Що посадити під деревами
У саду, де багато дерев і не така вже велика площа, хочеться мати побільше квітів, а посадити часто ніде. Давайте подумаємо: чим можна допомогти любителям квітів?
Рослини в природі розподіляються не хаотично. Вони завжди об'єднані в екологічні групи, центром яких є, як правило, великі дерева. Навколо дерева, у тіні його крони, під шаром його торішнього листя, формується співтовариство певних рослин, тварин, грибів. У саду відбувається усе те ж саме, тільки вже нашими зусиллями: навколо дерева або куща ми групуємо трав'янисті рослини, як правило, вибираючи за зовнішніми ознаками, намагаючись, щоб вони утворили потрібну нам композицію. Однак кожна рослина висуває свої вимоги до умов життя. Багатьом рослинам просто не вистачає життєвого простору для формування крон і коренів. Ті, що приходяться «до двору», прекрасно ростуть і розвиваються, а «зайві» можуть випадати.
У пристовбурному колі широколистяних дерев з успіхом можна вирощувати весняні ефемероїди. Восени воно прикраситься килимом опалого листя, якеі послужить нашим весняним рослинам надійним захистом узимку та додатковим живленням у наступному сезоні.
Під широколистяними деревами можна посадити нарциси, чубарки, пушкінію, хіонодоксу, галантуси, сциллу.
Плодові дерева, особливо сучасні сорти на карликових підщепах, мають добре розвинену поверхневу кореневу систему. Тому під ними краще саджати рослини, які не потребують глибокої перекопки землі і частого пересадження. Це можуть бути весняні цибулеві: нарциси, проліски, мускарі, весняні анемони. Улітку тут можуть рости грунтопокривні рослини, які, покриваючи суцільним килимом пристовбурне коло, будуть ще й зберігати ґрунтову вологу. Восени під цими деревами потрібно обов'язково збирати листя й опалі плоди, щоб уникнути різних інфекційних захворювань. Чагарники під яблунями краще не саджати зовсім, тому що їхня коренева система може конкурувати з кореневою системою яблунь.
Під такими широколистяними деревами, як липа, клен, в'яз, що мають глибоку кореневу систему, теж можна розмістити весняні ефемероїди. Крім того, тут можна копати землю і пересаджувати рослини, тому можна посадити й декоративні квітучі влітку багатолітники, які можуть рости в тіні - аконіти, дзвіночки, язичники, аквілегію, купину, роджерсію. Під густими кронами зберігається максимальна вологість, особливо, якщо ґрунт замульчований опалим листям. Із чагарників тут можна посадити ліщину маньчжурську, жимолость. Ці чагарники вимогливі до родючості ґрунту, а під кроною широколистяних дерев, де роками накопичується опале листя, ґрунт чудовий.
Під березою прекрасно себе почувають горянки, медунка, бадан, дицентра, конвалії, багаторічні гвоздики, засухостійкі злаки, бобові. Із чагарників сумісні з березою барбариси, бересклети, рокитник, чубушник, паркові троянди, декоративна малина, японська спірея. Вони відносно засухостійкі.
Під будь-якими деревами добре ростуть весняні красивоквітучі: конвалія травнева, примула звичайна та весняна, купальниця, печіночниця. З літніх красивоквітучих: аконіт, аквілегія, язичник зубчастий і Пржевальського, астильба, дзвіночок широколистий. З папоротей: страусник, щитовник чоловічий, кочедижник жіночий. З грунтопокривних: зеленчук жовтий, копитень європейський, барвінок малий, живучка повзуча.
Як би то не було, рослини в будь-якому пристовбурному колі доведеться поливати частіше, ніж у звичайному квітнику, та й підживлювати потрібно побільше, не забуваючи про дерево.
Пристовбурні кола перед посадкою потрібно обробити, перекопати, просапати і додати родючої землі. Під рослинами з поверхневою кореневою системою перекопувати ґрунт не можна. Особливо обережно потрібно виконувати розпушування під хвойними. Тривожити корені хвойних не можна.
Іноді густа крона дає таку щільну тінь, що найкраще не мучитися з висаджуванням багатолітників. Можна тоді попросту забрукувати ділянку під деревом, однак, відступивши від стовбура, щоб дати можливість корінню дихати.
Під будь-якими деревами можна розмістити абсолютно будь-які рослини, якщо вони ростуть у контейнерах.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5562 |
|
© Газета Домовик 2012-2023