Декоративні маки в саду
Мак багаторічний - гарна рослина з вишуканими квітками. Не дивлячись на нетривале цвітіння, рослина все-таки користується популярністю у деяких квіткарів. Але не всі вирішуються вирощувати квітку на своїх ділянках з усім нам відомих причин.
Мак - це рід трав'янистих рослин сімейства Макові, об'єднуючий близько 50 видів багаторічних і однолітніх трав.
Як декоративну рослину першими почали вирощувати мак греки. Уже в Древньому Римі, Вавілонії і Єгипті він був розповсюдженою садовою рослиною. У Древній Греції на пелюстках маку ворожили, подібно тому, як слов'яни на ромашці. Маки можна зустріти й у фольклорі різних народів, ним відганяли нечисту силу, а в деяких повір'ях мак називають квіткою смерті та сну.
Декоративні маки - це витончені й легкі рослини із красиво збарвленими пелюстками вінчика. Залежно від виду вони можуть бути пурпурними, жовтими, червоними, рожевими, білими та навіть фіолетовими.
Квітують маки, починаючи з кінця квітня до початку червня, а плодоносять у липні або серпні. Квітки у декоративних маків більші, чим у технічних сортів, мають багато пилка і пелюстки, що швидко обсипаються. Рано вранці квітка розкривається, а до вечора вже обпадає. Коли цвітіння закінчується, утворюється довгаста коробочка з характерним різьбленим краєм, що містить дуже велику кількість крихітного насіння. Щоб продовжити цвітіння необхідно вчасно зрізати відцвілі стебла, зрозуміло, якщо не планується заготівля насіння. У противному випадку коробочки мають бути залишені на місці до їхнього повного дозрівання.
У дорослому стані маки дуже важко переносять пересадження, тому що мають досить глибоко сидячий у землі корінь, котрий важко викопати без ушкоджень. З цієї причини мак зазвичай вирощують кілька років на одному місці, а розмножують насінням.
Насіння декоративних сортів маку дуже дрібне, тому перш ніж сіяти, його рекомендують змішати з п'ятикратною кількістю річкового піску. Але навіть при такому способі посіву сіянці доводиться проріджувати вже в ранньому віці, залишаючи їх на відстані не менше 5 см. Пізніше, під час другого проріджування, відстані збільшують до 20-25 см. Якщо цього не робити, рослини витягнуться і будуть слабко цвісти. Можна акуратно пересаджувати сіянці, що зійшли навесні після самосівби, але робити це потрібно, поки вони перебувають ще в дуже молодому віці.
Насіння маку сіють безпосередньо у відкритий ґрунт ранно навесні або під зиму. Після проріджування, коли залишаться найдужчі рослини, догляд полягає в розпушуванні ґрунту, прополці та поливі. Мак досить морозотривкий, тому вкриття на зиму не вимагає.
До ґрунтів декоративний мак не дуже вимогливий, але має потребу в їхній глибокій обробці. Єдине, що зовсім необхідне йому для яскравості квіток і рясного цвітіння - це відкрите сонячне місце. У тіні він хоч і буде рости, але великої кількості квітів не дасть.
У наших садах можна зустріти як однолітні, так і багаторічні або дворічні маки. Із дворічних і багаторічних частіше інших вирощують мак голостебловий, мак східний і мак приквітниковий.
Мак східний - це потужна рослина висотою до 80 см із прямим стеблом і великими пальчасто-розсіченими прикореневим листям. Квітки завжди одиночні, до 20 см у діаметрі, кольори варіюються від рожевого до жовтогарячого. Вся рослина досить густо опушена. Квітує протягом місяця, але кожна квітка розпускається на 2-3 дні.
Мак приквітниковий - найкрасивіший з багаторічних маків. На відміну від східного, його висота здатна досягати майже півтора метри, а квітки більші і тримаються на стеблах набагато довше.
Мак голостебловий часто ще називають сибірським. Висота цього виду маку зовсім невелика і не перевищує 30 см. Квітки дрібніші - усього лише 5-7 см у діаметрі.
Зараз створена велика кількість сортів декоративного призначення.
З огляду на всю розмаїтість декоративних форм і сортів цієї гарної рослини, кожний може підібрати собі необхідний матеріал для прикраси саду та створення неповторних композицій.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 8647 |
|
© Газета Домовик 2012-2023