Самшит - рослина для дому та саду

26 серпня 2015

Самшит - декоративний вічнозелений чагарник, що ідеально підходить для формування з нього різних форм і фігур за допомогою обрізки. 

Ця рослина має густу крону, що гарно гілкується, на численних гілочках часто розташовуються невеликі зелені листочки, до того ж самшит повільно росте, добре переносить навіть сильну стрижку, тому довго зберігає форму, котру йому надав садівник. 

Завдяки цим якостям ландшафтні дизайнери вважають самшит кращим вибором для створення зеленої огорожі, бордюру, для одиночних або групових посадок чагарників, яким можна надати оригінальну форму. Але є один мінус, самшит вічнозелений родом із Закавказзя, тому цей чагарник, що не скидає листя на зиму, належить до південних теплолюбних культур і у відкритому ґрунті його вирощують тільки в регіонах з м'якими зимами або під гарним укриттям.

Рід Самшит (Buxus) нараховує близько 30 видів невеликих чагарників і дерев. Усі ці рослини - повільно зростаючі довгожителі. Самшит колхидський (B. colcnica) може жити до 500-600 років, досягши при цьому висоти 20 метрів, однак у культурі це невеликий чагарник висотою 1-1,5 метри.

Є карликові види самшиту, наприклад, самшит гірканський (В. hyrkana), кущики висотою до 60 см ростуть у природі Малої Азії. Самшит болеарський (B. balearica) являє собою невелике деревце висотою від 2 до 8 метрів, росте в Іспанії.

Деревина у самшиту дуже щільна, за сто років стовбур у рослини досягає завширшки всього 10 см. Деревина самшиту тоне у воді, за це рослину ще називають «залізним деревом», її використовують для виготовлення виробів і музичних інструментів, а в давні часи і для деталей зброї.

Квітує самшит навесні, дрібні білі квітки з приємним ароматом розпускаються на кінцях пагонів. Після цвітіння до осені визріває дрібне чорне насіння в коробочках.

Самшит відмінно підходить для вирощування в діжці у якості кімнатної рослини, а на літо його можна виносити в сад або на балкон. Самшит дуже невибаглива і стійка рослина, не вимагає створення спеціальних умов для зимівлі.

Освітлення. Цю рослину в будинку потрібно поставити на добре освітлене місце, бажано із влученням сонячних променів. Гарне освітлення потрібне самшиту в домашніх умовах особливо взимку, хоча при вирощуванні у відкритому ґрунті цей чагарник добре росте як на відкритому місці під палючим сонцем, так і в півтіні під кронами високих дерев. Справа в тому, що темно-зелені листочки мають достатньо хлорофілу, щоб мириться з недоліком сонця, а також щільну пластину, що захищає їх від палючих сонячних променів не дозволяючи випаровуватися волозі. Час від часу варто повертати горщик відносно джерела світла, щоб крона кущика розвивалася рівномірно.

Температура мікроклімату в будинку для самшиту має бути помірною +18…+20 С, узимку навіть краще, якщо буде трохи прохолодніше. Улітку рослина на свіжому повітрі почуває себе відмінно, її можна залишити на балконі або терасі до пізньої осені, міцненькі кущики витримають навіть короткочасні невеликі заморозки. У кімнаті самшит також не боїться протягу, тому його сміливо можна розміщати поруч із дверима або вікном.

Полив. Самшит - вологолюбна рослина. Багато видів у природних умовах воліють рости в тінистих вологих куточках, тому поливайте його регулярно, підтримуючи помірну вологість у землі. Улітку в спекотні дні поливати кущики потрібно частіше, а взимку при підсиханні верхнього шару землі. Самшит досить стійкий до сухого повітря, але все-таки рослина любить підвищену вологість, тому обприскуйте зелені листики щодня. Тому що листя на кущиках дуже багато, то очищати їх від пилу краще промиванням під душем. Для цього закрийте поверхню горщика целофаном, щоб вода не потрапляла в землю, і сміливо мийте кущ під струменями води.

Земля в горщику для гарного росту самшиту має бути живильною, пухкою, нейтральної реакції. Самшит не любить пересадження, тому у дорослих екземплярів краще заміняти тільки верхній шар землі, не тривожачи рослину. Кущики самшиту регулярно підживлюйте раз на місяць комплексним добривом для декоративно- листяних рослин.

Обрізку й формування крони самшиту краще робити в серпні. Використовуючи прості прийоми обрізки можна надати кущику кулясту або пірамідальну форму. Наприклад, для конуса від верхівки натягніть шнури і закріпіть їх до кілочків по краях біля бажаного діаметра крони. Обрізайте гілки, що виходять за межі шнура. Щоб з кущика вирізати кулю, на великому аркуші картону виріжте велике півколо потрібного розміру й обрізайте рослину за допомогою цього лекала. У магазині ви можете купити вже готовий сформований кущик самшиту, звичайно, коштувати він буде дорожче, але довго збереже форму.

Важливо знати, що листя самшиту містить отруйні речовини, тому будьте обережними при обрізці рослини.

Розмножують самшит в основному вкоріненням живців. Молоді живці швидше вкорінюються, чим здеревілі. Зрізують живці навесні або влітку довжиною близько 10 см так, щоб на гілочці було 2-3 міжвузля. Живці висаджують у пухку землю й накривають банкою, щоб отримати парниковий ефект. Зазвичай живці вкорінюються за 3-4 тижні, у цей час важливо, щоб земля була постійно трохи вологою. У відкритий ґрунт саджанці самшиту висаджують на початку осені, щоб рослини встигли вкоренитися до приходу зими. На зиму молоді рослини потрібно вкрити, а ранньою весною, поки земля не розмерзлася, їхнє листя прикривають від сонця і сухого холодного вітру, тому що саме в цей час самшит особливо вразливий.

Догляд за самшитом у відкритому ґрунті простий. Землю навколо під кущиками необхідно добре мульчувати торфом. Улітку поливайте самшит у посушливу погоду і підживлюйте раз на місяць.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5724 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс