Що потрібно знати перед тим, як здавати аналізи

13 лютого 2013

Регулярні обстеження не дуже популярні, але вони необхідні. При оцінці результатів лабораторних досліджень лікар зіштовхується з рядом факторів. Йому необхідно врахувати вік, стать пацієнта, фізіологічний стан (вагітність, пологи, менструальний цикл, менопауза). Однак є фактори, що залежать тільки від пацієнта, які можуть вплинути на результати лабораторних досліджень. 

Здавати кров для проведення будь-якого аналізу потрібно натще, тобто через 10-12 годин після останнього прийому їжі (цей час потрібен для переварювання, усмоктування та засвоєння їжі клітинами організму). Це дуже важлива умова для оцінки обмінних процесів.

Крім того, якщо здати кров після прийому їжі, у ній буде міститися велика кількість жирів (отут лікаря не обдуриш!), і проведення дослідження або буде неможливим, або отримані результати будуть сильно перекрученими. А це може привести до неправильного, необґрунтованого лікування.

Якщо ви на дієті або голодуєте, то організм змушений використовувати у якості енергії не глюкозу, що надходить з їжею, а жирні кислоти, які знаходяться у жировій тканині (адже саме тому ми худнемо). Але при цьому також посилюється розпад білків, що приводить до зниження еластичності шкіри, появі зморшок. Нігті й волосся стають тьмяними і ламкими, людина виглядає старше свого віку.

При тривалому повному голодуванні руйнуються білкові структури клітин всіх органів. А якщо голодування триває більше 40 днів, виникають необоротні наслідки, починають руйнуватися тканини й органи, людина може загинути.

Все це відбивається і на показниках обміну речовин. Так, при голодуванні більше 48 годин може підвищитися рівень білірубіна крові, при голодуванні понад 72 годин відзначається зниження концентрації глюкози до нижньої межі норми, підвищення вмісту вільних жирних кислот, сечовини.

Вживання жирної їжі може привести до підвищення рівня калію, триацилгліцеридів (ТАГ), лужної фосфатази.

Надмірне білкове навантаження (м'ясна, білкова дієта) збільшує вміст аміаку та сечовини, що значно підвищує навантаження на печінку і нирки внаслідок виведення цих речовин з організму, приводить до появи уратів у сечі. Особливо таке харчування протипоказане хворим з порушеннями функцій печінки та нирок.

Банани, ананаси, томати, авокадо багаті серотоніном. Серотонін заспокоює нервову систему, однак при дослідженні сечі на 5-оксиіндолуксусну кислоту необхідно виключити ці продукти за три дні до здачі аналізів, інакше результати будуть завищеними.

Вживання кави, міцного чаю, коли, напоїв, що містять кофеїн, викликає:

- підвищення в крові та сечі катехоламінів, вільних жирних кислот, глюкози, кортизолу, карбоксигемоглобіну, кількості еритроцитів і лейкоцитів;

- зниження толерантності до глюкози;

- підвищує секрецію шлункового соку, соляної кислоти, пепсину;

- приводить до збільшення діурезу, зниженню відносної щільності сечі.

Прийом алкоголю підвищує концентрацію лактату, сечової кислоти і триацилгліцеридів і знижує рівень глюкози в крові.

У курців підвищений рівень с-реактивного білка, що доводить наявність у них хронічного запалення в бронхо-легеневій системі. Крім того, паління приводить до підвищеного зв'язування гемоглобіну з вигарним газом, що унеможливлює доставку кисню до органів і тканин. Щоб упоратися з цим, імунна система збільшує кількість і розміри еритроцитів, рівень гемоглобіну. Тому високий рівень гемоглобіну й еритроцитів у курців не є показником здоров'я. Це лемент організму про допомогу!

Паління сприяє розвитку атеросклерозу (підвищуються ЛПНП), хибно завищує вміст глюкози крові, сприяє розвитку пухлинних процесів (підвищується вміст раково-ембріональних антигенів).

Напередодні лабораторного дослідження необхідно зменшити фізичні навантаження. Після одногодинного інтенсивного фізичного навантаження активність деяких ферментів може залишатися підвищеною протягом доби.

Тривалі фізичні навантаження приводять до підвищення в крові рівня статевих гормонів, включаючи чоловічі статеві гормони (тестостерон, андростендіон). Це приводить до збільшення м'язової маси і підвищує кількість лютеїнізучого гормону в крові.

Деякі лікарські засоби можуть впливати на результати лабораторних досліджень. Пероральні контрацептиви, діуретики (гіпотиазід) хибно завищують рівень кальцію крові.

Парацетамол, аскорбінова кислота, фуросемід завищують рівень глюкози. Вакцина проти гепатиту В, пероральні контрацептиви, вітамін А підвищують швидкість осідання еритроцитів (СОЕ). Антибактеріальні препарати, аспірин, індометацин знижують рівень гемоглобіну крові. Тому, якщо можливо, прийом лікарських препаратів до дослідження крові повинен бути припиненим, або потрібно повідомити лікареві про прийняті ліки.

Неприпустимо при заборі крові з вени працювати кистю руки (стискати і розтискати кулак), а також використовувати джгут більше 2-х хвилин. Це приводить до помилкового завищення концентрації білірубіну, факторів згортання крові, клітин крові, гормонів, холестерину, кальцію.

Для одержання достовірних результатів лабораторних досліджень необхідно:

- перед дослідженням утриматися від фізичних навантажень, стресу і прийому алкоголю, не курити хоча б протягом години до забору крові;

- за 2-3 дні до дослідження потрібно обмежити прийом жирної, смаженої і гострої їжі;

- не приймати їжу після вечері (а саму вечерю зробити легкою): можна пити тільки воду і ні краплі соку, чаю, кави (тим більше із цукром);

- напередодні здачі аналізів лягти спати у звичайний для вас час і підвестися не пізніше, ніж за годину до узяття крові.

Рекомендується здавати кров у ранні ранкові години, причому до проведення лікувальних і діагностичних процедур (УЗД, масажу, фізіотерапії, рентгенологічних досліджень).

Пам'ятайте, що для правильної оцінки й порівняння отриманих результатів лабораторних досліджень рекомендується виконувати їх в однаковий час в одній і тій же лабораторії.

Важливо повідомити лікуючому лікареві про прийняті лікарські препарати, навіть якщо це тільки пероральні контрацептиви.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 8168 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Традиційна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс