Королева осіннього саду
Коли минає літо, клумби раптом офарблюються всіма кольорами веселки. Це починають квітувати айстри. Гарні, різноманітні й дуже невибагливі, вони послужать відмінною прикрасою вашого саду в той час, коли більшість рослин уже давно відквітувала. Як посадити й виростити найкращі айстри?
ОДНОЛІТНІ АЙСТРИ
Великі, волохаті та пухнаті айстри з однією голівкою на довгому стеблі, які ми звикли бачити в букетах - це однолітні айстри, вони ж калістефуси. Ця шляхетна й гарна квітка гідно цінується садівниками всього світу.
ПОСАДКА АЙСТР
Підготовкою ґрунту для майбутньої посадки айстр треба зайнятися восени. Великі квіти вийдуть, якщо айстра росте в ґрунті, який добре вдобрений і зволожений. Перекопуючи ділянку, обов'язково вносьте в ґрунт перегній. Вирощують однолітню айстру звичайно за допомогою насіння, розсадним або безрозсадним способами.
РОЗСАДА
Для розсади насіння необхідно висівати в останню декаду березня – перших числах квітня в підготовлені ящики або прямо в ґрунт теплиці, у борозенки, потім загорнути борозенки, полити розчином ясно-рожевого кольору марганцівки і накрити папером або плівкою. Щоб запобігти захворювання «чорної ніжки», насіння напередодні посіву треба опудрити фунгіцидом і пролити його розчином ґрунт. З появою сходів (3-5 днів) з ящиків знімається папір і ставляться вони у світле місце.
Як тільки з'явиться перший справжній лист, сіянці потрібно розпікірувати на відстань не більше 5-7 см один від одного в невеликі горщики або ящик більшого розміру, а можна й у ґрунт теплиці, розсада айстр не боїться пересадження.
У відкритий ґрунт розсаду айстри можна висаджувати вже в середині травня, тому що рослина холодостійка – не боїться заморозку до –3–4 °С. Висадити розсаду на постійне місце потрібно на світлому, рівному місці, щоб не допускати застоювання води при поливі або при дощі.
У готової до посадки на грядку розсади має бути добре розвинене коріння й висота надземної частини повинна складати не менше 10 см. Висаджувати рослини у відкритий ґрунт найкраще ввечері, у борозенки, залиті водою, на віддаленні одна від одної не менше двадцяти-тридцяти сантиметрів з урахуванням пишності й висоти сорту. Відстань між борозенками залишити до півметра.
Через тиждень-другий після посадки айстри можна приступитися до підживлення комплексним добривом з повторенням підживлення через місяць. Якщо утримується посушлива погода, потрібен помірний полив. Легкі піщані ґрунти вимагають постійного поливу. У цей же час саджанці айстр необхідно обробити проти можливих хвороб.
ПОСІВ У ҐРУНТ
Насіння висівають у ґрунт рано навесні, у дрібні борозенки, неглибоко засипаючи ґрунтом, рясно поливають і прикривають плівкою до появи сходів. Насіння айстр можна сіяти й на зиму (у замерзлий ґрунт, у заздалегідь вириті борозенки).
Після появи третього справжнього листочка зміцнілі сіянці проріджують на відстань між ними десять-п'ятнадцять сантиметрів. Зайві кущики намагайтеся краще не рвати, а обережно їх викопати і перенести для посадки на іншу грядку.
ДОГЛЯД ЗА АЙСТРАМИ
У порівнянні з іншими квітами на клумбах догляд за айстрами труднощів не складає. Якщо ґрунт був добре вдобрений, то під час вегетації буде потрібно лише вчасно поливати і просапувати грядки.
Якщо ви зможете хоча б один-два рази підживити айстри, це буде більше, чим достатньо, і айстри подарують вам великі квіти на потужних стеблах.
БАГАТОРІЧНІ АЙСТРИ
Вирощують айстри багаторічні на місцях, які відкриті сонячним променям (можна вирощувати й у півтіні), добре зволожені (але не вогкі). На вогких ділянках рослина піддається захворюванням. На одному місці може рости до 6 років. Кореневища розростаються досить швидко. Догляд за багатолітником нескладний. Вимагає розпушування ґрунтового шару, намагаючись не торкатися кореневої системи, і обробок препаратами від хвороб сірої гнилі та борошнистої роси.
РОЗМНОЖЕННЯ
Пересадженням і розмноженням багаторічної айстри слід займатися навесні. Розмножується рослина зеленим живцюванням. Навесні або влітку на стеблах рослини з'являються молоді пагони, які й можна використовувати для розмноження. Вони з легкістю пускають коріння, швидко вкорінюються і розростаються, кущі виходять досить міцні. Крім зеленого живцювання можливе розмноження багаторічних айстр (октябринок) діленням кореневища. Звичайно, є спосіб розмноження насінням, але це складно та малопродуктивно.
Багаторічні айстри добре використовувати в гравійних садах, у розаріях. Вони прекрасно сполучаються з очитком видним, фіалками, баданом, геранями та іншими квітковими культурами.
ВИДИ АЙСТР
Усі види однолітніх айстр поділяються на три великі класи, залежно від форми пелюсток: язичкові, трубчасті й перехідні.
У свою чергу у всіх цих класах є сорти для зрізу - які зрізують для букетів, з довгими стеблами та пишними квітками, обсадкові - довгоквітучі, з безліччю суцвіть, універсальні, які можна й на букет нарізати, і для оформлення саду висадити та горщикові, компактні.
ТРУБЧАСТІ АЙСТРИ
У цього виду айстр пелюстки у вигляді тоненьких трубочок. Сорти для зрізу - пір'ясті й трубчасті, а ліліпут обсадковий можна й у горщику вирощувати, і в саду.
ПЕРЕХІДНІ АЙСТРИ
У цього класу суцвіття із трубчастими і язичковими квітками. Тут виділяють види айстр: прості, напівмахрові та вінцеві.
У простих айстр серединка плаского кошика складається з маленьких жовтих трубочок і обрамляється декількома рядами прямих язичкових пелюсток. Сорти: Зонненшайн і Маргарита – для зрізу, Зонненкугель, Вальдерзее, Аполло - обсадкові.
Напівмахрові квіти більш об'ємні, стовбурчаться язичковими пелюстками в боки й нагору, але серцевинка однаково чітко видна. Сорти Анемоновидна і Маделін – для зрізу, Міньйон, Анмут, Розетт і Вікторія Баум - обсадкові.
Вінцеві айстри пишні та схожі на помпончики, серцевинка ледве проглядається. Сорти: для зрізу - Принцеса, Фантазія, Лаплата, Аврора, для обсадки - Помпонна, Амбрія, універсальна Принцеса букетна.
ЯЗИЧКОВІ АЙСТРИ
У язичкових айстр серцевинки з маленькими жовтими трубочками не видно зовсім. Квітка пишна, волохата, куляста.
Кучеряві айстри - ошатні стрічкові, широкі язичкові квітки, злегка в'ються на кінцях. Королева ринку, Гогенцоллерн, Каліфорнійська Велетенська і Страусове перо - для зрізу, Раннє чудо, Хризантемовидна й Комета - універсальні.
Пелюстки променевих айстр вузькі, у вигляді язичка, скручуються по довжині, але не зростаються. Радіо, Художня, Унікум і Кораллен – сорти для зрізу.
Язички в голчастих айстр схожі на голки, тонкі й скручені в довжину. Рив'єра, Краллен, Валькірія - універсальні сорти.
До язичкових айстр також відносять черепитчасті, напівсферичні й кулясті сорти.
Серед видів багаторічних айстр виділяють айстру альпійську, італійську, чагарникову, новоанглійську, або американську, і новобельгійську, або віргинську.
Айстра новобельгійська, або віргинська – кущ з пагонами від метра до півтора висотою. Кущ не відрізняється міцністю, багато сортів «розвалюються», втрачають вигляд у квітниках. Айстра новобельгійська починає квітувати наприкінці серпня. Багато сортів квітують до випадання снігу.
Айстра новоанглійська, або американська досягає у висоту 160 см. Росте стрункими, рівними, майже колоновидними кущами, що не вимагають ніяких опор. Великі напівмахрові суцвіття, різноманітне забарвлення: від білого, рожевого, лілового до фіолетового, а середина – жовта або червонясто-бура. Починають цвітіння ці айстри в першій декаді вересня. Квітують до морозів.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3038 |
|
© Газета Домовик 2012-2023