Ковбасні міфи

4 квітня 2013

Починаючи з 2005 року Незалежний центр експертиз "Тест" провів 9 комплексних тестувань ковбас вітчизняного виробництва. Часту перевірку цієї продуктової галузі фахівці пояснюють, у першу чергу, сумнівною якістю українських напівфабрикатів і небажанням виробників що-небудь змінювати.

Узимку під прицілом "Тесту" опинилися "дитячі" варені ковбаси, у яких фахівці центру експертиз знайшли кишкову паличку та повний спектр небезпечних мікробіологічних показників.

ЦІНА VS ЯКІСТЬ

Відповідно до Держстандарту, маркування з позначкою "дитяче" допускається тільки на продуктах дитячого харчування. Всі інші товари, у тому числі й м'ясні напівфабрикати, не повинні мати на своїх етикетках відмітних знаків "дитячості".

Але проблема варених ковбас, що тестувалися, полягає не тільки в некоректності маркування, але й у невідповідності реального складу тому, що зазначений на етикетці.

"На жаль, не всі інгредієнти можна виявити, є пробіли в методиках, часом небажання лабораторій освоювати нові методики. Наприклад, цікаво пошукати барвники в ковбасах і сосисках, адже при варінні сосисок вода часто офарблюється і це лякає споживачів. Не менш цікаво перевірити співвідношення свинини і яловичини в ковбасах, наявність курятини", - пояснила Ніна Кальдій, керівник відділу тестувань. 

Для тесту дослідники відібрали 9 марок ковбас вітчизняного виробництва, які нібито призначалися для дітей. За результатами дослідження, загальну оцінку якості "відмінно" одержали "Ятрань" і "Луганські делікатеси". При цьому ковбаса "Ятрань" - найдорожчий зразок: кілограм цього продукту обійдеться в 61,45 грн. Другий "відмінник" уступає за ціною: 1 кг ковбаси "Луганські делікатеси" обійдеться в 54 грн. А якщо до цього додати ще три ковбаси, які одержали "добре", то виходить, що споживачеві все-таки є з чого вибирати.

Загальна оцінка "добре" у ковбас "М'ясна крамниця", "Премія" і "Тульчин". Причому ковбаса "М'ясна крамниця" - найбільш доступний за ціною зразок у тесті - 35,28 грн за 1кг.

Ковбасі "Фарро Кременчукм’ясо" загальна оцінка була знижена до "задовільно" через зауваження за складом. Більш істотні зауваження до складу виявилися у ковбас "Алан", "Поліс" і "Русанко".

"У цілому тест "дитячих" ковбас порадував: два "відмінники" і 3 "хорошисти" з 9 - це не мало. Якщо чесно, ми очікували гірших результатів за складом. У планах - тести з цільнокускових виробів типу буженини, адже не секрет що існують способи фальсифікації й у цьому сегменті", - підсумував результати тесту Валентин Безрукий, президент Центру експертиз "Тест".

РУЙНІВНИКИ МІФІВ

Після одержання результатів тесту дитячих молочних ковбас, співробітники центру експертиз вирішили спростувати кілька популярних міфів про ковбасу. 

Міф №1. У ковбасі немає м'яса.

М'ясо в ковбасі є, причому не так вже й мало. До сирокопчених ковбас по сировині взагалі претензій немає. Та й з вареними ковбасами не все так вже і погано. У ході декількох тестувань було виявлено, що основу варених ковбас і сосисок становить кутерований фарш, отриманий з м'ясної сировини. Тест дитячих ковбас - не виключення. Можливо, з високосортної вирізки ніхто варені ковбаси не робить, але грубих хрящів, сухожиль, кісток або взагалі чогось, що не можна було б ідентифікувати в значних кількостях (більше 1%) у варених ковбасах виявлено не було.

Міф №2. Ковбаса - це суцільна соя.

Соя є найбільш популярним замінником м'яса, але не для варених ковбас. Якщо в котлетах і пельменях виявляється сої до 80%, то у варених ковбасах вміст сої не перевищує 10%. У сирокопчених ковбасах сою й зовсім не знаходили. У тесті дитячих ковбас соя була виявлена в ковбасі "Поліс" - 6%; 3% сої містила ковбаса "Алан", 1,2% сої в ковбасі "Русанко". У соєвих замінників м'яса крім плюсів, є й недоліки: специфічний смак і не така вже мала ціна. Тому пошук більш дешевих замінників м'яса не припиняється.

Міф №3. Ковбаса - суцільний крохмаль.

Це теж тільки міф. Кількісно крохмаль у варених ковбасах визначається стандартним методом. Кількість цього замінника в попередніх тестуваннях доходила до 6%. У цьому тесті дитячих ковбас крохмалю виявилося набагато менше. Крохмаль у кількості 1% був виявлений тільки в "Фарро Кременчукм’ясо". Одночасно з визначенням крохмалю в ковбасах була перевірена наявність лактози - молочного цукру. У більших або менших кількостях лактоза була виявлена у всіх протестованих дитячих ковбасах, що правильно і не дивно: у складі всіх значитися молоко або молочні продукти.

Міф №4. Вся варена ковбаса - неїстівна.

Чути, що ковбаси нині "не ті" - не рідкість. Але практика показує зворотне: під час анонімних дегустацій не так вже і багато ковбас одержують погані оцінки за смак. У тесті дитячих ковбас істотні зауваження були до ковбаси "Русанко", оскільки вона була занадто яскравого рожевого кольору. Дитяча ковбаса повинна являти собою на розрізі рожевий або ясно-рожевий фарш, рівномірно перемішаний. І ніяких сірих плям і порожнеч. Консистенція повинна бути пружна, а смак і запах -  характерні для вареної ковбаси, з ароматом пряностей. Смак повинен бути в міру солоний, без стороннього присмаку й запаху.

Міф №5. На етикетках однаково нічого не пишуть.

Зауваження до маркування - не рідкість у тестуваннях. Однак вітчизняні продукти харчування оформляють все грамотніше і грамотніше. Так, до дитячих ковбас зауваження виявилися наступними. Як і раніше багато виробників не пишуть коди Е при харчових добавках у складі своєї продукції. Також багато хто в харчовій цінності не вказує вміст вуглеводів при тому, що в складі заявлений цукор. На етикетці продукції "Поліс" немає слова "ковбаса" як такого, у "Алан" і "Фарро" дрібний шрифт. На ковбасі "М'ясна крамниця" дата виробництва нанесена тисненням на кліпсі, не дуже зручно її там розглядати. Хоча, звісно ж, найголовніше питання з маркування стосується чесності перерахування інгредієнтів складу.

За матеріалами: Обозреватель
 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6814 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Куточок споживача»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс