Гаультерія: посадка й догляд у відкритому ґрунті
Гаультерія (Gaultheria) — вічнозелений багаторічний чагарник із сімейства Вересових. Рослина виростає переважно на території Північної й Південної Америки, Австралії, Новій Зеландії, а також зустрічається в країнах Азії. Походження назви пов’язане з іменем родоначальника вчених, що займалися вивченням канадської флори, — француза Жана-Франсуа Готьє. Квітку назвали на честь цього відомого ботаніка. Деякі культурні види рослини розводять в якості декоративної прикраси на садових ділянках в різних країнах.
Гаультерія - невисокий вічнозелений чагарник. Пагони короткі, листи мають глянсову поверхню, пофарбовані в насичений зелений колір. Під час цвітіння розкриваються біло-рожеві суцвіття, які нагадують форму конвалій. Вони утворюються наприкінці травня або спочатку червня. Квітки складаються з тонких і ароматних пелюсток. Після завершення цвітіння на їхньому місці дозрівають яскраво-червоні, білі або сині ягоди. Діаметр плодів не перевищує 1 см. Ягоди разом із зеленим листям створюють ефектний контраст, завдяки чому кущики виглядають дуже привабливо поруч із іншими зеленими сусідами. Якщо правильно доглядати за гаультерією, квітка може довгий час рости на садовій ділянці без пересадження.
ВИРОЩУВАННЯ ГАУЛЬТЕРІЇ З НАСІННЯ
Посівний матеріал необхідно залишити на 3 місяця для стратифікації. Насіння гаультерії з’єднують із вологим мохом й зберігають у закритих скляних ємностях, які відправляють у холодильник. Температура зберігання повинна підтримуватися в межах 2-4 градуса. Коли насіння повністю стратифікується, їх рівномірно висівають у торф’яні контейнери, після чого тримають в освітленому приміщенні, що обігрівається, для пророщення. Як правило, через кілька тижнів з’являються перші зелені листики. Потім саджанці пікірують в окремі горщики й продовжують доглядати за ними близько 2-3 років у кімнатних умовах або теплицях. Тільки після цього здійснюється пересадження у відкритий ґрунт.
ПОСАДКА У ВІДКРИТИЙ ҐРУНТ
Для посадки гаультерії підбирають відкриту освітлену ділянку або легку півтінь. Квітка краще розвивається в кислому повітропроникному ґрунті з високим змістом торфу без слідів вапна. Важкий ґрунт можна розбавити більш пухким субстратом. Приміром, змішати верховий торф, хвойну підстилку й грубозернистий пісок у співвідношенні 3:2:1.
Розсаду гаультерії розміщають у заздалегідь викопані лунки, які повинні перебувати на відстані не менш 20 см друг від друга. Дно лунок закривають битою цеглою або галькою, дотримуючи товщини шару близько 10 см. Важливо виконувати посадку рослини таким чином, щоб коренева шийка визирала з лунки. Ґрунт навколо саджанця ретельно ущільнюють і поливають.
ДОГЛЯД У САДУ
• Полив
Режим поливу помірний. Щоб не обпалити листя, його проводять тільки у вечірній час. Гаультерію поливають 2 рази на місяць. На один кущик доводиться близько 5 л води. Якщо літо дуже посушливе, полив збільшують. Рекомендується регулярно виконувати прополку ділянки й рихлити ґрунт, забираючи бур’яни навколо пристовбурного кола. Мульчування кущів за допомогою торфу або тріски шаром 8-10 см значно спрощує завдання, оскільки коріння надовго зберігає вологу.
• Підгодівлі й добрива
Перед тем як навесні пагони почнуть активно рости, проводять стрижку кущів, що омолоджує. Це стимулює зростання і запускає процес гіллястості. Крім того видаляються старі й висохлі гілки, зів’ялі листи. Гаультерію підгодовують за допомогою мінеральних добрив. На кожний квадратний метр ґрунту вносять суміш Кеміри й Нітроамофоски. А вже спочатку літа квітку підгодовують безазотними комплексними добривами.
• Зимівля
Рослину залишають на зимівлю без додаткового вкриття. Однак коріння кущів на першому році життя утеплюють торф’яним шаром або закривають сухим листям. Якщо зиму обіцяють без снігу, гаультерію краще обкласти ялиновими гілками. Із приходом весни захисний шар забирають.
ВЛАСТИВОСТІ ГАУЛЬТЕРІЇ
Гаультерія є не тільки чудовою декоративною прикрасою для будь-якого саду, але також використовується в лікувальних цілях. Вегетативні частини рослини діють як протизапальний, сечогінний, стимулюючий, вітрогонний й знеболюючий засіб. Спиртові настої застосовують при болях у спині й ревматизмі. У тканинах квітки знаходиться арбутин, дубильні речовини, формальдегід і органічні кислоти, також метилсаліцілат — один з біологічно активних компонентів.
У народній медицині з листів куща роблять відвари й чаї, які рекомендується випивати при головних болях. Трав’яні чаї знімають утому й лікують хвороби горла. Олія, виготовлена з молодих пагонів гаультерії, додають у такі медичні препарати, як Нафтальгін, Капсин, Санітас і Салінімент. Вони призначаються в якості знеболюючого й протизапального засобу, коли людина зазнає сильного болю в суглобах. Олія має зігрівальний ефект. Її втирають на ділянки тіла, де м’язи найбільш напружені й болісно реагують. Також олію рекомендується застосовувати для лікування запалень на шкірі, ревматизму, люмбаго й фиброзита. Якщо наповнити приміщення свіжим ароматом рослини, можна позбутися втоми, поліпшити самопочуття й одержати заряд бадьорості.
Препарати на основі гаультерії забороняється приймати разом з аспірином. Рослина протипоказана до вживання вагітним жінкам, маленьким дітям або людям, які мають індивідуальну непереносимість речовин, що знаходяться у тканинах квітки. Відвари й чаї, приготовлені з листів квітки, не можна пити жінкам, що годують грудьми. Деякі компоненти, що втримуються в листах і коріннях, здатні викликати алергійні реакції на шкірі.
Рослина вважається отруйною, із цієї причини медичні препарати, у які входить Гаультерія, слід приймати після консультації в лікаря, дотримуючи визначеного дозування.
ВИДИ Й СОРТИ ГАУЛЬТЕРІЇ
Гаультерія волосиста (батьківщина Китай або гірські райони Гімалаїв). Низькорослий сіро-зелений чагарник з еліптичним або продовгуватим листям. Висота пагонів - до 10 см. Квітки у вигляді рожевих дзвіночків, довжиною не більш 4 мм. Ягоди - яскраво-сині.
Гаультерія яйцевиднолиста (Північна Америка). Гілки більш високі, ніж у попереднього виду. Листові пластинки середнього розміру, суцвіття білі, ягоди великі, пофарбовані в яскраво-червоний тон.
Гаультерія залозиста (Японія, острови Хонсю, Хоккайдо й Сікоку). Пагони високі, листові пластинки шкірясті, овальної форми. Квіти-дзвіночки пофарбовані в білий тон з опущеними голівками. Внутрішня поверхня пелюсток рожева. Довжина дзвіночків – 8 мм. На місці зів’ялих суцвіть утворюються червоні плоди.
Гаультерія Шаллон у Північній Америці користується особливою популярністю в садовому вирощуванні. Це один з найвищих представників Вересових. У квітки присутні рівні пагони, овальне яскраво-зелене листя довжиною 12 см, розташоване на рівних пагонах по черзі. Квітки у вигляді пониклого білого латаття. Дрібні червоні ягоди вважаються неїстівними.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3077 |
|
© Газета Домовик 2012-2023