Осіння обрізка троянд і підготовка до укриття

17 жовтня 2020

Осінь… Час легкого смутку і приємних спогадів про літо. В саду стало тихо, він засинає до весни… А ми ходимо і неспішно збиваємо подушки і поправляємо ковдрочки нашим улюбленицям-трояндам, щоб навесні вони нас зустріли веселими яскравими пагонами! Хоча мова піде зараз не про укриття, а про осінню обрізку/

Обрізка троянд повинна здійснюватися навесні, влітку і восени. Однак, цілі сезонної обрізки, звичайно, будуть різними. Так, весняна обрізка троянд необхідна для омолодження кущів, стимуляції росту нових пагонів, і, звичайно, більш рясного цвітіння. Літня обрізка полягає, в основному, у видаленні відцвілих бутонів, щоб стимулювати зростання нових пагонів і, знову ж таки, посилити цвітіння троянд.

КОЛИ ОБРІЗАТИ ТРОЯНДИ ВОСЕНИ?

Проводять осінню обрізку, коли середня нічна температура йде в мінус (-1...-3°С). Зазвичай це середина-кінець жовтня. Не можна обрізати троянди раніше, ніж почнуться морози (хоча б в ночі), тому що будь-яка обрізка сприяє росту бруньок. Якщо обрізати перед потеплінням, бруньки можуть піти в ріст. З цієї ж самої причини з початку-середини серпня троянди обрізати не можна, це стосується і видалення відцвілих квіток.

Варто звернути увагу на те, що місця обрізки бажано відразу обробляти будь-якими протигрибковими препаратами. Якщо у вас кілька кущів троянд, це зробити не важко, проте, при великій кількості кущів справа ця досить клопітка. Добре допомагає такий простий підручний матеріал, як деревне вугілля, хоча б з мангалу.

Пагони, що не визріли. Часто трапляється так, що вже осінь на дворі, а троянди все продовжують гнати молоді пагони. Хоч і шкода, але восени ці пагони, потрібно обрізати, оскільки вони просто не переживуть зиму – замерзнуть! Причому замерзнуть вони відразу, як тільки вдарить перший морозець градусів 3-5. А потім настане потепління, і на ньому можуть оселитися грибки різного ступеня шкідливості. Тому не давайте трояндам азотні добрива, починаючи з кінця липня, натомість дайте калійні і фосфорні добрива – це стимулює підготовку куща до зими і якнайшвидшому визріванню наявних пагонів.

ОБРІЗКА ЧАЙНО-ГІБРИДНИХ ТРОЯНД І ТРОЯНД ФЛОРИБУНДА

Троянди цих груп можна обрізати до середини відрослих пагонів, і навіть нижче, особливо, якщо кущі відрізняються сильним ростом. Однак, не забувайте: обрізаємо на пів-сантиметра вище зовнішньої бруньки. Це стандартний прийом. Середня і сильна обрізка чайно-гібридних троянд і троянд флорибунда зведе до мінімуму вимерзання пагонів, якщо ви вирішите не вкривати троянди на зиму, або полегшить укриття, якщо будете укривати. Не варто лякатися – така обрізка піде тільки на користь рослинам.

ОБРІЗКА ПАРКОВИХ І МІНІАТЮРНИХ ТРОЯНД

Ці групи троянд, в принципі, не потребують осінньої обрізки. Може йтися лише про обрізку квіток і плодів. Причому робиться це дуже дбайливо і мінімально. Традиційно, варто видаляти слабкі незрілі пагони, обірвати листя, якщо воно не опало. Здорові здеревілі пагони паркових троянд не чіпають! А ось маленькі відгалуження, можна вирізати як восени, так і навесні. Лише один раз квітучі троянди восени не обрізають. Видаляють лише квітки і бутони, які відцвіли. Молоді, незрілі пагони цього року тільки прищипують.

ОБРІЗКА ВИТКІХ КРУПНО КВІТКОВИХ ТРОЯНД

Їх також не обрізають восени. Максимум, що можна робити – видалити старі квіти і плоди. Щоб зберегти виткі троянди, їх необхідно як слід укрити. Для цього їх обов’язково знімають з опор, акуратно скручують, фіксують, щоб стебла трималися поряд. Потім їх укладають на шар ялинового гілля або іншого рослинного матеріалу, і зверху як слід накривають тим же ялиновим гіллям, ящиками. Повітронепроникних плівок краще уникати. Вкриваючи цю троянду, пам’ятайте, що рослині треба чимось дихати, тому щільне накриття не буде найкращим варіантом.

ОСІННЯ ОБРІЗКА ҐРУНТОПОКРИВНИХ, СЛАНКИХ ТРОЯНД

Троянди, які можна віднести до ґрунтопокривних, не потребують обов’язкової осінньої обрізки. Однак, квіти і плоди цих троянд, звичайно, варто видалити.

ОСІННЯ ОБРІЗКА ШРАБІВ І АНГЛІЙСЬКИХ ТРОЯНL

Тут теж немає особливих складнощів. Обрізають незрілі пагони, видаляють листя і гілочки, які будуть загущувати кущ. Крім того, на кільце потрібно вирізати всі зайві, віджилі свій термін в 2-3 роки, гілки. Так, наприклад, дорослий кущ, в залежності від бажання садівника, зазвичай складається з 4-6, максимум 7-8 гілок і пагонів. Тому, якщо у вас пагонів більше, їх можна вирізати восени. А можна і навесні – це не принципове питання.

ОБРІЗКА ШТАМБОВИХ ТРОЯНД

Осіння обрізка штамбів залежить від того, до якої групи належить щеплений сорт. У будь-якому випадку не рекомендується сильна обрізка. Восени видаляють квіти, обрізають пагони, що не визріли, і готують штамб до зимівлі.

ПІСЛЯ ОБРІЗКИ ВИДАЛИМО ЛИСТЯ!

Не всі троянди в наших широтах відчувають себе нормально. Тому після перших істотних заморозків, після обрізки нам треба ще і видалити листя. Ламайте черешок убік, щоб не пошкодити бруньку у пазусі листка.

Що буде, якщо листя не видаляти? Для одних кущів не буде нічого страшного, а для інших – підвищиться ймовірність захворіти і ослабнути взимку. Адже десь листя будуть тихенько лежати до відкриття, а десь, де зими з численними відлигами, можуть і загнити.

До того ж, частина спор хвороботворних грибків зимує на листках. Тому листя і зайві пагони краще обірвати і прибрати з ділянки.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3126 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс