Секрети вирощування тюльпанів

28 лютого 2020

Немає такого саду, де б не цвіли тюльпани, й уже в березні-квітні їх гострі проростки простромлюють сніг, що тане, - починають відростати листи. А через 20-30 днів тюльпани розцвітають і їх розкішним цвітінням ми можемо милуватися до 35 днів.

Для того, щоб вирощування тюльпанів було легким і приємним, необхідно дотримуватися ряду простих правил.

ПРАВИЛА ВИРОЩУВАННЯ

Відразу на початку весни, як тільки зійде сніг (а ще краще по снігові), потрібно підгодувати тюльпани хімічними добривами - 15-30 г на 1 м2, але не більш. Вносячи добрива, постарайтеся не забути, що тюльпани погано ростуть при підвищених концентраціях солей у ґрунті й, тому слід вносити тільки половину тієї дози, яка рекомендується для цибулинних культур. Зазвичай підгодовують тюльпани нітроамофоской або спеціальними добривами для садових квітів: перша підгодівля - по снігові, друга - на початку бутонізації, третя - через тиждень після цвітіння.

За станом зовнішнього вигляду тюльпанів можна визначити, яких елементів бракує в ґрунті. Наприклад, якщо не вистачає азоту, то у тюльпана листові пластини стають вузькими й уже не в змозі зберігати вертикальне положення. Стебла й листи, при цьому, поступово здобувають червоний відтінок. При недоліку ж у ґрунті калію й фосфору, по краях листів тюльпана з’являється синьо-зелене фарбування.

Основний весняний догляд за тюльпанами полягає у видаленні хворих рослин, причому, разом із цибулиною, коріннями й прилягаючою землею. При цьому ямку заливають розчином марганцівки, який іноді рекомендують підігрівати до температури 70-100°С.

Усі агротехнічні прийоми - розпушування, прополка, підгодівлі, видалення хворих і вірусних рослин - необхідно проводити дуже обережно, щоб постаратися не ушкодити листи й коріння здорових рослин, адже саме вони «годують» цибулину.

У тюльпанів дуже швидко ростуть листи, стебла, квітки й навіть під землею йде активна робота зі збільшення в розмірах дочірньої цибулини й закладаються внучаті цибулини. І цим пояснюється їхній короткий період життя. Ці стрімкі процеси вимагають великої кількості живильних речовин і вологи в ґрунті. Тому в період бутонізації й цвітіння, особливо при відсутності дощів, необхідно регулярно поливати рослини. А також для того, щоб одержати правильно сформовану велику цибулину, що заміщає, поливати тюльпани треба ще два тижні після цвітіння.

Щоб на другий рік одержати великі квіти й щоб цибулина не розпадалася на дрібні цибулинки, не можна допускати появи насінної коробочки - коли квітка почне в’янути, потрібно відразу її видалити (обірвати руками, а не зрізати ножем). При цьому обов’язково залишити на стеблі не менше двох листів, адже за їхній рахунок будуть харчуватися майбутня квітка й цибулина.

Тюльпани люблять сонце й гарно дренований, легкий ґрунт. Як правило, цибулини викопують щороку, але якщо ви посадите тюльпани більш глибоко й не будете забувати підгодовувати їх під час росту й після цвітіння, то вони можуть рости на одному місці кілька років. Зазвичай пересаджують тюльпани через 3-4 року.

У червні, як тільки почнуть жовтіти листи, цибулини викопати, просушити в тіні й зберігати до осені в коробках, підписавши назву сорту. Цибулини тюльпанів не виносять прямих сонячних променів і, тому їх сушать обов’язково в тіні, у добре провітрюваному місці.

У вересні настає час висаджувати тюльпани на гряди. Для цього робимо траншеї шириною 30 см і глибиною близько 20 см. На дно насипаємо суперфосфат. Увага! Нагадуємо - у жодному разі не можна вносити під тюльпани гній (як і під усі цибулинні), тому що це приводить до загнивання цибулин. Спочатку розкладаємо в траншеях великі цибулини денцем униз і злегка присипаємо землею. Потім між ними саджаємо більш дрібні й знову присипаємо, а по краях викладаємо «дитинки». Зверху засипаємо землею, що залишилася. При такій посадці грядки виглядають навесні більш декоративно й немає потреби викопувати тюльпани щороку.

У малосніжні зими можливо сильне промерзання ґрунту на глибину до 20 см. Якщо температуру промерзання ґрунту до мінус 4°С тюльпани переживають без наслідків і нормально цвітуть навесні, то промерзання до мінус 9°С чревате різними деформаціями квітки. Тому після першого заморозку, коли ґрунт на ніч підмерзає, а вдень відтає краще вкрити посадки тюльпанів торфом, перегноєм, ошурками або соломою шаром 10-15 см.

ХВОРОБИ Й ШКІДНИКИ

Якщо цибулини тюльпанів проросли, але листи починають жовтіти й засихати, то можна говорити про захворювання рослини. Дуже часто хвороби поширюються після ушкоджень як кореневим цибульним кліщем, палею, жуками коваликами, так і механічних.

Симптомами фузаріозної гнилизни (фузаріозу) є: раптове пожовтіння й засихання наземної частини рослини, цибулини починають буріти й сохнути, з’являється слабкий сіруватий наліт грибниці із спорами.

Пеніцильозна гнилизна проявляється в такий спосіб: лусочки на поверхні цибулини починають жовтіти й потім швидко розростається щільне блакитнувато-зелене спороносіння. Загнивання починається із квіткових бруньок і квітконосів і дуже часто цибулина згниває повністю.

Бактеріальна гнилизна (бактеріоз) розвивається в основному як наслідок ушкодження кореневим цибульним кліщем, який харчується на донцеві й молодих коріннях цибулини, іноді захворювання провокують також і нематоди. При цій хворобі цибулини буріють і згнивають, з’являється неприємний запах.

Одним з найпоширеніших і небезпечних вірусних захворювань тюльпанів уважається вірус строкатопелюстковості. Зовні він проявляється на пелюстках тюльпанів у вигляді різноманітних смуг і крапочок, які часто виглядають декоративно й незвичайно. Однак вірус вражає всі частини рослини, сповільнює обмінні процеси, провокує затримку цвітіння й раннє пожовтіння листів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2588 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс