛИВІ КОЖНІ 10 ММ

Не варто думати, що небезпечні тільки величезні стрибки тиску. Дослідження показали, що підвищення цього параметра всього на 20/10 мм рт. ст. збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 30%, а ризик смерті при наявності таких хвороб у цьому випадку зростає вдвічі. У людей з неконтрольованим високим тиском у 7 разів частіше розвиваються порушення мозкового кровообігу (інсульти), у 4 рази частіше – ішемічна хвороба серця, у 2 рази частіше – поразки судин ніг.

Тому регулярно контролювати й вірогідно знати рівень свого кров'яного тиску – це не ознака іпохондрика, а звичка людини, що відповідально ставиться до свого здоров'я. Але є одне «але»: користь принесуть тільки правильні вимірювання.

Якщо показання приладу будуть хронічно показувати менші цифри тиску, чим є, то це не тільки не допоможе людині запобігти серцево-судинній катастрофі, але й не дозволить вчасно звернутися за медичною допомогою, і відповідно захворювання буде прогресувати. Якщо ж тонометр, навпаки, буде регулярно завищувати показання, то великий ризик нашкодити собі, приймаючи непотрібні ліки для зниження тиску, що теж зовсім небезпечно.

ЧОМУ ВІН БРЕШЕ?

Найчастіше помилкові показання виникають через неправильне використання приладу для вимірювання тиску.

Якщо говорити про механічні тонометри, то помилки в показаннях, як правило, пояснюються відсутністю спеціального навчання у користувачів, у зв'язку із чим вони невірно використовують обладнання. 

Також причина може бути у фізичних особливостях людини, що виробляє вимірювання (наприклад, наявність проблем із зором або слухом). До перекручених результатів приводить і неправильний вибір манжети – не відповідний до обсягу руки. 

Для правильного вимірювання важливі навіть найдрібніші деталі: наприклад, показання можуть суттєво коливатися, якщо повітря в манжету буде накачуватися занадто повільно або надто швидко, або якщо манжета надягнута занадто туго або на руку поверх одягу. Крім того, показання механічного тонометра – приладу, чутливого до шумів у приміщенні, – можуть залежати від точності розташування голівки фонендоскопа щодо артерії. 

Загалом, правильно користуватися цим приладом – ціла наука. Тому більшість людей купують для домашнього використання автоматичні прилади. Але й вони теж не завжди дають правдиві результати. Ні, справа зовсім не в тому, що «механіка» надійніше «автоматики». Якщо прилад якісний, він буде працювати добре й у тому і в іншому випадку. Адже набагато важливіше не конструктивні особливостей приладу, а його правильне використання.

ЩО ПРИВОДИТЬ ДО ПОМИЛКОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ТИСКУ

1. Неправильне положення руки щодо рівня серця

Вплив на показники: якщо рука нижче рівня серця, будуть завищені показники, якщо вище – то занижені.

Як правильно: cередина плеча з накладеною манжетою повинна бути на рівні серця.

2. Невірний вибір розміру манжети і її неправильне розташування на плечі

Вплив: перекручені показання. 

По ширині охоплення манжети має становити близько 40% окружності плеча і не менше 80% його довжини. Нижній край манжети має перебувати на 2-3 см вище від ліктя.

3. Відсутня опори для спини

Вплив: завищені показники.

Вимірювати тиск потрібно сидячи, опираючись на спинку стільця, або лежачи.

4. Розмова або різкі рухи рукою

Вплив: перекручені показання.

Слід зберігати мовчання і спокій.

5. Прийом міцного чаю або кави, а також паління. Вимірювання на повний шлунок

Вплив: завищені показання.

Не слід до вимірювання активно рухатися, курити, пити каву. Краще проводити вимірювання через 1-2 години після їжі.

6. Емоційний стрес, зокрема синдром білого халата

Вплив: завищені показання.

Вимірювати тиск потрібно в спокійному стані.

7. Переповнення кишечнику або сечового міхура

Вплив: завищені показання.

Спочатку – у туалет, потім – вимірювання.

8. Використання судинозвужувальних крапель для очей або для носа менш чим за 1,5-2 години

Вплив: завищені показання.

Не проводити вимірювань протягом 2 годин після застосування ліків.

9. Друге вимірювання без тимчасового інтервалу

Вплив: перекручені показання.

Повторно можна вимірювати тиск не раніше чим через хвилину. Тиск на правій і лівій руках може відрізнятися на 10-20 одиниць - це нормально.

ДО РЕЧІ

Зап'ястні автоматичні тонометри, які чомусь багато хто вважає менш надійними і невідповідними для людей старше 45 років, насправді нітрохи не поступаються звичайним тонометрам з манжетою на плече (якщо тільки при вимірюванні зап'ястя розташовувати на рівні серця).

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2484 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс