Заходи боротьби з борошнистою росою на аґрусі
Сферотека або борошниста роса — це грибкове захворювання, здатне погубити дорослий здоровий кущ аґрусу. Дрібні спори грибка широко поширюються за допомогою вітру або комах, які переносять їх на своїх лапках.
Захворювання повторюється кілька років підряд. Спочатку його поява сприяє зниженню врожайності, потім ріст рослини пригнічується, воно марніє, зрештою, неминуче гине, якщо не почати боротьбу вчасно. На молодих листиках, пагонах, квітах, навіть зав’язях і плодах поселяються борошнисто-росяні гриби, які розбудовують свою грибницю. Вона спочатку має вигляд тонкої павутинки, потім ущільнюється до білого борошнистого нальоту, а коли розростеться, перетворюється в коричневий повстяний кокон, що вкрив усі уражені частини рослини.
Сферотека зимує на опалих ягодах, на уражених гілочках, а навесні, коли розпускаються бруньки, викидаються нові спори, що дозріли після зими.
Ягоди найбільш уразливі на початку свого розвитку. Після того як плід виріс до половини свого дорослого розміру, він стає вже більш стійкими до захворювання, та й уся рослина теж. Тому важливо затримати дозрівання й викид спір, а це досягається застосуванням фунгіцидів. Дуже небезпечне потрапляння спор саме на початку вегетації, коли тільки розпускаються бруньки, ростуть пагони. Через місяць або два вони вже не заподіють стільки шкоди. Робити обробку куща провесною – це значить, вживати необхідних заходів по боротьбі із зараженням. Оброблена рослина не тільки легше перенесе хворобу, але ще й у наступному році менше буде уражатися спорами.
ЯК РОЗПІЗНАТИ
Наприкінці травня на молодих листочках аґрусу нерідко можна побачити ніжний білий наліт — немов борошном посипали на нижні гілки куща. Це говорить про те, що рослина вже уражена сферотекою, потрібно починати боротися негайно.
Багатьом доводилося бачити ягідку, покриту легкою павутинкою або білим нальотом, або, що ще гірше, коричневою кіркою. Таку ягоду їсти вже не можна.
Хвороба в запущеній стадії виглядає як тверда коричнева кірка на ягідці, як темний повстяний кокон, що заплутав увесь кущик, хирлявий і висушений, зі скривленими гілочками, що перестали рости.
ЯК БОРОТИСЯ
Методи боротьби бувають різні, але те, що необхідно терміново вживати заходів – це безумовно. Найперше, що потрібно зробити, запідозривши зараження борошнистою росою, це уважно роздивитися всю рослину, обірвати всі листи й пагони, на яких виявлені хоч найменші сліди сферотеки. Заражені частини рослини потрібно спалити, зробити це бажане подалі від кущів аґрусу, смородини, малини, йошти. Оскільки грибок зимує на опалому листі і ягодах під кущем, то неодмінно потрібно прибирати рослинні залишки, ґрунт навколо куща перекопувати. Щороку потрібно проводити обрізку, видаляти не тільки старі, але всі ослабілі й уражені гілки.
Дуже важливе підживлення рослин – добрива роблять аґрус більш сильним, щоб він зміг протистояти зараженню. Але важливо не переборщити з азотними добривами, тому що вони сприяють наростанню нових пагонів. Ріст зайвих гілок робить рослину більш слабкою й розширює зону можливого зараження, загущує кущ. Грибок любить тінь і вологу, занадто густий кущ створює всі умови для власної ураження.
ЗАСОБИ ДЛЯ ОБРОБКИ АҐРУСУ
Якщо ви помітили ознаки зараження, то потрібно боротися, використовуючи всі доступні методи й засоби. Звичайно, більшість садівників воліють використовувати народні засоби, які не заподіють шкоди рослині і його плодам.
Дуже ефективною в боротьбі із грибковими захворюваннями вважається молочна кислота. Потрібно взяти 1 літр молочної сироватки (кефіру або кисляку) розвести 9 літрами води й обприскати кущ тричі через три дні.
Відваром хвоща польового обприскують аґрус протягом всього сезону з періодичністю в один тиждень. А відваром пижма навесні й восени проливають землю навколо кущів.
До й після цвітіння кущ обробляють содово-мильним розчином або розчином кальцинованої соди з милом.
Тричі з інтервалом в один день на самому початку червня обприскують аґрус настоєм деревної золи, а осад виливають під корінь.
З періодичністю в два тижні весь сезон рослини можна обробляти такими біопрепаратами, як гаупсин і триходермін.
Після цвітіння можна обробити аґрус розчином аміачної селітри.
Усе це дуже діючі засоби. Але якщо вони не дадуть результату, варто вдатися до спеціальних засобів. «Топаз», «ХОМ», бордоська рідина, розчин мідного купоросу, а також спільне використання «Хома» з «Фуфаноном» або «Децисом» – це вже більш сильні препарати, їх потрібно використовувати строго в зазначений термін, перед використанням уважно читати інструкцію.
Вибираючи аґрус для свого саду, варто звернути увагу на сорти, що стійкі до борошнистої роси.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2899 |
|
© Газета Домовик 2012-2023