Нарциси: посадка й догляд у відкритому ґрунті

4 квітня 2018

Нарциси – чарівні представники сімейства Амарилісових, що знаменують своїм цвітінням повний вступ весни у свої права.

Будьте обережні! Цибулини нарцисів отрутні, тому працювати з ними бажано в рукавичках.
Будьте обережні! Цибулини нарцисів отрутні, тому працювати з ними бажано в рукавичках.

Віршів, легенд і переказів про нарциси складено чимало, однак більшості з нас знайомий тільки давньогрецький міф про прекрасного юнака Нарциса, що відкинув почуття гірської німфи Луни. Скривджена німфа звернулася по допомогу до богині Афродіти й була почута. Безсердечного красеня спіткала жахлива доля - він побачив своє відображення у водах лісового струмка і, закохавшись у самого себе, згинув від туги. Неживе тіло юнака не було віддане похоронному багаттю, а перетворилося на чудові запашні квітки, які з тих пір вважаються символом холодної зарозумілості і самозамилування. Несправедливо, правда? Адже нарциси так милі й привітні, що виростити їх у своєму квітнику мріє майже кожний садівник.

ВИДИ, КЛАСИ І СОРТИ

Рід нарцисів нараховує близько 60 природних видів і більше 30000 садових гібридних форм, причому кожному сорту або виду властивий власний відтінок п'янкого аромату.

Щорічно Королівське садівниче товариство реєструє кілька сотень нових сортів нарцисів, які згідно з Міжнародною класифікацією підрозділяються на 13 груп: трубчасті, крупнокорончасті, дрібнокорончасті, махрові, триандрус, цикламеновидні, жонкілієві, тацетовидні (багатоквіткові), поетичні, бульбокодіум гібриди, розрізнокорончасті, видові, інші.

КОЛИ САДЖАТИ

Традиційно посадку нарцисів призначають на вересень, оскільки вкорінення цибулин займає близько 20-30 днів. Допускається ранньовесняна посадка (друга-третя декади квітня), але в цьому випадку посадковий матеріал культури доведеться протягом 50-60 днів стратифікувати на нижній полиці холодильника, інакше молоді рослинки будуть погано розвиватися і слабко цвісти.

ПОСАДКА ЦИБУЛИН У ҐРУНТ

Ділянка для вирощування нарцисів має бути світлою, теплою, з родючим, дренованим ґрунтом нейтральної реакції. Оптимальний субстрат - пухкий суглинок, заправлений перегноєм або доспілим компостом. У жодному разі не вносьте гній, він викликає гниття цибулин і розвиток грибкових хвороб. Кращі попередники для нарцисів - пасльонові (томати, фізаліс, картопля), бобові (горох, квасоля), злакові (овес, жито), гарбузові (огірки, кабачки, гарбуз). Гірші - цибулеві (гіацинти, крокуси, гладіолуси, тюльпани та ін.) і деякі багатолітники (айстри, флокси, хризантеми).

Перекопайте ґрунт на багнет лопати із внесенням піску (1-2 кг/м2), перегною (4-5 кг/м2), суперфосфату (60 г/м2) і приступайте до посадки. 

Викопайте лунки, на дно кожної підсипте трохи попельно-піщаної суміші (на жменю піску 2 ст. ложки попелу). Глибина посадки дорівнює потроєному діаметру цибулини. Помістіть цибулини нарцисів у лунки, досипте трохи садової землі, змішаної з компостом, полийте нехолодною водою і засипте лунку доверху тим же живильним субстратом. Замульчуйте ґрунт на ділянці скошеною травою, здрібненою горіховою шкаралупою або тирсою.

Схема посадки залежить від ваших подальших планів. Якщо ви будете часто розсаджувати нарциси, залишайте між цибулинами дистанцію 7-10 см. Якщо ж нарциси будуть рости без пересадження 4-5 років, розміщайте їх на відстані 15-20 см один від одного.

ПОРАДИ З ДОГЛЯДУ

У вирощуванні нарциси покладливі та згідливі, тому під вашим чутливим керівництвом за ними зможуть доглядати навіть діти.

- Поливають посадки в міру необхідності, але дуже рясно - близько 15-20 л води на м2, щоб волога проникала на всю глибину залягання коріння.

- Для повноцінного і довгого цвітіння нарциси підживлюють повним мінеральним добривом тричі за сезон - з появою сходів (20 г/м2), наприкінці травня (30 г/м2), під час цвітіння (30 г/м2). Четверте підживлення проводиться після того, як нарциси перецвітуть - під посадки вносять суперфосфат (40 г/м2) і калійну сіль (20 г/м2). Подачу живлення бажано сполучати з розпушуванням і прополкою ґрунту.

- Зів'ялі квітки слід видаляти, щоб рослини не витрачали на них сили на шкоду формуванню цибулини.

НАРЦИСИ ПІСЛЯ ЦВІТІННЯ

На відміну від багатьох інших цибулевих культур (наприклад, тюльпанів) щорічно викопувати і пересаджувати нарциси не потрібно. Ця процедура необхідна лише в тому випадку, якщо ви стали помічати, що цвітіння стало вбогим і не таким якісним, як раніше. 

Здійснюється викопка наступним чином: дочекайтеся повного зів'янення і пожовтіння листя нарцисів і викопайте кущі. Звільніть викопані цибулинки від залишків бадилля, огляньте й залишіть тільки здорові та міцні. Матеріал, уражений шкідниками або хворобами, підлягає знищенню. Очистіть відібрані цибулини від землі й сухих лусок, після чого протравіть їх протягом 30-40 хвилин у міцному розчині марганцівки.

Відокремте дитинки від материнської цибулини. Якщо деякі довелося відламати, присипте ранку деревним попелом або товченим активованим вугіллям.

Підготовлений матеріал просушіть у темному, добре провітрюваному приміщенні.

Зверніть увагу! Живе коріння при обробці цибулин обрізати в жодному разі не можна. Зберігати посадковий матеріал нарцисів рекомендується при +17°C, але не більше 2 місяців. Затягувати з посадкою не варто – з часом цибулини втрачають вологу, а виходить, будуть гірше проростати.

Якщо ви плануєте влаштувати цибулини на тривале зимове зберігання, викопувати їх потрібно в середині літа (червень-липень), коли листя пожовкне, його кінчики почнуть сохнути, а кущ, що стирчить пучком, розвалиться. Викопані цибулини розсортуйте, промийте, продезінфікуйте і зсипте в ящик із ґратчастим дном. Тримати цінний «урожай» потрібно в прохолодному (+10…+12°C) місці при вологості не вище 65-70%. Сплячі цибулини необхідно щотижня перевіряти, щоб вчасно виявити й утилізувати зіпсовані екземпляри.

ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ

Нарциси сприйнятливі як до вірусних (мозаїка, кільцева плямистість, жовта або біла смугастість), так і до грибкових (фузаріоз, ботритис, пеніцильоз) інфекцій, проти яких найефективнішою зброєю є грамотна профілактика. Щоб захистити рослини від грибкової поразки, цибулини перед посадкою вимочують у препараті «Максим», а на початку вегетації посадки обприскують розчином мідного купоросу (100 г на 10 л води).

Хвороботворні віруси передаються через садовий реманент, ґрунт і пилок хворих рослин. Чималу роль у поширенні зарази відіграють і комахи-паразити. Лікуванню вірусні хвороби не піддаються, тому щоб уникнути їх розвитку вчасно видаляйте з ділянки бур'янисту траву, користуйтеся тільки стерильними інструментами і, звичайно, знищуйте численних шкідників - нематод, капустянок, слимаків, нарцисову муху, кліщів. У період бутонізації незайвим буде обприскати посадки розчином «Фітоверма».

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2854 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Декоративні рослини »


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс