Декоративний соняшник - сонце на грядці
Соняшник - прекрасна рослина для декоративного саду. Він відмінно вписується в групові композиції й своїм яскравим цвітінням прикрашає будь-яку грядку. З декоративних соняшників виходять дуже гарні букети, які досить довго (близько двох тижнів) можуть стояти у воді.
Декоративний соняшник, або геліантус – це однолітня трав’яниста рослина, яка на сьогоднішній день поширена всюди. Його вирощують практично на всіх континентах, як культурна садова рослина. Геліантус використовується як компонент для ландшафтних композицій, вирощується в горщиках, оранжереях і у відкритому ґрунті. Його часто включають у квіткові композиції при формуванні букетів.
Назва геліантус означає «сонячна квітка». Висота такої рослини може коливатися від 60 см до 4 метрів. Існує безліч сортів декоративного соняшника, які розділяють на 3 підвиди: низькорослі, високорослі й середньорослі.
Геліантус відносять до сімейства складноцвіті, або айстрові. Ця квітка може бути як однолітньою, так і багаторічною. У наші широти геліантус був завезений з Америки. Рослина складається з гіллястого, міцного стебла, із широкими зубчастими листами на довгих черешках. На стеблі може бути до 15 суцвіть, діаметр яких коливається від 6 до 12 см, залежно від сорту. Сортів же нараховують близько 50.
Суцвіття геліантуса являє собою кошики, середина яких сформована із дрібних трубчастих квіток, а по краях розташовуються великі квітки язичкової форми. Існують також сорти соняшника декоративного з бархатистими суцвіттями. Забарвлення пелюсток залежить від сорту. На сьогоднішній день існує близько 10 варіантів забарвлення, і деякі з них є результатом селекційних робіт.
ПОСАДКА
Складностей у посадці декоративного соняшника не виникне – ця квітка росте практично в будь-якому ґрунті, але якщо створити йому ідеальні умови, він буде цвісти гарніше й довше. Назва квітки, соняшник, дає підказку на вибір ділянки для посадки – йому необхідно сонячне, відкрите місце.
Час посадки залежить від особливостей клімату, у якому він буде виростати. Важливо, щоб ґрунт уже був добре прогрітий, і минув ризик настання заморозку. Геліантус теплолюбна квітка, тому найкраще висаджувати його на початку або середині травня.
Найчастіше насіння висаджують у підготовлені лунки – відразу у відкритий ґрунт. Але, можна попередньо підготувати розсаду – так можна одержати більш раннє цвітіння. Але, у цього способу є недолік – рослина погана адаптується після пересадження.
ДОГЛЯД
Доглядати за сонячною квіткою дуже просто. Усе, що потрібно для цієї рослини – своєчасний, помірний полив, після чого необхідно розпушити ґрунт навколо чагарників. Крім цього, необхідно регулярно видаляти сонні рослини, а також періодично вносити мінеральне добриво – не частіше 1 разу на місяць, тобто, приблизно 3 рази за весь сезон.
Коли рослина почне цвісти, приблизно в липні-серпні (залежить від часу й способу посадки) можна внести також і органічне підживлення. Після завершення цвітіння насіння збирають і зберігають для висадження на наступний рік. Пізньої осені декоративні соняшники знищують із коріннями, землю перекопують і вносять добрива. Через 2-3 роки рекомендується перемінити ділянку для посадки геліантуса.
РОЗМНОЖЕННЯ
Багаторічні сорти можна розмножувати вегетативним способом – живцюванням або поділом кореневища. Але, у наших кліматичних умовах геліантус вирощують, як однолітню рослину, тому розмножують, в основному, насінним способом. Цей варіант розмноження більш простий і ефективний, адже насіння добре зберігають схожість протягом 5 років.
ХВОРОБИ
Геліантус не має стійкості до захворювань. Його часто вражає несправжня борошниста роса, а також бура плямистість і іржа. Із цими проблемами можна впоратися розчином фунгіциду,а уражені ділянки вилучити.
Профілактика таких захворювань полягає в помірному поливі, контролі над вологістю ґрунту й своєчасному знищенні шкідників – переносників інфекцій. Що стосується шкідників – найчастіше соняшник буває атакований шипоноскою, вусачем (агапантією соняшниковою) і міллю. Упоратися з ними можна за допомогою хімічних інсектицидів.
Декоративний соняшник виглядає дуже затишно на будь-якій ділянці, і своїм яскравим цвітінням доповнює різні композиції. При дотримуванні мінімальних правил догляду, можна виростити здорові й гарні рослини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5433 |
|
© Газета Домовик 2012-2023