Вирощуємо розсаду петунії: тонкощі технології
Уже в середині весни на ринках і в садових магазинах починається продаж квітучої розсади петунії. Вибір сортів, як правило, невеликий, тому пошуки якого-небудь особливого сорту або гібрида звичайно закінчуються розчаруванням. Щоб цього не відбулося, вам потрібно навчитися самостійно вирощувати розсаду петунії в домашніх умовах. Тим більше, що це не так і складно.
ЕТАП 1. ВИЗНАЧЕННЯ СТРОКІВ ПОСІВУ
Почнемо з визначення, коли саджати насіння петунії. Звичайно в літературі зустрічаються рекомендації розпочати посіви з другої половини березня. У цей період світловий день уже досить довгий, щоб забезпечити паростки необхідною кількістю світла. Втім, ці рекомендовані строки не є істиною в останній інстанції, вони можуть значно варіюватися. Якщо:
- вікна квартири південної спрямованості - висаджуйте петунію в перших числах березня;
- є гарне підсвічування - посіви можна закласти наприкінці лютого;
- вікна виходять на північ - відкладіть посівний сезон до кінця березня - початку квітня.
Пам'ятайте, що якщо ви посадите насіння занадто рано, то нестача світла обов'язково позначиться на здоров'ї молодих рослин. Їхній розвиток буде вповільнений, вони виростуть кволими, витягнутими, не здатними боротися із хворобами. Гарні кущі петуній з такої розсади ви навряд чи одержите. Зовсім інша справа, якщо ви затягнете із посадками. У цьому випадку хвилюватися за паростки не доведеться, але цвітіння буде відсунутим у часі. Орієнтуйтеся на те, що в середньому, петунія починає квітувати через 10-12 тижнів після посіву.
ЕТАП 2. ПІДГОТОВКА ТАРИ І ҐРУНТУ
Для посіву петунії на розсаду використовують широкі й не занадто глибокі ємкості: ящики, касети, пластикову тару з-під майонезу або масла.
Заповніть обрану ємкість ґрунтовою сумішшю, пролийте її окропом. Ця операція необхідна для того, щоб знищити можливих шкідників. Якщо використовуєте магазинну суміш, яка в процесі виробництва проходить усілякі обробки й перевірки на наявність шкідників, можете пропустити цю процедуру (звичайно, якщо ви певні у виробнику). Однак краще все-таки перестрахуватися й обробити землю окропом (пропарити в духовці або мікрохвильовці). Через 10-15 хвилин, коли ґрунт охолоне, можна приступати до посадок петунії насінням.
ЕТАП 3. ПОСІВ НАСІННЯ
Насіння петунії висівають на поверхню вологого субстрату, ґрунтом зверху не присипають.
Останнім часом насіння петунії елітних сортів для поліпшення схожості та більш простого посіву обробляють корисними речовинами, які утворюють навколо насіннячок оболонку - гранулу. Насіння у цьому випадку візуально збільшується в кілька разів і висадити його, дотримуючи відстані між посівами, простіше. Однак для того, щоб паростку вистачило сил пробити тверду гранулу, її потрібно добре змочити водою. Тому, як тільки ви розкладете гранули по субстрату, змочіть їх зверху водою з пульверизатора. Іноді цей захід не діє й оболонка гранули не піддається. Можливо, була не дотримана технологія обробки або ж порушені правила зберігання. Тоді потрібно кожну гранулу піддягти зубочисткою й спробувати її роздавити, щоб звільнити насіннячка.
Зверху посадкову тару накрийте листом скла або прозорим поліетиленом, щоб насіння, а потім і паростки на самому початку свого розвитку, опинилися в парникових умовах. Стійкий мікроклімат з високою вологістю усередині такого саморобного «парника» позбавлять вас необхідності поливати сходи петунії, що тільки-но проклюнулися. А це значить, що виживаність молодого покоління в таких умовах буде стриміти до 100%. Сходить насіння тільки на світлі, тому відразу ж після посіву, поставте ємкість на тепле (23-26°C) і світле підвіконня.
Тепер нічого не завадить насінню зійти після закінчення покладеного строку - звичайно через 3-4 дні (старе насіння сходить довше - до 10 днів).
ЕТАП 4. ПЕРШІ «ПРОГУЛЯНКИ» МОЛОДИХ ПАРОСТКІВ
Як тільки з насіннячок з'являться перші паростки, температуру мікроклімату можна знизити до 18-20°C. Наприклад, присунути ємкості з розсадою ближче до шибки й подалі від батареї. Цей захід є скоріше бажаним, але не обов'язковим. При зниженні температури молоді рослини не витягаються, відповідно, виростають більш приосадкуватими й кремезними.
У перші ж дні свого існування сходи петунії повинні звикати до нетепличних умов. Велика вологість парника - це, звичайно, добре, але вона може зіграти з розсадою злий жарт. Найпоширеніші мінуси довгого перебування субстрату з паростками під тепличним «ковпаком» - це утворення цвілі на землі й поширення хвороби «чорної ніжки». Тому щодня посадковий парник потрібно провітрювати, відкриваючи його кришку (поліетилен, скло, кришку касети і т.п.). Перший раз достатньо 2-3 хвилин, потім, у кожні наступні дні, час «прогулянок» розсади слід збільшувати на кілька хвилин і, нарешті, зняти кришку парника повністю.
ЕТАП 5. ПІКІРУВАННЯ РОЗСАДИ ПЕТУНІЇ
Коли з насіннячок прокльовується росточок петунії, у нього уже є пара сім'ядольних листочків. Вони подовжені й зовсім не схожі на так зване «справжнє» листя, яке з'явиться трохи пізніше. Із сім'ядолями потрібно поводитися дуже дбайливо - у них перебувають живильні речовини для молодої рослини. З появою 2-3 пар справжнього листя, можна починати пікіровку. Що це таке? У традиційному смислі, пікіровка (пікірування) розсади складається із двох процедур:
1. Пересаджування паростків із загальних ємкостей в окремі.
Сіянці розвиваються швидко й дуже скоро, якщо посіви були зроблені в одну посадкову тару, починають гнобити один одного. При пікіруванні петунії кожний росточок відправляється на власну територію - в окремий стаканчик або горщик.
2. Укорочування центрального кореня.
При ушкодженні свого «центру» коренева система починає посилено розростатися вшир і стає могутнішою. При пікіруванні розсади петунії звичайно роблять тільки процедуру №1. Квіткарі-любителі справедливо вирішують, що при пересадженні розсади коренева система однаково ушкоджується, тому додатково її травмувати, укорочуючи центральний корінь, немає ніякого сенсу.
Таким чином, як тільки ви помітили, що сіянцям стало тісно, акуратно пересадіть їх, разом із грудкою землі навколо коренів, в окремі «квартири». При цьому заглибте кожний паросток у ґрунт до сім'ядольних листків. На заглибленій частині стебла згодом з'явиться додаткове коріння, що сформулює більш розвинену кореневу систему.
ЕТАП 6. «ЗАГАРТОВУВАННЯ»
Після пікірування розсада вже досить доросла і її потрібно починати «гартувати». У середовищі квіткарів цей термін означає регулярний вплив на розсаду знижених температур - 10-15°C. Спочатку короткочасне, по 10-15 хвилин, а потім більш тривале «загартовування», що поступово переходить у постійні умови мікроклімату, дозволяє кущикам петунії рости більш компактними та міцними. Добитися цього можна, якщо виносити розсаду щодня на засклений балкон, або відкривати кватирку в кімнаті, де знаходяться рослини.
ЕТАП 7. ПРИЩИПУВАННЯ РОЗСАДИ ПЕТУНІЇ
Прищипування (прищіпка) розсади петунії - ще одна найважливіша процедура, яка визначає зовнішній вигляд уже дорослого куща: наскільки він буде розгалуженим, пишним, скільки квіткових бруньок на ньому зможе утворюватися.
Паросток петунії завжди утворює чітко виражений центральний пагін, який тягнеться нагору. Його потрібно прищипнути на рівні 4-5 справжнього листа, тобто нігтями або тонкими манікюрними ножицями обережно відщипнути крапку росту. Після цього з пазух листя, що залишилося, почнуть рости нові пагони, кущики стають пухнатими, компактними, густо розгалуженими. Пам'ятайте, що чим більше гілок буде у петунії, тим більше в зрілому віці на ній буде квітів. Тому прищипування розсади петунії можна провести кілька разів, чим більше - тим більш густою буде квіткова «кулька».
ЕТАП 8. ВИСАДЖЕННЯ НА ПОСТІЙНЕ МІСЦЕ
Зрілу розсаду петунії висаджують на ПМЖ у балконні ящики, вазони, клумби в травні - початку червня. У цей час імовірність нічного заморозку практично виключена, тому розсада, опинившись у великій кількості землі, швидко піде в ріст і стане дорослою петунією, що квітує.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3607 |
|
© Газета Домовик 2012-2023