Фрезія – посадка й догляд у відкритому ґрунті

19 вересня 2018

Фрезія (Freesia) – це приваблива рослина, яка прикрашає клумби у саду. Деякі сорти підходять тільки для домашнього вирощування, наприклад, на підвіконнях або засклених лоджіях.

Фрезію відносять до роду трав'янистих багатолітників. Представники цього роду належать сімейству Ірисових. У ботанічних джерелах зустрічаються назви близько 20 різновидів цих бульбоцибулевих рослин. Найбільшою популярністю у квіткарів користується гібридний сорт, отриманий селекціонерами після схрещування окремих видів квітів.

Зростати фрезія почала в районах Південної Африки уздовж водойм і чагарників. Походження назви зв'язують з іменем Фрідріха Фриза – відомого лікаря і дослідника рослинного світу. Кущі фрезії приваблюють не тільки яскравими строкатими бутонами, але також приємним і запаморочливим ароматом, який нагадує конвалію. З цієї причини квіти найчастіше використовуються при складанні букетів, оскільки можуть тривалий час зберігати свіжість у зрізаному виді.

Фрезія гібридна досягає метрової висоти і має вигляд невисокого кущика, стебла якого оголені, а бульбоцибулина покрита прозорими темними лусочками. Вузьке листя виростає довжиною до 20 см. Бутони формують невеликі суцвіття. Численні садові варіації фрезії можуть бути пофарбовані в червоний, синій, білий або жовтий колір. На місці зів'ялих квіток утворюється коробочка з насінням.

Фрезії прекрасно доповнюють багато квітів. Їх використовують у букетах і в парфумерній промисловості. Рослина прикрашає клумби, рокарії або закриті оранжереї. Червоно-жовті фрезії відрізняються найшвидшим ростом серед інших представників цього сімейства. Про вишуканість форм і різноманітність відтінків фрезії можна писати цілі поеми. Раніше це була рослина закритого типу, але невгамовні квіткарі навчилися вирощувати її й на садовій ділянці.

ВИРОЩУВАННЯ ФРЕЗІЇ

Найбільш оптимальним місцем для розведення вважаються теплиці або оранжереї, тільки цим займаються більш досвідчені квіткарі. За таких умов вона може радувати цвітінням увесь рік. Через суворий клімат нашої місцевості рослина не переносить зимівлю на свіжому повітрі, тому восени бульби викопують. Для вирощування в кімнаті вибирають фрезію, цвітіння якої починається взимку. Квітку потрібно регулярно поливати й доглядати за нею, як і за будь-якою іншою кімнатною рослиною.

Фрезія погано переносить тінь. Ділянка, де буде рости квітка, має розташовуватися у віддаленому від протягів місці й добре освітлюватися, однак слід уникати впливу прямих сонячних променів. У якості субстрату для посадки підходить пухкий родючий ґрунт із високими дренажними властивостями. Ґрунтову суміш можна приготувати самостійно. Взяти в рівному співвідношенні торф, листяну, перегнійну і дернову землю. Грунтосуміш повинна мати низький рівень кислотності. При здійсненні посадки широколистяних і розкидистих сортів необхідно залишати більше вільного місця між кущиками.

Щоб домогтися пишного цвітіння, важливо строго дотримувати температурного режиму. Фрезії можна зрізати для букетів після повного розкриття хоча б двох бутонів. Краще зняти їх з куща після завершення цвітіння інакше всі живильні речовини будуть витрачатися впусту. Для сортів надламаної фрезії встановлюють опори. Листя потребує постійного обприскування, яке проводять у вечірній час. Тривала посуха або протяги негативно впливають на форму квітки, часто з'являються пустоцвіти.

ПОСАДКА У ВІДКРИТИЙ ҐРУНТ

Перед посадкою цибулини пророщують. З настанням весни лусочки вичищають і вимочують у розведеному розчині фундазолу близько півгодини, після чого висаджують у вазони, заповнені легким ґрунтом або торфом. Глибина посадки складає не більше 5 см. ємкості можна поставити біля вікна або зберігати на засклених лоджіях. Крім цибулин деякі садівники застосовують як посадковий матеріал насіння, однак така процедура забирає багато часу та сил. Для цього на поверхні вологого ґрунту розкладають насіння фрезії, а зверху його присипають тонким шаром землі і накривають склом. Ящики з насінням зберігають в освітленому місці. Через кілька тижнів показуються перші сходи, які проріджують після того, як вони підростуть. Посадку у відкритий ґрунт виконують у травні. Тоді вже можна не боятися, що повернуться назад заморозки.

Лунки для молодих кущиків викопують на глибину від 3 до 6 см. Це залежить від розміру бульбоцибулини. Між грядами має зберігатися відстань близько 15 см. Щоб уникнути полягання пагонів, між рослинами натягають шпагат, при досягненні ними висоти 15 см. Після посадки ґрунт навколо молодих пагонів фрезії мульчують. Тоді коріння не буде нагріватися, а ґрунт збереже вологу після поливу або дощу. Наприкінці літа на кущах утворюються квітконіжки, які порадують цвітінням до початку жовтня.

ДОГЛЯД ЗА ФРЕЗІЄЮ У САДУ

Основний догляд за фрезією полягає в поливі, прополці та підживленні. При вирощуванні фрезії у відкритому ґрунті їй потрібен родючий ґрунт і тепла напівтіниста ділянка. На ділянку цибулини розсаджують після того, як мине загроза весняного заморозку.

Коли квітка почне активно розвиватися, кущі потрібно неодноразово підживити. Їх поливають розчином аміачної селітри, після цього пару разів за місяць вносять розведені у воді калійні та суперфосфатні добрива.

Фрезії чутливо реагують на режим поливу. Коли починають утворюватися суцвіття, рослину необхідно рясно поливати, щоб ґрунт постійно перебував у вологому стані. Стебла й листя в період росту ввечері щодня обприскують, тоді волога добре всотується.

Рослина, висаджена розсадою, починає розквітати вже в липні і продовжує квітувати до жовтня місяця. Цвітіння різних сортів триває від 3 до 6 тижнів, потім полив скорочується. Бутони, які перецвіли, краще видаляти, щоб не псувати декоративний вигляд.

Під відкритим небом квітку можна тримати аж до приходу заморозку. До середини жовтня бульбоцибулини обережно викопують, обрізаючи наземну частину. Просушують їх протягом декількох днів, очищають від старої луски й коренів, сортують і зберігають у теплому місці.

ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ

Небезпеку для цієї квітки представляють ті ж шкідники, які вражають гладіолуси. До них належать: попелиця, трипси, павутинний кліщ. Через несумлінний догляд на кущах іноді з'являється гниль і фузаріоз.

Хворі екземпляри фрезії викопують, щоб запобігти зараженню вірусом здорових кущів. Бульбоцибулини, зібрані для наступної посадки, необхідно продезінфікувати, щоб вони добре збереглися. Їх вимочують у розчині марганцівки після збору і ще раз навесні, перед тим як висадити в ґрунт. Для забезпечення повноцінного і здорового розвитку кущі важливо регулярно, але помірно поливати. Поверхню ґрунту потрібно тримати вологою, однак не варто зловживати і залишати коріння у воді.

ВИДИ ФРЕЗІЇ

Найчастіше для прикраси садової ділянки застосовують фрезію гібридну. Даний сорт виведений при схрещуванні фрезії переломленої та фрезії Армстронга. Саме ці різновиди поклали початок іншим сортам, опис яких розглянуто трохи нижче.

Фрезія Амстронга – це кущик, стебла якого виростають на 65-70 см. Він має яскраві дзвоникоподібні бутони, що виливають солодкуватий аромат і збираються в короткі мітельчасті суцвіття. Білосніжна трубка прикрашена дрібними жовтуватими плямами. Початок цвітіння випадає на травень місяць, а закінчується воно наприкінці червня.

Фрезія гібридна – квітка, у якій зібрані кращі властивості всіх інших представників сімейства. Пагони цієї фрезії виростають не більше 1 м і відрізняються помітною гіллястістю. Зустрічаються двоколірні сорти.

Фрезія біла, або надламана – невисокий багатолітник з тонкими, гіллястими стеблами, на кінцях яких утворюються колосовидні суцвіття, що містять від 2 до 5 білосніжних або яскраво-жовтогарячих бутонів. Вони починають розкриватися у квітні.

Фрезія – дуже вдячна квітка, тому якщо забезпечити їй належний догляд, вона приємно порадує своїм цвітінням і дивовижним ароматом.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4584 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс