Вибираємо яловець для саду
Ялівці - ці колючі та пахучі жителі лісів і гір заслужено привертають увагу людей. Мабуть, немає в наших лісах більш замисленого і таємничого мешканця, чим яловець...
На земній кулі налічується 71 вид ялівців. Тому для кожного саду напевно знайдеться підходящий за фактурою, кольором і формою.
Належить рід ялівців до сімейства кипарисових. А при слові кипарис, відразу уявляєш собі дерево, стрункої та величезної висоти! Але така характеристика не завжди належить до ялівців. Їхня висота коливається від 20-ти см, до 20-ти метрів. Причому різні сорти тих самих видів можуть бути й деревоподібної форми, і кущовидної, аж до грунтопокривних.
З тривалості життя ялівців існують дуже суперечливі дані - від шістисот і максимальний до трьох тисяч років! У будь-якому разі, якщо ви посадите цю рослину, любуватися її красою зможе не одне покоління. У кожному саду можна знайти місце для цієї невимогливої рослини.
Рослина гарно піддається обрізці та формуванню. Тому одержує усе більш широке поширення в ландшафтному дизайні. Обрізають звичайно ті рослини, які висаджують у вигляді живоплоту, інші формують рідко, а зазвичай видаляють лише хворі та сухі гілки. Окремі види гарні й в одиночних посадках, наприклад на клумбах або на альпійських гірках.
ЗАГАЛЬНІ УМОВИ ВИРОЩУВАННЯ
Приваблює яловець і своєю невибагливістю. Може рости на кам'янистому, піщаному та глинистому ґрунті, засухостійкий, морозостійкий (за рідкісним винятком). Зазвичай укриття потребують лише зовсім молоді рослини. Але, звичайно ж, якщо ви хочете одержати гарну і здорову рослину, краще забезпечити необхідні умови.
При всій своїй невимогливості, ялівець віддає перевагу все-таки живильним ґрунтам. Краще супіщаним. З нейтральною або злегка лужною реакцією (ph 6.5-7.5). Якщо садити рослину в суглинний ґрунт, то потрібно зробити дренаж з каменів і битої цегли, щоб уберегти рослину від вимокання.
Рости ялівці воліють на сонечку, при цьому не люблять застою повітря, можуть хворіти на грибкові хвороби. Півтінь можуть витримати лише віргинський і звичайний ялівці. Якщо поливати рослину, то краще рідко, але рясно, і то в посушливе літо.
Хочете зробити ялівцю приємно? Тоді запам'ятайте секрет - дуже любить він полив дощуванням. Коли з його гілок змивається пил, і він починає грати всіма своїми фарбами. А буває він зеленим, блакитним, сизим, лимонним і навіть строкатим... Такий полив краще проводити ввечері, три-чотири рази на місяць.
Напевно ви помічали, який чудовий і сильний аромат видають ці рослини. Ялівцевий гай, площею один гектар, може очистити від мікробів і хвороботворних організмів атмосферу великого міста, випаровуючи до 30 кг фітонцидів на добу. Ну як не посадити таке активно корисне дерево на своїй ділянці?
При виборі сортів для саду варто звернути увагу на те, що є отрутні види ялівців. Тим, у кого є маленькі діти, можливо краще втриматися від посадки таких видів. Сильно отрутними є ялівці козацький і середній. Втім, навіть у звичайного «лісового» ялівця деревина отрутна, так що при бажанні отруїтися можна будь-яким ялівцем.
Визначаючи місце посадки, потрібно вибрати його на відстані від плодового саду, тому що в ялівців є спільні хвороби з плодовими деревами.
ПОСАДКА І ПЕРЕСАДЖЕННЯ
У наших садах висаджуються зазвичай рослини трьох-чотирьох років. Яму під рослину потрібно викопати у два рази більше розміру кореневої системи. На супіщаниках краще змішати ґрунт навпіл з торфом, а на суглинках, до двох частин глини, додати по одній частині піску та торфу, не забуваючи про дренаж на важких ґрунтах. Торф не повинен бути кислим, краще додати склянку-дві попелу на відро торфу.
Можна додати при посадці й склянку універсального комплексного добрива. А от з органікою краще бути обережнішим - надлишки органіки тільки нашкодять і будуть сприяти хворобам.
Земляну грудку при посадці не заглиблюють. Навіть навпаки, краще посадити так, щоб вона злегка виступала. Згодом вона трохи осяде.
Відстань між посадками визначають виходячи з розмірів дорослої рослини. Розміри деяких повзучих і сланких чагарників досягають завширшки чотирьох і навіть шести метрів.
Посадки краще замульчувати, щоб удержати вологу й урезонити бур'яни, що швидко ростуть.
ВИДИ ЯЛІВЦІВ
Перераховувати всі види ялівця ми не будемо, але з деякими з них варто познайомитися ближче.
Яловець віргинський - виходець із Північної Америки, штату Вірджинія, вважається найбільш стійким до несприятливих умов вирощування. До того ж, це один з найвищих ялівців. У природі зустрічаються екземпляри до 30 метрів висотою, і до півтора метрів діаметром стовбура.
Добре переносить обрізку. Крона конічна, з гілками, що никнуть. На зиму, у районах з рясними снігопадами, гілки краще прив'язувати шпагатом до стовбура. Під вагою снігу вони можуть обломитися.
Швидко росте. До двадцяти років може досягати шести метрів висоти. Восени дуже декоративно виглядає дерево, прикрашене блакитними ягодами. З деревини та хвої віргинського ялівця отримують ялівцеву олію. На батьківщині його називають олівцевим деревом. Деревина не піддана гниттю.
Втім, існують і сланкі сорти віргинського ялівця, наприклад «Grey owl», що може розповзатися в сторони на 6 метрів, вкорінюючись кінцями пагонів, що торкнулися землі.
Яловець скельний - ще один з північно-американських видів. У дикому виді росте в гірських районах Північної Америки, у вигляді дерева близько 10-ти метрів висотою, з гарною пірамідальною кроною. Колір хвої сизуватий або темно-зелений. Скельний яловець відмінно підходить для посадки у якості живої огорожі або алеї.
Яловець звичайний - один з найпоширеніших видів ялівця. Зустрічається у вигляді багатостовбурних дерев 15-20 метрів висотою, або чагарників від одного до шести метрів. Крона ялівця звичайного також може мати найрізноманітніші форми. У наш час виведено або знайдено в природі багато карликових, грунтопокривних, колоновидних та навіть плакучих сортів і форм цього виду.
Швидкість росту некарликових форм зазвичай до 30 см на рік, у карликових - менше.
Ягоди такого ялівця темно сині. Одержали широке поширення як лікувальний засіб при хворобах сечового міхура, печінки, ревматизмі... Строк дозрівання ягід - два роки!
Звичайний яловець теж буває незвичайним. Сорт Stricta виростає у висоту до 4 метрів, а завширшки - усього 0,5 метри.
Яловець лускатий - дуже декоративний вид.
Кущі до півтора метри. Майже всі сорти мають хвою блакитного кольору, дуже тверду та щільну. Через щільну хвою кущі страждають підпріванням, і можуть вимокати від перезволоження.
Яловець середній або Пфитцера має велику розмаїтість фарб і форм. Він є гібридом китайського й козацького. Відрізняється швидким ростом, до 50 см на рік. В основному має сланкі форми. Привабливий насиченим зеленим або жовтим забарвленням.
У наш час майже всі види ялівця мають безліч сортів різного забарвлення, форми, висоти. Варто подумати як прикрасити свій сад і будинок за допомогою цієї невибагливої та витривалої рослини, що не вимагає до себе особливої уваги. При виборі обов'язково враховуйте наявність у саду яблунь і груш, щоб за можливістю не саджати поруч види ялівців, що заражають їх іржею.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4958 |
|
© Газета Домовик 2012-2023