Кабачок або «літній гарбуз»

29 квітня 2013

Кабачок - найближчий родич гарбуза. Однак на відміну від нього плоди кабачка їдять зазвичай протягом 7-12 днів після їхньої появи на світ. І не варто шкодувати про розміри: чим молодший кабачок, тим він ніжніший та смачніший.

Кабачок можна їсти сирим, маринувати (при цьому не треба чистити плід від шкірки та насіння - вони зовсім не грубі), варити, тушкувати, запікати, фарширувати (причому найрізноманітнішими начинками), коптити на грилі, робити з кабачка варення, індійську приправу чатні, класти в салати, оладки або суп. І що дивно: кабачок завжди слухняно приймає смак тих продуктів, з якими його сполучають.

Кабачок однолітня трав'яниста рослина. Його плоди відрізняються довгастою формою, а колір може бути зеленим, жовтим і білим. Є й смугасті кабачки. Слід також зазначити, що насіння кабачків зберігає свою схожість протягом 6-8 років. Оптимальною температурою для його росту є 20-25°С, а починає проростати воно і при 8-9°С. Сходи досить добре переносять похолодання до 3-5°С, але заморозки можуть погубити культуру. Тому кабачки належать до теплолюбних рослин.

Кабачок приходить до нас на стіл вже в середині літа, коли вже багато зелені, та найчастіше залишається непоміченим. У силу того, що кабачок не має сильного та звабного аромату і яскравого розцвічення, ми можемо його спочатку і проігнорувати. Однак цей овоч має масу корисних властивостей. Кабачок містить велику кількість калію, кальцію, фосфору та магнію. І найголовніше - речовини, які присутні в ньому, попереджають ожиріння, а також заважають накопиченню холестерину. Кабачок, приготовлений на парі рекомендується навіть хворим панкреатитом і взагалі, людям з ослабленим травленням.

Існує два основних способи вирощування кабачків: за допомогою розсади та насінний. Якщо ви хочете отримати досить ранній урожай, то віддайте перевагу розсадному способу. Висівати насіння в такому випадку оптимально у першій половині квітня. Перед посівом варто загартувати насіння звичайним способом, тобто остудити до 0°С і залишити в такому стані на добу - дві, а потім тільки висівати в ґрунт.

Досить популярним є спосіб підготовки насіння методом прогрівання. При температурі близько 50-60°С можна витримати насіння 5-6 годин або протягом 5-6 діб потримати на сонячному і теплому підвіконні.

Як показує досвід, плоди, отримані з рослин вирощених розсадним методом, підходять для літнього споживання, однак не занадто довго зберігаються.

Якщо ви зацікавлені в тому, щоб урожай радував вас всю зиму, то починайте сіяти насіння безпосередньо в ґрунт у перших числах червня, при цьому воно повинно вже добре проклюнутися, а ґрунт - досить добре прогрітим. Плоди кабачків у такому випадку будуть зберігатися аж до наступної весни.

Якщо ще бувають заморозки, то грядку краще прикрити плівкою доти, поки вони не пройдуть. В ідеалі земля повинна прогрітися до 12-13°С. Можна, звичайно, сіяти й сухе насіння, але краще віддати перевагу пророщеному варіанту.

Даний овоч можна посадити практично на будь-якій ділянці вашого городу, основна умова - багато сонця та відсутність сильного холодного вітру. Однак варто враховувати, що, якщо ви плануєте вирощувати кабачок на місці, де торік були йому подібні, або інші гарбузові, то врожай навряд чи вас порадує достатком. Як правило, у таких випадках буде багато пустоцвіту, а ймовірність розвитку хвороб стає вищою. Найкращими овочами для сівозміни, коли справа стосується кабачка, є картопля, капуста, а також бобові. Добре росте кабачок і на дернині. Загалом кажучи - кабачки не вимогливі до ґрунту, але краще якщо він буде вдобреним.

Що стосується самої техніки посадки, то кращий варіант - це квадратно-гніздовий, з відстанями між рядами 60-80 см. Кабачок - рослина достатньо велика і плоди його не дрібні. На перехресті рядів необхідно зробити лунки по 10-12 см у глибину, у які кладуть близько 0,5 кг перегною. Потім відбувається полив і розкладка пророслого насіння. В одну лунку можна класти 2-3 насіннячка кабачка. Зверху укладається земляний шар товщиною 3-4 см.

У процесі росту необхідно рихлити міжряддя, видаляти бур'яни, підживлювати, захищати від заморозків і хвороб. Варто стежити, щоб після дощів не утворювалася земляна кірка, тому необхідно періодично рихлити землю, не зачіпаючи при цьому кореневу систему. Якщо кущ істотно розростається, то не забудьте зрізати пару листочків. У такому випадку сонце краще потрапляє на молоді зав'язі. Видаляти необхідно найбільш велике та старе листя, а також листя, що торкається землі - вони розсадник для слимаків і равликів.

Для кращого і якнайшвидшого запилення квіток кабачка можете використовувати мед, розведений водою. Потрібно іноді вранці обприскувати рослину, бджоли і джмелі швидко відреагують на принаду.

Тепер про важливу складову гарного урожаю кабачків - полив. Він повинен бути регулярним. Поливати кабачки треба винятково під корінь. Листя при цьому повинне залишатися сухим. Розрахунок води приблизно наступний: 5 літрів води на рослину до моменту цвітіння, 10 літрів під час активного плодоносіння. Поливати найкраще теплою водою з бочки. Холодна вода може викликати гниття молодих зав'язей. Періодично при поливі можна у воду додавати підживлення - розведений гній-коров’як або пташиний послід, деревний попіл, мінеральні добрива в мінімальній кількості.

Не забудьте, що кабачки, які ви плануєте запасати на зиму, необхідно зрізати ножем, залишаючи при цьому плодоніжку не менше 5-6 см. Дана особливість збільшує ймовірність гарної схоронності овочу. Що стосується місця, у якому оптимально зберігати кабачки, то підійде навіть куточок під ліжком.  Оптимальне місце зберігання кабачків - сухе, темне, прохолодне (+10-15°С) приміщення.

Як правило, найбільш смачними і соковитими є плоди довжиною до 30 см. Крім того, що ви будете вживати ніжні кабачки, ваші дії провокують ріст нових зав'язей. Не варто допускати переростання плодів. Найкраще їх зрізати на стадії, коли ще не почала утворюватися серцевина. Не бійтеся зрізати маленькі кабачки. Рослина дуже плідна і нові зав'язі утворяться дуже швидко. Давати дозрівати варто тільки екземплярам, призначеним для зберігання. Їм потрібно дати утворити товсту кірку.

Для аматорів фарширувати даний овоч оптимальним вважається розмір близько 20-25 см, для маринування краще віддати перевагу більш мініатюрним розмірам. Коли зрізати кабачок, можна визначити тільки експериментально, для конкретного сорту.

Шкідників у кабачків небагато. Ростуть вони швидко і зелень їх досить жорстка. Плоди можуть ушкоджуватися градом, птахами або тваринами. Практично єдиний шкідник - це слимаки та равлики. Їх необхідно відловлювати і не допускати сильної вологості землі у міжряддях. Якщо плід кабачка призначений на зберігання - бажано ізолювати його від землі, підклавши під нього невелику дощечку або фанерку. А саму фанерку - краще покласти на камінці і т.п., щоб під нею не збиралися слимаки.

Кабачки з'явилися на наших городах досить давно. Завдяки своїм смаковим якостям і вітамінно-мінеральному складу даний овоч дуже популярний у садівників-аматорів. Виростити його дуже просто. Є навіть приказка: «Не вмієш нічого вирощувати? - Вирощуй кабачки». Вони, як правило, вдаються навіть у починаючого городника.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 9861 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Сад-город»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс